Audi A1 Sportback Concept

Audi, geçen sene 3 kapılı halini tanıttığı Audi A1 metroproject konseptinin bu kez 5 kapılı türevini Paris’te açığa çıkardı.

Audi’nin Paris Motor Şov’daki ana gösterisi Audi A1 Sportback konseptiydi. Audi bu modelin üç kapılı türevini ilk kez geçen sene Tokyo Motor Şov’da sergilemişti. Yeni beş kapılı konsept ise 4 metreden kısa, 1.75 metre genişliğinde ve Audi’nin hybrid teknolojisinin yenilenmiş halini içeriyor.

Audi A1 Sportback Concept

Audi A1 kaputun altında, gücünü ön tekerleklere çift debriyajlı S-Tronic şanzıman vasıtasıyla aktaran, 150 hp’lik 1.4-litre bir TFSI motora yer vermiş. Bu ebatlarda bir araç için “yeterli”den fazlasının sunulduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen 27 hp’lik elektrikli motor da A1 konseptine ek 150 Nm’lik ciddi bir tork sağlıyor. 0-100 km/s hızlanma 7.9 sn’de tamamlanırken 200 km/s’lik son hıza ulaşılıyor. Yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 3.9 litre, emisyon oranıysa 92 g/km.

Yol tutuşsa R8’de kendini kanıtlamış hıza duyarlı elektromekanik direksiyon ve süspansiyon sistemiyle geliştirilmiş.

Audi A1 Sportback Concept

Audi, önceki Audi A1 konseptine yalnızca iki kapı ekleyerek işin kolayına kaçmaktan kaçınmış. Bunun yerine yeni bir tasarım anlayışıyla araca daha erkeksi bir hava katmış. Profil ve tavan çizgileri özellikle yandan bakıldığında A1 Sportback’in bir coupé’ye benzemisini sağlamış. Ön ızgara tek parça, geniş ve dikey barlar içeriyor – diğer Audi konseptlerinden ve S-modellerinden tanıdık öğeler. Dış görünüm Daytona Grisi boya ve 18″lik jantlarla tamamlanmış.

İç mekandaysa dört yetişkini rahat ettirebilecek birbirinden ayrı dört koltuk, türbin görünümlü hava kanalları, start/stop düğmesi ve Audi Sürüş Seçim Sisteminin (Audi Drive Select System) kontrol düğmesi yer alıyor.