Tüm dünyada otomobilseverler tarafından merakla beklenen Audi’nin ilk 4×4 SUV (sport utility vehicle) aracı Q7, en çok Türk otomobil severler tarafından ilgi görüyor. 180 Türk otomobilsever ilk kez geçen yıl eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuar’ında sergilenen Audi Q7’nin sadece fotoğrafına bakıp, otomobilin fiyatı bile belli olmadan sipariş verdi. Bu otomobilseverler arasında fuarı ziyaret edeip Alman Audi’ye kaydını yaptıran 23 Türk’de bulunuyor.

Türkiye’ye özel üretim:

Q7’nin gördüğü bu ilgi üzerine Audi, ağustos ayında 2007 model yılı olarak piyasaya sunulacak aracı Türkiye için özel olarak üretme kararı aldı. Audi Q7, sadece Türkiye için 2006 model yılı olarak üretilecek ve Avrupa ile aynı anda mayıs başında Türkiye’de de satışa sunulacak.

Almanya’nın Münih şehrinde uluslararası lansmanı gerçekleşen Audi Q7 için Avrupa’da da daha piyasa çıkmadan 13bin sipariş alınmış. Bu yıl 50bin Q7 satışı bekleyen Audi, bu rakkamın yarısını Amerika pazarında gerçekleştirmek istiyor. Daha piyasaya çıkmadan 180 siparişin alındığı Türkiye’de ise yıl sonuna kadar 450 adet Q7’nin satılması bekleniyor. Bu rakkamın 2007 yılında 700’ün üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Slovakya’da VW Touareg ve Porsche Cayenne’in üretildiği fabrikada üretilen Q7’nin gördüğü ilgi üzerine günlük 300 olan kapasitenin arttırılması bekleniyor.