R8 Nisan’da Türkiye’de

Audi AG’nin Audi R8 adını verdiği yeni süper spor otomobili, Nisan ayından itibaren Batı Avrupa pazarlarıyla birlikte Türkiye’de de eş zamanlı olarak satışa sunulacak. Doğuş Otomotiv-Audi, Auto Show 2006 Fuarı sırasında bile 5 adet ön sipariş alan ve anahtar teslim satış fiyatı 200 bin Euro’dan başlayacak Audi R8’den 2007 yılında sadece 10 adet ithal edecek.

İlk olarak 2006 Paris Otomobil Fuarı’nda ardından da İstanbul Auto Show 2006 Fuarı’nda tanıtılan Audi’nin yeni süper spor otomobili R8, Nisan ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak. İstanbul’da fuar zamanı 5 adet ön sipariş alan Audi R8’den 2007 yılında 10 adet ithal edecek olan Doğuş Otomotiv-Audi, aracın anahtar teslim satış fiyatının 200 bin Euro’dan başlayacağını ve ekipman seviyesine göre 250 bin Euro’ya kadar çıkabileceğini de açıkladı.

Audi R8

Tasarım olarak baktığımızda yeni nesil Audi tasarım anlayışının ana hatlarını taşımasına rağmen aynı zamanda radikal değişimlerinde gözlemlendiği Audi R8, yeni TT Coupe ile Le Mans quattro konseptinden çağrışımlarda taşıyor. Audi R8, trapezoid tipte tek parça ızgaranın her iki yanında yer alan geniş aralıklı büyük hava girişleri, ilk defa kaputa konumlandırılmış dört halkalı Audi logosu ve saldırgan bir izlenim veren LED teknolojili farlarıyla çarpıcı bir yüze sahip. Audi R8, aynı zamanda dünyanın tüm ışıklandırma üniteleri LED teknolojisine sahip ilk seri üretim otomobili olarak yollara çıkacak. Yani Audi R8’in flaşörlerinden uzun ve kısa farlara kadar tüm ışıklandırma sistemi, konvansiyonel aydınlatma sistemlerinden çok daha uzun ömürlü LED teknolojisiyle aydınlatma sağlayacak. Bir sprinter gibi esnek ama kaslı bir siluete sahip Audi R8, tekerlek yuva açıları, farklı geometrik yapıları taşıyan kapı tasarımı, arka tekerleklerin önünde yer alan hava girişleri ve karbon fiber gövde parçalarıyla adeta rakiplerine meydan okuyor. Arka tasarım yapısında ise çift ağızlı egzoz çıkışları, ortadan konumlu V8 FSI motoru görebilmeyi mümkün kılan arka cam, LED teknolojili arka farlar ve difüzörler dikkat çeken detaylar olarak ön plana çıkıyor. Bununla birlikte aracın hızına paralel olarak açılan arka spoyler ise rüzgârı kullanarak bastırma kuvvetini arttırarak Audi R8’in aerodinamik açıdan daha kusursuz bir yapıya sahip olabilmesini sağlıyor.

Audi R8 Nisan’da Türkiye’de

1.90 metre genişliğe, 4.43 metre uzunluğa ve 1.25 metrelik yüksekliğe sahip Audi R8, aslında genişlik ve yükseklik ölçüleriyle Le Mans quattro konseptiyle birebir aynı ölçülere sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Audi’nin gerçeğe yakın konseptler anlayışının bir parçası olan R8’in 2.65 metrelik aks mesafesi de yine konsept versiyon ile aynı olacak biçimde belirlenmiş. Firmanın patentli ASF (Audi Space Frame) yani uzay teknolojili alüminyum gövde teknolojisiyle üretilen gövdeye sahip R8, bu sayede mümkün olan minimum ağırlığa ve maksimum rijitideye sahip olacak şekilde tasarlanmış.

İç mekânda ise hem Le Mans quattro hem de Auto Union döneminin yarış otomobillerini andıran tasarım detaylarının yer alması gözlerden kaçmıyor. Sürücü odaklı kokpitte yeni tasarımlı gösterge tabloları ve orta konsol düzeni kendiliğinden dikkatleri üstüne topluyor. Karbon fiber kaplamalar ve napa deri döşeme ile daha sportif bir kimlik kazanan kokpitte MMI sisteminin kontrolünün orta konsola taşınması da bir başka yeni detay olarak ön plana çıkıyor. İki koltukla motorun arasında kalan ve iki golf çantasının sığabildiği kabin içi yükleme alanına sahip Audi R8’in ön tarafta yer alan bagaj bölümü de 100 litrelik yükleme imkânı sunabiliyor.

Kabin içinde yer alan 2 koltuğun arkasında yer alan ve uzunlamasına biçimde yerleştirilmiş V8 FSI motor ise Audi R8’in ön önemli yanlarından birini oluşturuyor. Audi RS4 model ailesinde de kullanılan 4.2 litre hacimli ve aracın ortasına konumlandırılmış motor, 7800 d/d’de 420 HP güç üretiyor. 4500 ile 6000 d/d’de arasında 430 Nm tork üreten güçlü motor, 1558 kg’lik boş ağırlığı sahip Audi R8’i 301 km/s’lik son hıza ulaştırabiliyor. 0–100 km/s hızlanmasını 4.6 sn’de tamamlayan Audi R8’in motoru 8250 d/d’lik maksimum devir çevirebilme özelliğiyle de kendinden söz ettirebiliyor. Hem 6 ileri hızlı manuel şanzımanın standart olarak sunulacağı araçta ayrıca Audi’nin R Tronic adını verdiği yeni nesil sıralı şanzımanı da isteğe bağlı donam olarak satın alınabilecek. Joystick biçimli vites kolu ve topuzuna sahip R Tronic şanzıman, aynı zamanda direksiyon simidi üzerindeki kontrol pedleriyle de vites değişimine olanak tanıyacak. Audi’nin yeni nesil quattro çekiş sistemiyle donatılan R8’de motorun ürettiği gücün % 44’ü ön tekerleklere, % 56’sı ise arka tekerleklere aktarılıyor.

Ön ve arkada güçlendirilmiş alüminyumdan üretilen çift salıncaklı düzeneğe sahip Audi R8’in süspansiyon sistemi aynı zamanda yine önde ve arkada üçgen yapılı kollarla desteklenmiş. Audi Magnetic Ride adı verilen adaptif sönümleyici sistem ile süspansiyon sistemindeki yayların ve amortisörlerin sertliği sürücü tarafından iki farklı konumda olacak biçimde (spor ve konfor) belirlenebiliyor. Standart olarak 18 inçlik alaşım jantlarda önde 235/40 arkada ise 285/35 ebatlarında yüksek performans lastikleriyle sipariş edilebilen Audi R8, isteğe bağlı olarak 19 inç’lik jantlarla ve 235/35 (ön) ve 295/30 (arka) ebatlarında lastiklerle de satın alınabiliyor.