Audi, geçtiğimiz aylarda TT ailesini genişleteceğini duyurmuştu. Sözünü tutacakmış gibi görünen firma Paris’e ailenin Sportback konseptini getirerek bu uzantıyı taşıyan model sayısını da artırabileceğini gösterdi.

Audi TT Sportback 2

LED farlar ve dev ön panjuru daha önceki konseptler ve seri üretim araçla paylaşan aracın ön tamponu sportif bir tasarıma sahip. 21 inç çaplı jantlarla donatılan otomobil bombeli tavan ve dört kapısıyla dikkat çekiyor.

Metal depo kapağına sahip olan aracın arka bölümünde büyük bagaj kapağı, ince yapılı LED stoplar üç boyutlu görünüme sahip marka logosu, dinamik bir görünüm sunan arka tampon ve tampon içerisinden çıkan çift egzoz çıkışı performansın ipuçlarını veriyor. Coupé kardeşinden daha uzun, daha geniş ve daha alçak olan otomobilin boyu 4.47 metre, genişliği 1.89 metre ve yüksekliği 1.38 metre olarak açıklanırken 12 cm uzayan aks mesafesi 2.63 metreye ulaşmış.

Audi TT Sportback 3

İç mekanı seri üretim modellerden alınan konseptte alt bölümü düzleştirilmiş direksiyon simidi, ortasına dijital ekranlar yerleştirilmiş yuvarlak havalandırma ızgaraları, metal pedal seti ve büyük bir ekrandan oluşan gösterge paneli görülebilirken arka bölümde iki adet tekli koltuk ve ortaya yerleştirilmiş konsol dikkat çekiyor.

Kaputu altında turbo beslemeye sahip, 2 litre hacimli bir motor görev yapan otomobil 400 beygir güç, 450 Nm tork üretebiliyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi ve 7 ileri vitesli, çift kavramalı yarı otomatik şanzımanla donatılan aracın 0’dan 100 km/s sürate ulaşması 3.9 saniye sürerken ortalama tüketim değeri 7 litre/100 km olarak açıklanıyor.

Audi TT Sportback 4