Audi TTS

Audi, Audi TTS ile TT model serisinin yeni spor otomobilini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Audi TTS, yaz başında showroomlarda meraklıları ile buluşacak. Kaputunu açtığımızda bizi 200 kW(272 HP) güç üretmeye hazır yüksek performanslı 2 litre TFSI motor karşılıyor. Bu üstün güç sayesinde TTS coupe sadece 5,2 saniyede 0-100 km/sa değerine çıkabiliyor ve resmi limitler altında 250 km/sa hıza ulaşabiliyor. Audi TTS 2 + 2 koltuklu coupe ve roadster olarak sunuluyor.

Genç ve dinamik sürücülere ve meraklılara hitap eden bu yeni model TTS, Audi markasının Vorsprung durch Technik’in son versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. TFSI motoru ise Audi’nin 2 yeni teknolojisini, yani direk yakıt enjeksiyonu ve turbocharger teknolojisini mükemmel bir partnerliğe çevirmiş durumda. 200 kW(272 HP) güç üretmesi dışında, 350 Nm tork değerine de 2500 – 5000 devirler arasında ulaşabiliyor. Bu da bu 4 silindirli hafif yapıyı son derece etkileyici kılıyor.

Audi TTS

Motora nazaran 2-litre güç ünitesinin yeniden tasarımlandırılması ve güçlendirilmesi Audi TTS ’e de güç katmış durumda. Tüm bunların yanında 100 km. de 8.0 litre benzin tüketimi ile verimlilik konusunda da TTS mükemmel durumda gözüküyor.

6 vitesli manuel sistemli otomobillerde – roadster ayarlarında ise otomobilin benzin tüketim değeri 8.2L/100 km. Bu sayılar ise S tronic dual-clutch transmisyon uygulandığında 0.1L yada 0.2L iyileştirilebiliyor.

S tronik sistem çift kavrama uygulaması ve yüksek motor yüklemelerinde ve yüksek devirlerde hızlı ve güvenli vites değişimleri sağlaması sebebiyle 0 -100 km sprintlerinde Coupe ve Roadster’e saniyenin onda ikisi kadar zaman kazandırabiliyor. Aynı zamanda rakiplerine nazaran Audi TTS çok daha hızlı ve stabil şekilde hızlanabiliyor ve daha az güç iletimi değerlerine sahip. Bu sistemin kalbinde ise çok paletli hidrolik debriyaj yatıyor ve o da niteliklerini yeni basınç tankına borçlu.

Audi TTS

Audi TTS bununla beraber üretim çizgisini diğer bir ileri teknoloji modülü ile, yani Audi manyetik sürüş adaptif damping sistemi ile güçlendirdi. Bu yenilik sürücüye 2 farklı sürüş karakterizasyonu vermiş oldu. Birinci “standart” mod iyi balanslanmış, güvenli ve rahat sürüş için tasarlanırken “sport” modu ise sportif süspansiyonun tüm potansiyelinden yararlanılarak maksimum sportif sürüş yeteneklerine uygun olarak tasarlandı. Bununla birlikte bu mod için gövde 10 mm. daha indirildi. Ön süspansiyon malzemesi olarak alüminyum kullanıldı, elektromekanik hızlanma teknolojileri ile verimlilik üst düzeye çıkarıldı. Yakıt tüketimi minimuma indirildi. Bu spor otomobil 17-inç diskleri de düşündüğümüzde mükemmel fren sistemi performansı ile son derece güvenli bir hale geldi.

TTS’in mükemmelliğindeki bir diğer faktör de şüphesiz gövdenin hybrid konstrüksyonu olarak gösterilebilir. Arka uç kısmında çelik kullanılırken ön ve orta bölümlerde ise hafif alüminyum malzemeler kullanılmıştır. ASF teknolojisi ile dingil ağırlığı optimize edilmiştir ve toplam ağırlık düşürülmüştür. Manuel Coupe’nin ağırlığı sadece 1,395 kg dir ve bu da 5.1 kg/hp oranına denk gelmektedir.

Audi TTS

Güçlü görünüm: Yeni farlar’a ek olarak 18 inç tekerlekler
Audi TTS şüphesiz Audi’nin TT modelleri serisinin önde gelen dinamik lokomotifi olarak göze çarpıyor. 18 inç alüminyum tekerlekler, gündüz çalışan LED’leri ve yeni tasarlanan bi-xenon farları gibi dış tasarımda göz alıyor. İçeride ise yolcuları deri ve alcantara karışımı derin spor koltukları karşılıyor. Napa deri döşeme seti ise kombinasyonlarıyla 4 farklı renk seçeneği ile sunuluyor. Gri gösterge paneli ve çoklu fonksiyonlu direksiyon mükemmel bir uyum ile kullanıcılarla buluşuyor.

TTS Roadster, elektro hidrolik kumanda, power wind deflektörü ve kullanım kolaylığı açısından pratiklik için yeni eklentiler ile geliyor. Coupe’deki arka koltuklar katlanabilir tasarıma sahip ve böylece bagaj kapasitesini 290 litreden 700 litreye çıkartabiliyor. Hard-top TTS 44,900 euro değerinde iken üstü açılabilir versiyon ise 47,750 euro’dan satışa sunuluyor.

TTS’in günışığına çıkması aynı zamanda Audi için bir yıldönümü: İlk TT 10 yıl önce yollara çıkmıştı ve o gün bu gündür Audi TT, kendi sınıfında sol şeritte hız kesmeden devam ediyor.