Audi TT - 2007 Yılının en iyi Tasarımlı otomobili

New York – Dünya’nın farklı yerlerindeki 22 ülkeden gelen ünlü otomobil yazarları kararlarını verdi: Audi TT, 2007 yılının en iyi tasarımlı otomobili (World Car Design of the Year). Audi nin yeni spor coupe otomobili TT, bu ünvanı alabilmek için 28 farklı aracı geçti. Ödül, New York Uluslararası Otomobil Fuarı ‘nda basın toplantısıyla açıklandı.

World Car of the Year jurisi, bu kararında en çok şişkin ve kaslı çamurlukların, ön taraftaki Audi’nin imzası haline gelen tek kısımlı ızgaranın ve düzgün siluetin etkisi olduğunu söylüyorlar. Jurinin dikkar çektiği diğer bir konu ise, Audi’nin eski TT’de kullandığı Bauhaus stiline sadık kalındığını, fakat ikinci jenerasyon TT’nin kesinlikle daha modern ve göz alıcı olduğuydu. Jüri ayrıca Yeni TT ‘nin kabinin Audi mühendisleri tarafından çok çalışılarak, daha ferah ve sürücüye odaklanmış olduğunu eklediler.

Bu tabiki Yeni TT ‘nin aldığı ilk ödül değil. Karizmatik dizaynı ve dinamizmi, Yeni TT ‘ye İngiltere’deki “BBC Top Gear” ve “What Car?” dergilerinden ve Almanya’daki “ADAC Motorwelt” ve “Auto Bild” dergilerinden ödüller kazandırmıştı.

Hatırlatmak gerekirse, Yeni TT 200 beygirlik turbo beslemeli FSI motoruyla veya 250 beygirlik 3.2 litre V6 motoruyla geliyor. 3.2 motor donanımlı TT’de ayrıca sürekli quattro 4 çekiş sistemi mevcut. Eski TT ‘ye göre daha uzun, daha geniş ve daha iyi donanımlı olmasına rağmen, yeni TT aluminyum ASF Uzay Kafesi tasarımı sayesinde aynı zamanda daha hafif.

Audi A6, 2005 yılında World Car of the Year ödülünü kazanmıştı.