Iron Man Audi R8

  • Audi, Paramount Pictures ve Marvel Studios, “Iron Man” filmi için ortak çalışma ve partnerlik kararı aldılar.
  • “Iron Man” 2 Mayıs 2008’de sinemalarda.
  • Teknik detaylar, proje geçmişi ve tarihçe için: www.audi.com/ironman
  • Audi bu kampanya ile Audi R8 entegrasyonunu hızlandırıyor.

Audi, 2 Mayıs’ta sinemalarda gösterime girecek ve Marvel Studios – Paramount Pictures ortak yapımı “Iron Man” filmi için Marvel Studios – Paramount Pictures ile güçlerini birleştirdi ve Audi’nin rolü sebebiyle global bir reklam kampanyasına girişti.

Robert Downey Jr, Tony Stark ismi ile filmin ana karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Tony Stark’ın süper güçleri kendi geliştirdiği çok yönlü ve imha edilemez ileri teknoloji zırhından ileri geliyor ve kıyafeti üstünde olmadığı zamanlarda tamamen Audi R8’ine güveniyor.
Audi Amerika Pazarama şefi Scott Keogh: “Tony Stark, milyarder bir sanayici olması yanında bir icat ve mühendislik dehası. Audi R8 ’de Audi tasarım ve mühendisliğinin son noktası olduğu için Tony Stark’a tamamen uyuyor.” Şeklinde konuştu.

Tony Stark; zeki, başarılı ve uzlaşmaz bir karakter ve doğal olarak insanlık için sıra dışı iyilikler yapabilme kapasitesine fazlasıyla sahip – Iron Man onun ikinci kişiliği, yani bir süper kahraman – Bunun dışında hiçbir çizgi roman kahramanı teknoloji ve icatlarla bu kadar haşır neşir değil ve zekasını bu kadar keskin kullanamıyor.

”Iron Man” yönetmeni Jon Favreau: “R8 Tony Stark için mükemmel bir otomobil. O bir teknoloji şaheseri. Ek olarak hızlı, güvenli ve göz alıcı. Oscar ödüllü en iyi başrol oyuncusu Gwyneth Paltrow(Virginia “Pepper” Potts) filmde bir Audi S5 kullanıyor.

Iron Man Audi R8

Global Audi kampanyası bu konuda Audi ve Iron Man fanlarını buluşturmak için özel bir site yaptı ve bu site tamamen “Iron Man” içerikli. Nisan başından başlayarak haberler ve televizyon – sinema reklamlarında, dış mekan reklamlarında USA ve uluslar arası arenasa “Iron Man” tanıtımı yapılacak.

Paramount SVP Dünya Pazarlama ortağı LeeAnne Stables: “Audi’nin bizim global pazarlama planlarımızı bu heyecanlı filmle destekleyecek olması bizi çok heyecanlandırdı” şeklinde konuştu.

Iron Man ve Marvel Studios yapmıcısı ve başkanı Kevin Feige ise “Umuyorum ki Audi ile Iron Man filmindeki işbirliğimiz sadece bir başlangıçtır. Ümit ediyorum ki bu ortak çalışmaların devamı gelecektir” şeklinde konuştu. Feige sözlerine “Audi fevkalade bir partnerdi ve markalarını perdede göreceğimiz anı merakla bekliyoruz” diyerek devam etti.

”Iron Man” da aynı zamanda Oscar kazanan Gwyneth Paltrow, aday gösterilen Terrence Howard, Jeff Bridges ve Shaun Toub rol alıyor. “Iron Man”’in yönetmenliğini Jon Favreau üstlenirken senaryosu Mark Fergus & Hawk Ostby ve Art Marcum & Matt Holloway’a ait. Filmin yapımcıları ise Avi Arad ve Kevin Feige. Yardımcı yapımcıları ise Louis D’Esposito, Peter Billingsley, Jon Favreau, Ari Arad, Stan Lee and David Maisel.

AUDI “IRON MAN” İLE SİNEMALARDA

Film, Tony Stark’ın Garajında özel Iron Man elbisesini yaratmasıyla başlıyor. Hemen yanda ise süper kahramanımızın karizmasına uygun Audi R8 park edilmiş olarak duruyor. Audi R8, yüksek dayanımlı alüminyum yapısı ve ileri teknoloji özellikleriyle Tony Stark’ın filmde favorisi olarak öne çıkıyor. R8 herzamanki gibi Audi’nin “Vorpsprung durch Technik” felsefesinin özelliklerin taşıyor.
Audi R8, Hollywood’da önemli bir kariyer sınavı verecek. Film ve televizyon uyarlamalarında rağbet görecek bir otomobil; tasarımıyla, yapısıyla ve tüm özellikleriyle diğerleri arasında öne çıkmalıdır ve R8 tüm bu özellikleri yanında “Vorpsprung durch Technik” sloganı ve onu temsil eden felsefesiyle filmdeki yerini hakediyor. Hepimiz biliyoruz ki yıldızlığa giden yol süprizlerle doludur. Fakat Audi R8’de dinamik performansı, teknolojik liderliği ve quattro 4 çeker yapısıyla süprizlere yer yok, her istediğini başarabilir.
Aktör Robert Downey Jr.:”Otomobil ve sinema kahramanının kombinasyonu çok güvenilir ve inandırıcı olmalıdır. Küçüklüğümden beri Audi hep hayatımda vardı. Bu otomobil yapımcıları her zaman teknoloji, performans, güvenlik ve yeniliklerde lider olmuştur ve bu sebeple Tony de ben de birer gerçek Audi fanıyız ve Audi’nin önemli tanıtım elçileriyiz diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.
Keogh ise Downey’in Audi’ye karşı hayranlığını ve filmdeki iş birliğini değerlendirdi: “Eğer projenin starı markamızın hayranı ise ve karakter uyumu marka değerleri ile eşleşebilirsa kusursuz bir birlliktelik yakalanmış olur. Bunun yanında Hollywood’da şanslıyız çünkü zaten bir çok tastemaker zaten Audı kullanıcısı.

Filmde Tony Stark’ın sadık yardımcısı Virginia “Pepper” Potts’u Akademi ödülllü aktör Gwneth Paltrow canlandırıyor ve filmde o da bir Audi, Audi S5 kullanıyor. Keogh: “Potts zeki ve hırslı bir kadın ve her istediğini elde edebilir. Audi S5’in sportif dinamik özellikleri ile karakteri çok iyi örtüşüyor.

AUDI GLOBAL PAZARLAMA KAMPANYASI VE “IRON MAN” İLİŞKİLERİ

Not edilmesi gereken bir görsel unsur da filmde özel olarak Audi için hazırlanan orijinal sahneler. “Bir adam. Bir makine. Bir görev” ise site yanında kullanılan slogan. Websitesine giren bir ziyaretçi Tony Stark’ın atölyesinde siber bir geziye çıkabiliyor. 2 perspektif sunulmuş. Birincisi Tony Stark’ın gözünden. Diğeri ise “Iran Man Vision” modu. Bu mod sayesinde Audi R8 ve A5’in tasarım detaylarını inceleyebiliyorsunuz. Mikro site aynı zamanda geçmiş bilgilerini ve “Iron Man” çizgi roman karakteri ile ilgili bilgileri içeriyor.

The micro-site adresi: www.audi.com/ironman.

Anahtar pazarlama görseli ise Audi R8 ile birlikte Iron Man’i gösteriyor. Bu görsel bir film posterini anımsatıyor ve bu websitenin internet trafiğini işaret ediyor. Bu görsellerin temel amacı ise Audi R8 ve “Iron Man” olarak bilinen Tony Stark ilişkilerini güçlendirmek. Bu tabii ki Audi’nin alışılagelmiş pazarlama tekniğinden farklı görünüyor.
Scott Keogh: “Göz alıcı bir kampanya ile Iron Man meraklıları ile film meraklılarını bağlamak istedik” şeklinde konuştu. Pazarlama ölçümleri ise şimdiden etkilerini Mart ayı boyunca göstermiş gözüküyor.

2 Mayıs, yani filmin gösterime girme tarihine kadar, seçkin sahne arkası görüntüleri, cast ve film ekibi ile röportajları, Audi Iron Man reklanlarını, film setlerindeki Audi otomobil görüntülerini vs. içeren 11 seçkin video yukarıda adresi verilen websitesinde yayınlanmış olacak. Sürekli güncellenen siteye www.audi.com/ironman adresinden ulaşabilirsiniz.

Audi of America Hakkında
Audi of America, Audi A3 sport compact; sportif A4 sedan, Avant ve Cabriolet modelleri; yüksek performans S4 sedan, Avant ve Cabriolet modelleri, yüksek devirli RS 4 sport sedan ve Cabriolet; 354 bg tüm yeni S5 Coupe modelleri; tasarım öncüsü A6 sedan ve Avant; V-10 yüksek performans S6 sedan; Audi Q7 performance SUV; yeni tümüyle alüminyum Audi A8 and A8L; yeni S8 – V10; tüm yeni 2008 TT Coupe and Roadster modelleri; ve all-aluminum R8’i üretiyor. Daha çok bilgi için: www.audiusa.com

Paramount Pictures Şirketi Hakkında

Paramount Pictures Şirketi Viacom’un bir birimi olarak uluslar arası alanda faaliyetlerini sürdürür ve Paramount Motion Picture grup aracılığı ile Paramount Pictures, DreamWorks SKG, Paramount Vantage, Paramount Classics, MTV Films ve Nick Movies aracılığı ile film üretir ve dağıtımını üstlenir. Paramount Pictures International, Paramount Home Entertainment, Paramount Digital Entertainment, Paramount Studios ve Worldwide Television Distribution markaları da Paramount Pictures şirketine aittir.
Marvel Entertainment, Inc. Hakkında

Marvel Entertainment, 60 yılı aşkın süredir karakter tabanlı eğlence sektöründe faaliyet gösteren en önemli şirkettir ve çizgi romanları aracılığıyla 5,000’den fazla yüksek profilli karakter kütüphanesi bulunmaktadır. Marvel; Marvel Studios aracılığı ile Entertainment(eğlence), Marvel Comics aracılığı ile yayıncılık ve oyuncaklar, filmler, ev video/DVD, tüketici ürünleri, video oyunları, aksiyon figürleri ve role-playing oyuncakları, televizyon ve promosyon alanlarında faakiyet gösterir. Şirketin amacı global arenada satışlarını arttırmaktır. Daha çok bilgi için: www.marvel.com