Klasik, seçkin bir coupe gövdedeki muazzam güç: Audi, Audi RS 5 Coupe ’yi sunar. Yüksek devirli 4.2 litre V8, 331 kW (450 hp) üretmesine rağmen şaşkın edici derecede yakıt verimliliğine sahiptir. Quattro transmisyondaki yedi hızlı S tronik ve yenilikçi bir merkezi diferansiyel, gücü dört tekere de iletir. Quattro GmbH tarafından geliştirilen Audi RS modelleri, Audi’nin model serisinin dinamik öncülüğünde yola devam etmektedir. RS 5 Coupe, RS 2 Avant’a dayanan 15 yıllık bir geleneğin en son lideridir: orta büyüklük kategorisindeki olağanüstü dinamikler.

KISACA: AUDI RS 5 COUPE
Muazzam güce sahip bir motor ile klasik ve seçkin bir coupe: Audi, RS 5 Coupe ’yi sunar. Yüksek devirli 4.2 litre V8, 331 kW’ı (450 hp) pompalar ve yine de yakıtı verimli bir şekilde kullanır. Audi’nin diğer tüm yüksek performanslı modellerinde olduğu gibi, RS 5 Coupe, gücünü yola dört tekeri sayesinde iletir. Quatro permanent dört çeker sürüşün yeni bir evrimsel aşamasına da ilk defa burada değinilmiştir.

Audi RS 5 Coupe yüksek devirli, normal aspire edilen V8 4,163 cc kullanır. Bu motor, R8 yüksek performanslı spor otomobile güç veren V10 ile yakından ilişkilidir. 4.2 FSI 8,250 rpm’de 331 kW (450 hp) iletir, azami tork 430 Nm (317.15 lb-ft), 4,000 ve 6,000 rpm arasında mevcuttur. Yüksek sesli V8 iki kapılı modeli 0’dan 100 km/saate (0 to 62.14 mph) 4.6 saniyede ulaştırır ve hareket halindeyken elektronik olarak yönetilen 250 km/saat (155.34 mph) üst hıza ulaşır. Audi bu hızı istek üzerine 280 km/saate (173.98 mph) çıkarabilir.
Normal havalandırmalı motor ortalama olarak her 100 kilometre için sadece 10.8 litre harcar (21.78 US mpg) – bu, rakiplerinin çok daha altında bir orandır. Bu etkileyici figürün sebebi, bir ısı geri kazanım sistemi de içeren Audi modüler etkinlik platformundan gelen teknolojilerin kombinasyonudur.

Yüksek verimliliği ve uzun üst dişlisi ile standart yedi-hızlı S tronik de iyi bir yakıt tasarrufuna katkı sağlar. Sürücüler yıldırım hızında dual debriyaj transmisyon değişimini otomatik olarak veya seçici kolu veya direksiyon üzerindeki pedalları kullanarak da değiştirebilirler.

Tüm RS modellerinde olduğu gibi, RS 5 Coupe gücünü ayrıca yola quattro permanent dört çeker ile uygular. Audi, taçlı-dişli merkezi diferansiyel (The crown-gear center differential) olarak adlandırılan yeni bir merkez diferansiyel de kullanmaktadır.

Oldukça kompakt ve hafif olarak, ön ve arka akslar arasında torkun dağılımı, geniş bir yelpazede çeşitlendirebilir. Gerekli olduğunda, ön aksa yüzde 70’e kadar veya arka aksa yüzde 85’e kadar dağılım yapılabilir. 40:60 sapma oranıyla arkaya eğimli yapı, sportif yol tutuşu garanti eder.

Taçlı-dişli merkezi diferansiyel (The crown-gear center differential), tüm dört teker üzerinde işleyen yeni tork yön verme sistemiyle birlikte, aynı şekilde çalışır. İç tekerdeki yük çok azaltılırsa, otomobil dinamik olarak sürülür, kaymaya başlamadan önce teker hafifçe frenlenir. Audi tamamlayıcı unsur olarak gücü arka tekerler arasında aktif olarak dağıtan spor diferansiyeli de önermektedir.

RS 5 Coupe’nin şasisi gergin bir şekilde ayarlanmıştır, A5 ile kıyaslandığında, kaporta 20 milimetre (0.79 in) daha aşağıdadır. Yüksek performanslı coupe, standart olarak 19-inç alaşım tekerlekler ve 265/35 seri lastikler ile sunulur; opsiyonel olarak 20-inç 275/30 serisi lastikler mevcuttur. Audi yılın sonuna doğru, özellikle dinamik bir damping teknolojisini – bütünüyle mekanik DRC Dinamik Sürüş Kontrolü – de önerebilecektir.

Fren sistemi büyük ve dâhili olarak havalandırılan diskler kullanır. Çelik friksiyon halkaları oluklu biçimdedir ve pinler yoluyla alüminyum fren başlıklarına bağlanmıştır. Kaliperler yüksek parlaklıkta siyaha boyanmıştır, ön kaliperlerin her birinde sekiz piston bulunmaktadır. Audi, talep olması durumunda, ön tarafa karbon elyafı diskler ekler. ESP stabilizasyon sistemi bir Spor modu içerir ve tamamıyla devre dışı bırakılabilir.

Daha fazla opsiyon: Audi sürüş seçimi
Audi sürüş seçimi, sürüş dinamikleri sistemi Audi RS 5 Coupe ile birlikte Standard olarak sağlanır. Bu sistem, sürücünün servotronik direksiyon, yedi hızlı S tronik, gaz pedalı ve egzoz sistemi için üç mod arasında seçim yapmasına olanak tanır: konfor, oto ve dinamik. Ve eğer otomobil bir Audi navigasyon sistemi ile donatılmışsa, sürücü tarafından düzenlenebilen dördüncü bir seçenek bulunmaktadır. Spor diferansiyel ile birlikte, dinamik direksiyon da Audi sürüş seçiminin başka bir opsiyonel bileşenidir.
Dinamik direksiyon, direksiyon yönlendirme oranını aracın hızına göre ayarlar ve viraj limitlerinde otomatik olarak zıt direksiyon kullanımını sağlar (countersteers). Ayrıca, spor süspansiyon ve DRC Dinamik Sürüş Kontrolü de Audi sürüş seçimi sayesinde ayarlanabilir. RS 5 Coupe atletik bir duruşa sahiptir ve klasik bir şekilde seçkin olan iki kapı çizgisi yeni ve keskin hatlı özelliği ile göz kamaştırır. LED gündüz farları ile ksenon plus farlar standart olarak sunulur. Genişletilmiş açıklıklardan hava akışları ayırt edici hatlar ile çerçevelenmiştir.

Keskin üst yatay kenarlar ile ışık saçan arka bölüm elemanları, klasik Audi’yi anımsatır – Audi quattro, dört çeker Pioneer, 1980. Yan kapı eşikleri keskin hatlarla oyulmuştur; döşemeler ve yan ayna yuvaları mat alüminyum görünümünde cilaya sahiptir.

Otomobilin kuyruk kısmına tampona birleştirilmiş iki oval egzoz borusu hâkimdir. Büyük bir difüzör, yukarı doğru çıkıntı yapar. Arka bölümdeki spoiler 120 km/saat hızda (74.56 mph) otomatik olarak genişler. Geniş ölçüde kaplanmış gövde altı, yedi hızlı S tronic ve ön frenler için havalandırma deliklerini entegre eder. Gelişmiş aerodinamikleri sayesinde, RS 5 Coupe, istikrarı sağlamak için yüksek hızda bastırma kuvveti üretir.

Dinamik zerafet: İç Yerleşim Düzeni
Aracın dinamik olarak zarif olan stili iç yerleşim düzeninde de kendini gösterir. Birleştirilmiş baş dayama yerleri ile standart spor koltuklar, elektrikle ayarlanabilir. Bu koltuklar lüksü ve ihişamı yansıtır bir biçimde deri ve Alcantara kombinasyonu ile kaplanmıştır. Alternatifler, katlanan başlıklar ile katlanan koltuklar ve lüks bir biçimde döşenmiş iklim kontrollü konfor koltuklarıdır.
Göstergeler siyah karakterler ve özel ölçülerle beyaz işaretlerdir. Renk göstergesi ile sürücü bilgi sistemi, bir tur zamanlayıcısı ve yağ ısı ölçüsü içerir. İç yerlerşim düzeni, siyah ağırlıklıdır.
Pedallar, ayak dayama yeri ve opsiyonel MMI navigasyon sistemlerinin butonları alüminyum görünümlü cila ile parlar. Alüminyum ekler, RS 5 amblemleri ile vurgulanmış kapı eşiği trimlerini süsler.

İç yerleşim düzeni için Audi ayrıca çeşitli seçkin opsiyonel özellikler sunar. Bir karbon tasarım paketi motor kompartımanı için mevcuttur, ayrıca kaporta için çeşitli stil paketleri mevcuttur. Geniş kapsamlı yüksek performans yardımı ve komünikasyon sistemleri, opsiyonel ekstra programını tamamlaycı özelliktedir.

Audi RS 5 Coupe’nin teslimlerinin yılın ortasında başlaması planlanmaktadır. Ücretler 77,700 Eurodan başlamaktadır. Bu belgede değinilen donanım, veri ve ücretler, Almanya’da önerilen model kapsamına ilişkindir. Haber vermeksizin değişime tabi olabilir; hatalar ve noksanlar hariçtir.

BİR BAKIŞTA: YENİ AUDI RS 5 COUPE

Motor
• Yüksek devirli, normal olarak aspire edilen V8 4,163 cc
• 8,250 rpm’de 331 kW (450 hp); 4,000’den 6,000 rpm’e kadar 430 Nm (317.15 lb ft) azami tork
• 4.6 saniyede sıfırdan 100 km/saate (62.14 mph); opsiyonel olarak en yüksek hız 280 km/saate (173.98 mph) yükseltilir
• Her 100 km için sadece 10.8 litre (21.78 US mpg) EU döngü yakıt tasarrufu
• Isı geri kazanım sistemi ve ek verimlilik teknolojileri standardı

Güç aktarımı / transmisyon
• Yedi hızlı S tronic ikili kavrama transmisyon
• quattro (otomatik kilitlemeli) taçlı dişli merkezi diferansiyel ve tork yön verme
• Arka tekerler arasında değişken güç dağıtımı için opsiyonel spor diferansiyel

Şasi
• Audi drive select sürüş dinamiği sistemleri, opsiyonel dinamik direksiyon
• Yüksek performanslı frenler, opsiyonel olarak karbon elyaf seramik diskler mevcuttur
• Spor modu ile ESP stabilizasyon programı devre dışı bırakılabilir
• Opsiyonel olarak Dinamik Sürüş Kontrolü ile Spor Süspansiyon plus mevcuttur (Q4 2010’dan)

Gövde
• Farklı sportif vurgulamalar ile zarif coupe dizaynı
• LED gündüz farları ve LED stop lambaları ile ksenon plus farlar
• Ön ve arka ışıklı teker kanalları, yan eklentiler

İç tasarım ve kontroller
• Karbon dolgu ile seçkin iç tasarım
• Ayarlanabilir spor koltuklar; katlanan başlıklar ile açılır kapanır koltuklar ve klima kontrollü konfor koltukları seçenekler olarak mevcuttur
• Özel olarak tasarlanmış göstergeler; tur zamanlayıcısı ve yağ ısı ölçüsü
• Opsiyonel hard disk navigasyon sistemi ve Bang & Olufsen ses sistemi
• Gelişmiş sürücü yardım sistemleri mevcuttur

Bu belgede değinilen donanım, veri ve ücretler, Almanya’da önerilen model kapsamına ilişkindir. Haber vermeksizin değişime tabi olabilir; hatalar ve noksanlar hariçtir.

AYRINTILARIYLA: DIŞ TASARIM
Audi RS 5 Coupe’nin atletik ve kuvvetli bir görünümü ve duruşu vardır. Kayan ve akıcı silueti, çarpıcı hatları, vurgulanmış yüzeyleri, etkileyici ön uç ve ayırt edici kuyruk kısmı, bu otomobili hareket eden bir heykel yapmaktadır. Uzun ön uç ile birlikte geniş ve alçak kaporta, kısa ön çıkıntı, C sütunundan kuyruk kısmına kadar olan uzun geçiş, klasik zerafetin oranlarıdır.
RS 5 Coupe ile eklenen çok sayıda özel tasarım, ayırt edici özellikler yaratır. Tek çerçeveli ızgara, parlak bir antrasit gri eşkenar dörtgen modelli ızgara ve RS 5 amblemi taşır. Izgaranın çerçevesi mat alüminyum görünümlü cilaya sahiptir. Ksenon plus farlar standarttır; orak biçimli gündüz farların çizgilerinin her biri “kanatlar” ile bağlantılıdır, far yuvalarındaki dalga benzeri şekiller Audi tasarımının karakteristik özellikleridir.

Tampon tekrar tasarlanmıştır ve şimdi bir yarış otomobilinde olduğu gibi altta ayırıcı bir kenar bulunmaktadır. Hava, bağlama çubukları ve siyah eşkenar dörtgen modelli ızgaralarla süslenen ve üç boyutlu çıkıntılı kenarlarla çerçevelenen geniş aralıklardan taşınır. İki tamamlayıcı soğutucu ana radyatörü destekler.

Yüksek performanslı coupe motor için, hidrolik direksiyon yağı ve yedi hızlı S tronik transmisyon hidrolikleri için hava ve su soğutmasına ihtiyaç duyar. Yağ soğutucusu radyatör devresine eklidir.

Ön ve arka çamurluklar belirgin biçimde farklıdır; yan paneller RS 5 Coupe için tamamen tekrar tasarlanmıştır. Tekerlerin üzerindeki keskin kenarlar klasik Audi’nin izlerini taşımaktadır. Dört çekerli 1980 pioneeer, Audi quattro benzer “blister”lere sahipti. Eşikler keskin bir biçimde yontulmuştur. Trim bantları ve LED dönüş sinyalleri eklenmiş olan yan ayna yuvaları, mat alüminyum görünümlü cila ile kaplanmıştır.

Seçkin görünüş: Sekiz boya rengi, dört farklı etki
Audi sekiz farklı boya rengi seçeneği sunar: bir yoğun cila, iki metalik renk, dört inci etkisi cila, ve bir kristal etkisi rengi: Ibis Beyazı, Suzuka Gri, Monza Gümüş, Misano Kırmızı, Sepang Mavi, Daytona Gri, Phantom Siyah ve Panter Siyah. Son renk Audi yüksek performanslı araçlar için gelenekseldir – özel pigmentler, ışığın boyaya nasıl çarptığının bir fonksiyonu olarak olağandışı etkiler üretir.
İki adet opsiyonel model paketleri de mevcuttur. Bunların bir tanesi yanda siyah renkte tek çerçeveli ızgarayı, kanadı ve trim bantlarını içerir. Diğeri ise otomobilin önü ve arkasında görünümü vurgulamak için mat alüminyum görünümlü cilayı kullanır. Motor kompartımanı için karbon bir tasarım da seçenek olarak mevcuttur.

RS 5 logosu ile kuyruk kısmı iki büyük egzoz borusu ile nüfuzlu bir görünüm sergiler ve eşkenar dörtgen şeklinde ızgara ile kaplanan geniş bir yüzey ile sonlanr. Bu yüzey belirgin bir biçimde yukarı doğru olan büyük bir dağıtıcıyı da içerir. Arka bölmedeki spoiler 120 km/satte (74.56 mph) genişler ve 80 km/saat (49.71 mph) hızda tekrar geri çekilir. Ayrıca sürücü de istediği zaman spoilerı bir düğme yardımıyla aktive edebilir.

RS 5 Coupe’nin gövde altı genellikle plastik kaplama ile uyumludur. Frenler, yedi hızlı S tronik ve merkez diferansiyel için NACA hava kanallarını ve hava kanatlarını bütünleştirir. Otoyol hızında, yüksek performanslı coupenin aerodinamik özellikleri, istikrarı sağlamak için bastırma kuvveti üretir. cD değeri 0.33’tür, ön yüzey alanı 2.18 m2 ölçüsündedir (23.47 sq ft).

Audi RS 5 Coupe 4,649 milimetre uzunluğunda, 1,860 milimetre genişliğinde ve 1.366 milimetre yüksekliğindedir (15.25 x 6.1 x 4.48 ft). Bu özellikleri Audi RS 5 Coupe’yi A5’ten 24 milimetre (0.94 in) daha uzun ve 6 milimetre (0.24 in) daha geniş hale getirir. Yükseklikte ise 6 milimetre (0.24 in) daha alçaktır. Kaportası, düşük ağırlıkta yüksek sertlik özelliği ile bir övünç kaynağıdır; ön tamponlar alüminyumdan yapılmıştır. Bir destek kolu ön kısmı daha da güçlendirmek için kullanılmıştır.

MOTOR

Yoğun güç, spontan tepki ve yüksek devir – ve muazzam ve etkili müzik ile vurgulanan özellikler. RS 5 Coupe’deki V8, güç ve duygunun insanı titreten hislerini taşır. 4,163 cc‘nin yerine geçen 4.2 FSI etkileyici bir tork iletir ve sanki bir yarış motoru gibi yüksek devirde bile sizde evdeymişsiniz hissi yaşatabilir. 8,250 rpm’de 331 kW (450 hp) yayar ve 4,000 ve 6,000 rpm arasında 430 Nm azami tork mevcuttur. Devir kısıtlayıcı 8,500 rpm’de etkisini göstermeye başlar.
Normal olarak havalandırılan sekiz silindirin belirgin çıktısı, silindir hacminin her litresi için 108.1 değerindedir. Her beygir gücü 3.83 kilogram taşımalıdır (8.44 lb) – RS 5 Coupe sadece 1,725 kilogram (3,803 lb) ağırlığındadır. 4.2 FSI, çift kapılı modeli sabit duruştan 100 km/saate (62.14 mph) 4.6 saniyede çıkarır; 200 km/saate (124.27 mph) ise 10.9 saniye sonra ulaşılır. En üst hız elektronik olarak yönetilen 250 km/saattir (155.34 mph); müşterinin talebi doğrultusunda Audi bunu 280 km/saate (173.98 mph) çıkaracaktır.

Verimlilik ve dinamikler ayrılmaz bir biçimde Audi’ye bağlıdır. Ultra güçlü sekiz silindirli motor her 100 kilometre için ortalama 10.8 litre harcar (21.78 US mpg) – esas rakiplerinin çok da altında olan bir değer. Bu durumun sebebi, Audi’nin modüler verimlilik platformundaki teknolojileridir.
Silindir fıçıları ve zincirle tahrik özelliği, friksiyonu en aza indirgemeye odaklanmıştır, yağ pompası talebe göre çalışır ve geri kazanım sistemi motorun yokuş aşağı ve fren modlarında enerjinin geri kazanılmasını sağlar. Elektrik geçici olarak aküde depolanır ve bir sonraki hızlanma sürecinde ise jeneratördeki ve bu sayede motordaki yükü azaltmak amacıyla kullanılır.
Yüksek devir, normal olarak havalandırılan V8 ve kırmızıya boyanmış olan silindir başlıkları Macaristan Györ’deki tesiste elde yapılır ve R8 yüksek performanslı spor otomobillerde V10’da olduğu gibidir. Klasik 90 derece silindir açısı, daha düşük ağırlık merkezine sebep olur. İki karşılıklı bank 18.5 milimetre (0.73 in) uzanır. Çap 84.5 milimetre (3.33 in) ölçüsünde, strok ise 92.8 (3.65 in) milimetre ölçüsündedir.

V8 sadece 216 kilogram (476.2 lb) ağırlığındadır. Dikkate değer homojenliğe olanak sağlayan krank mili, düşük basınçlı döküm metodu kullanılarak üretilmiştir. Alüminyum-silikon alaşımı, düşük ağırlığı yüksek mukavemet ile kombine eder. Yüksek silikon içeriği silindir fıçılarının oldukça dayanıklı olmasını sağlar. Dövme krank mili, dövme çelik bağlantı rodları ve yüksek mukavemetli alüminyum alaşımdan dövülen pistonlar da dikkate değer biçimde hafif ve hala oldukça güçlüdür.
Krank mili bir taban plakası yapısıdır. Düşük seviyedeki taşıyıcı yüzey (bearing) krank mili için köprü oluşturur ve genel çerçeveye bütünleştirilmiş haldedir; maksimum sertlik ve en uygun vibrasyon davranışı oluşturur. Dökme demirden yapılan taşıyıcı yüzey köprüleri, krank milinin termal genleşmesini azaltır ve böylece krank milinin ana yüzeylerinin sıkı limitler dâhilinde oyunda kalmasını sağlar.

FSI direkt enjeksiyon: Le Mans’ın kazandıran teknolojisi
Audi’nin her benzin motorunda olduğu gibi, 4.3 FSI yakıtını direkt enjeksiyon sistemi sayesinde alır. Audi FSI teknolojisini yarış pistlerinden almış ve sokağa taşımıştır. Bu pistler dünyadaki en sert ve acımasız test laboratuarlarıdır. Bu teknoloji, R8 yarış otomobilini Le Mans’ta 24 Saatte beş startta dört galibiyete taşımıştır. Dizel motorlarda kullanılan yüksek basınçlı enjeksiyon birimi (common rail unit), silindir başlıklarının yanına yerleştirilen enjektör başlıkları yoluyla 120 bara kadar bir basınç değeri ile yanma odalarına yakıtı enjekte eder.
Yakıt karışımı, yanma odalarına güçlü bir şekilde kıvrımlar yaparak girer ve böylece duvarları soğutur. Bu durum, 12.3:1 oranında yüksek bir kompresyon oranı sağlar ve böylece çıktıyı ve verimi arttırır.

Çift giriş ve iki gaz kelebeği içeren egzoz sisteminde yapılan ve epey zahmet gerektiren düzenlemeler uzun-stroke motorun özgür bir şekilde “nefes almasını” sağlar. Vakumla harekete geçirilen dönme flapları motor kontrol sistemi tarafından yönetilir ve bu flaplar doğru giriş portlarına entegre edilmiştir. Bu da havanın roller benzeri bir rotasyonda hareket etmesine (“dönme”) sebep olur ve böylece yanma sürecinin verimliliğini arttırır.

Makara supap iticleri tarafından harekete geçirilen 32 valf, giriş alanında 33.9 milimetre (1.33 in) ebadında büyük çaplara sahiptir ve sodyumla sarılmış egzoz değerleri durumunda ise 28.0 milimetre (1.10 in) çapındadır. Valfler, krank mili rotasyonunda hidrolik şekilde 42 derece hareket ettirilen dört eksantrik mili ile harekete geçirilir. Bu miller motorun arka kısmında hareket eden zincirler tarafından aktif hale getirilir.
Hafif yapı prensibi, V8’e göre daha yüksek bir önceliğe sahiptir. Giriş manifoldu plastikten yapılmıştır; bir basınç sensörü yükü oldukça kesin bir şekilde ölçmek için kullanılmıştır. Diğer yüksek performanslı motorların aksine, 4.2 FSI sadece tek bir yeni geliştirilmiş denetleyiciye ihtiyaç duyar. Manifoldun ve egzoz sisteminin düşük arka basınç için özenli bir şekilde uygun hale getirilen boruları paslanmaz çelikten hidrolik preste biçimlendirilmiştir ve oldukça hafiftir.

Bir egzoz flapı, çift egzoz sisteminin iki büyük egzoz borusunun her birine yerleştirilmiştir. Yüksek motor hızında ve fazla yüklemelerde – veya standart Audi sürüş seçim kontrol sisteminde bir butona basıldığında – egzoz flapı açılır ve daha zengin bir ses yaratır. Talep olduğu takdirde, Audi, bu anahtarlama işlemini de içeren siyah egzoz boruları ile belirgin bir biçimde ayırt edici bir ses üreten spor egzoz sisteminin de eklenmesini sağlayacaktır.

GÜÇ AKTARIMI
Yedi hızlı S tronik, RS 5 Coupe ile galasını yapmaktadır: bu, ilk kez yüksek devirli bir motorla beraber çalışmasının ilk seferidir. Aslında bu durum S tronik için kolay bir görevdir çünkü 9,000 rpm için tasarlanmıştır. Audi çift debriyajlı transmisyon için yapılan yağ kontrol sistemi ve debriyajlar için belirli değişiklikleri hedef almıştır. Dişli oranları da ayarlanmıştır. Yedinci vites, tüketimi azaltmak amacıyla diğerlerine göre daha uzundur.
Yedi hızlı S tronik iki alt birimi içerir ve değişik vitesleri kontrol eden çoklu-plaka kavramayı bütünleştirir. Dış kısma yerleştirilen büyük K1 debriyajı tek sayılı vitesler 1,3,5 ve 7 için arka tekerlere solid şaft yoluyla torku yönlendirir. Oyuk bir şaft, solid şaftın etrafında döner. Daha büyük bir debriyajın içine entegre edilen daha küçük K2 debriyajına bağlıdır ve geri vites ve 2,4 ve 6 gibi çift sayılı vitesler için arka tekerleri kontrol eder.

Her iki transmisyon yapısı da sürekli olarak aktiftir, fakat sadece bir tanesi bir anda motora bağlıdır. Mesela, sürücü üçüncü viteste hızlandığında, dördüncü vites çoktan ikinci transmisyon yapısına bağlanmıştır. Değiştirme süreci, debriyaj değiştikçe yer alır – K1 açılır ve K2 kapanır. Vites değiştirmek bir sadece birkaç yüzde biri kadar zaman alır ve çekiş gücünde herhangi bir kesilme olmaksızın pratik olarak tamamlanır. Öylesine dinamik, sıvı ve yumuşaktır ki, sürücü bunu çok nadir fark eder.

Yedi hızlı S tronik değişik yollarla kullanılabilir. Kontrol biriminin vites değişimlerine karar verdiği tam otomatik mod, D (Drive) ve S (Sport) programlarını önerir. Transmisyon kontrol sistemi Audi sürüş seçim dinamikleri sisteminin ayarlarını takip eder. Eğer sürücü vites seçim kolu veya direksiyon arkasındaki pedalları kullanarak vites değiştirirse, transmisyon, vites değiştirme olmaksızn deviri en üste çıkarması için motora olanak sağlayan spor moda özellikle geçer. Dinamik Audi sürüş seçim modu aktif ise, transmisyon vites küçültme esnasında çift kavramalı olur.

RS 5 Coupe’deki yedi hızlı S tronikin başka bir özelliği ise, roket benzeri başlangıçlar yapmaya olanak sağlayan hedefleme kontrolü fonksiyonudur. Sürücünün sadece yerdeki hızlandırıcıya basması gerekmektedir. Sistem vitesin kavranmasını kontrol eder ve böylece 4.2 FSI’ın tüm gücü mükemmel biçimde kontrol edilen lastik kayması ile yola iletilir.

Yeni quattro teknolojisi: Taçlı dişli merkez diferansiyeli
Audi yüksek performanslı RS 5 Coupe’deki boylamsal motorlar için dört çekerli sürüş sisteminin yeni ve evrimsel bir aşamasını sunmakta: otomatik kilitlemeli taçlı dişli diferansiyel ve tork yön verme ile quattro sürüş. 1980 yılında Cenevre Motor Şov’da ilk quattronun toplum önüne çıkışından tam 30 yıl sonra, Audi bir kez daha yarışta liderliğini pekiştirdi.
Yeni merkez diferansyelin içinde iki adet döner taçlı dişli bulunmaktadır ve isimlerini de dişlerinin taç benzeri tasarımlarından almaktadırlar. Ön taçlı dişli, çıkış milini ön diferansiyele gönderir, arka taçlı dişli ise transmisyon milini arka aksa gönderir. Buradaki bağlantı oldukça büyük çaba gerektiren bir yapı ile sağlanır. Yeni güç aktarımı dizaynı yaklaşık 3 kilogramdır (6.61 lb) ve bir öncekine göre daha hafiftir.

Taçlı dişliler, birbirine 90 derece açı yapacak şekilde düzenlenmiş dört pivot takılı vites tarafından hareket ettirilir. Normal sürüş koşulları altında, iki taçlı dişli, gövde ile aynı hızda döner. Özel geometrileri sayesinde, kasıtlı olarak düzenlenen eşit olmayan manivela hareketine sahiptirler. Normalde motor torkunun yüzde 60’ı arka diferansiyele, yüzde 40’ı ön diferansiyele gider.

Torklar bir aks kavramasını kaybettiğinde değişirse, farklı hızlar ve eksensel güçler diferansiyelin içinde meydana gelir ve entegre edilmiş plaka paketleri birlikte preslenir. Sonuçta meydana gelen otomatik kilitleme etkisi, daha iyi bir çekiş ile torkun çoğunluğunu aksa yönlendirir. Yüzde 85’e kadar olan oran arkaya doğru akar. Zıt senaryoda ise – eğer arka akslar daha az çekişe sahipse – aynı olayın tam tersi olur; torkun yüzde 70’e kadar olan kısmı ön aksa yönlendirilir.

Yeni güçler: Daha sıkı kavrama, daha az ağırlık
Oldukça geniş tork dağıtım menzili ile taçlı dişli merkez diferansiyel, önceki modellerin önüne geçmiştir – kavrama daha da iyi hale gelmiştir. Güçler, zamanda bir gecikme olmaksızın ve kesinlikle sürekli olarak yeniden dağıtılır. Mekanik işletim prensibi maksimum verimliliği ve anında tepkiyi garanti eder. Taçlı dişli diferansiyelin diğer güçlü noktaları, yoğunluğu ve düşük ağırlığıdır – 4.8 kilogram (10.58 lb), önceki birimden yaklaşık iki kilogram (4.41 lb) daha hafiftir.
Audi taç dişli diferansiyeli RS 5 Coupe’de akıllı bir fren kontrol yazılım çözümü ile eşleştirir. Tork yönlendirmesi, önden çekişli sürüş modellerinde rastlamaya alışkın olduğumuz elektronik aks-diferansiyel kilitlemesi ile dört teker üzerinde hareket eden, ESP’nin evrimsel bir formudur. Yeni sistem spor sürüşü daha kesin ve dinamik hale getirir.

Hızlı bir şekilde virajları alırken, yazılım sürücünün direksiyon girdisini ve dört çeker arasındaki itici gücün optimal dağılımını hesaplamak için hızlanmanın istenen seviyesini kullanır. Eğer tekerlerin eğrinin içinde olduğunu, azalmış yük altında olduğunu, kaymak üzere olduklarını tespit ederse, bu tekerleri hafifçe frenler – minimal basınçla disklerin üzerindeki pedlere sadece hafif bir uygulama.

Tork yönlendirmesi hafif ve sürekli bir şekilde çalışır. RS 5 Coupe kullanım sınırları içinde oldukça uzun bir süre nötr kalır; köşeleri dönerken ve hızlanırken hafif bir dıaş doğru çekim kompanse edilir. ESP stabilizasyon programı eğer gerekli olursa daha sonra ve daha yavaşça müdahalede bulunur.

Sanki rayların üstünde: spor diferansiyelli quattro
RS 5’te yeni quattro güç aktarımına tamamlayıcı olarak Audi, başka bir opsiyonel dinamik teknoloji önermektedir: torku arka tekerler arasından aktif olarak dağıtan spor diferansiyel. Konvansiyonel aksa sahip olan araçlar hızlı virajlarda dışa doğru çekime meyilli olurlar.

Spor diferansiyel ile birlikte sanki rayların üzerinde gidiyormuş gibi bir hisse sahip olursunuz. Bir virajı dönerken veya hızlanırken, torkun büyük çoğunluğu dıştaki tekere doğru yönlenir ve RS 5 Coupe’yi eğrinin içine doğru iter, bu sayede aşırı veya yetersiz yönlendirme eğiliminin önünü keser. Spor diferansiyel modern bir arka diferansiyeldir. Üst üste olan vites iki güneş dişlisi içerir ve dâhili bir dişli, konvansiyonel bir arka diferansiyelin soluna ve sağına monte edilmiştir. Tahrik şaftından yüzde 10 daha hızlı döner.

Bir yağ banyosu içinde olan ve elektrohidrolik devindirici tarafından işletilen çoklu plaka, kavrama şaft ve süperpoze vites arasında güç iletişimini sağlar. Kavrama kapandığında, dış tekerdeki süperpoze aşamasının yüksek hızında kademesiz bir biçimde yükleme yapar. Daha hızlı döndürmek için gerekli olan ek tork, diferansiyel yoluyla iç tekerden elde edilir. Bu yolla, torkun neredeyse hepsi tek tekere yönlendirilebilir. Tekerler arasındaki maksimum fark 1,800 Nm’dir (1,328 lb-ft).

Spor diferansiyel, altında olduğu yük kadar etkilidir. Elektronik olarak kontrol edilir ve saniyenin birkaç yüzde biri kadar zamanda tepki verir. Audi, RS 5 Coupe’de kullanılması için özel bir yazılım geliştirmiştir. Denetleyici, direksiyon açısı, rotadan sapma açısı, yanal hızlanma, hız ve diğer bilgilerin bir fonksiyonu olarak her sürüş durumu için güçlerin ideal dağılımını düzenli olarak yeniden hesaplar.

ŞASİ

Yüksek performanslı Audi RS 5 Coupe olağanüstü sürüş dinamikleri sayesinde göz kamaştırmaktadır. Herhangi bir tereddüt olmaksızın, neredeyse refleks olarak tepki verir. Aracın idaresi alışılmadık biçimde kesindir; istikrarı maksimum sürüş güvenliğini garanti eder. Direksiyon, hassas, ince bir şekilde farklılaşmış geribildirim sağlamak için sürücüyü yolla ilişkilendirir.
RS 5 Coupe’nin geniş bırakılan şasisi, performans için dikkatli bir şekilde ayarlanmıştır. Anahtar süspansiyon bileşenlerinin hepsi alüminyumdan yapılmıştır, bu sayede yaysız kütleleri azaltır.
Palet kontrollü ikizkenar yamuk şeklinde olan arka süspansiyonun yayları ve amortisörleri tepki davranışını geliştirmek amacıyla ayrılmıştır. Bağlantılar, elastik mil yatakları üzerinde çelik bir yardımcı şasiye eklenmiştir. Beş bağlantılı ön süspansiyon boylamsal ve yanal güçleri ayrı bir biçimde işler. Ön kısma eklenen katı alüminyum çerçeve ön kısmın şeklini yaratır ve oldukça serttir.

Alçak pozisyonda monte edilen direksiyon dişlisi, dişli güçlerini istikamet çubukları yoluyla en kısa mesafede tekerlere gönderir. 16.3:1 oranı spor ve direkttir. Sistemi besleyen kontrollü-çıkış kanadı çeşidi pompa, yakıt verimliliğine katkısını gerçekten ihtiyaç duyulan kadar yağ sağlayarak yapar. Hız-bağımlı güç direksiyon birimi olarak şekillendirilmiştir ve özellikleri de RS 5 Coupe’nin özelliklerine adapte edilmiştir.

Kesin olarak dinamik: RS 5 Coupé’nin kurulumu
Yüksek performanslı coupenin tüm kurulumu kesin olarak dinamiktir. Daha katı olan mil yatakları sportif elastokinematikerin ve stabilizatör çubukların da daha katı olmasını sağlar. Amortisörler daha serttir ve A5’in hacmi ile kıyaslandığında, kaporta 20 milimetre (0.79 in) daha aşağıdadır.
Yıl sonuna doğru, Audi klasik şasiye ek olarak ikinci bir teknolojiyi piyasaya sunacaktır: RS 6 ailesinde kullanılan forma benzer özellikte olan DRC Dinamik Sürüş Kontrolü ile spor süspansiyon plus. Bu teknoloji, tüm eğim ve rotadan sapma hareketlerini tamamen mekanik bir biçimde azaltır ve bu şekilde herhangi bir gecikmeye sebep olmaz; spor süspansiyon plus kompakta ve hafif özelliklere sahiptir.
DRC arkasındaki prensip etkili olduğu kadar da basittir. Amortisörlerin diagonal bir şekilde zıt olan çiftleri hidrolik linelear ve merkezi bir kapakçık ile bağlanmıştır. Köşeleri hızlı bir şekilde dönerken, dışa doğru sapma eğilimi gösteren ön tekerleğin amortisöründeki yağ akışını kapakçıklar neredeyse hemen düzenlerler. Sağlanan desteği arttırırlar ve yanal eğimi azaltırlar; böylece dinamikleri geliştirirler. Sistem değişken bir amörtisör kontrolü ile kombine edilmiştir. Bu sistem, Audi sürüş seçimi araç dinamikleri sistemi standardı kullanılarak üç kademe arasında değiştirilebilir.

RS 5 Coupe, Audi sürüş seçiminin daha belirgin bir biçimde güçlü olan versiyonunu kullanır – opsiyonel spor süspansiyon plus ve aynı şekilde opsiyonel olan spor diferansiyeli, standart servotronic güç yönlendirmesini, yedi hızlı S troniki, motorun kelebek kapakçıklarını ve egzoz sistemindeki ses flaplarını birleştirir. Bu sistemlerin fonksiyonlarını sürücü konfor, oto ve dinamik modları arasında seçebilir. Eğer RS 5 Coupe iki MMI navigasyon sistemlerinden birisine sahipse, sürücünün isteklerine göre düzenlenebilecek dördüncü bir mod bulunmaktadır.

Audi sürüş seçiminin başka bir opsiyonel bileşeni, direksiyon kolonundaki ileri teknoloji süperpoze dişlileri çalıştıran dinamik direksiyondur. Hızın bir fonksiyonu olarak direksiyon oranını basamaksız bir şekilde manevra yaparken direkten indirekte doğru ayarlar. Viraj dönüş limitlerinde, dinamik direksiyon neredeyse belirlenemez bir şekilde aksi yönde yönlendirme yapar ve otomobilin idaresini daha dinamik, akıcı ve güvenli yapar. Bir kenarda daha fazla kavrama gerektiren bir yüzeyde fren yaparken, otomobilin çekilmesini önler. Dinamik direksiyon biriminin dinamikleri RS 5 Coupe için özel olarak düzenlenmiştir.

Araç yol tutuş duyarlılığı – taviz vermeden
Audi RS 5 Coupe geniş dökme alüminyum, beş kollu yapı dizaynı olan tekerlekler üzerinde adeta yuvarlanır. 9J x 19 tekerler 265/35 serisi lastiklerle kaplanmıştır. Audi, opsiyonel olarak 275/30 seri lastikler ile 20 inç tekerleri de iki varyant halinde önerir: bir tanesi titanyum görünümlü cilalı olandır. Aynı boyutlara sahip kış lastikleri de mevcuttur; 19 inç tekerler kar zincirlerine uygundur. Tüm lastikler yuvarlanma direnci için optimize edilmiştir – dinamik karakteristiklerindense taviz verilmemiştir.
Güçlü ve iri diskler büyük tekerlerin arkasına uyar. 365 milimetre (14.37 in) çapında ve 34 milimetre (1.34 in) kalınlığında olan diskler ön aksa monte edilmiştir; arka aks spor diskleri 324 x 22 milimetre (12.76 x 0.87 in) ölçüsündedir. Dâhili olarak havalandırılan çelik friksiyon halkaları delikli yapıdadır ve yekpare paslanmaz çelik pinler yoluyla alüminyum fren başlıklarına bağlanmıştır. Bu direkt yapı gerilimi azaltır, ısıyı çabuk bir biçimde dağıtır ve ısı yoğunluklarının transmisyonunu önler.

Yüksek parlaklıkta siyaha boyanan ve RS logoları taşıyan yekpare gövdeli kaliperler de alüminyumdan yapılmıştır. Her ön kaliperin sekiz pistonu vardır; tek pistonlu kaliperler arka aksa monte edilmiştir.

Audi, talepler doğrultusunda antrasit gri, delikli, karbon elyaf seramik diskleri ön kısma ekleyebilir. Bu diskler 380 milimetre (14.96 in) çapındadır ve antrasit gri, altı pistonlu sabit kaliperlerdir. Esas materyal silikon karbittir, bu materyal elmas benzeri kristal yapıdadır ve yüksek dirençli karbon elyaflar içine gömülmüştür.
Soğutma kanallarının kompeks geometrisi ısıyı hızlı bir şekilde dağıtır. Titanyum civatalar friksiyon halkalarını dövülmüş alüminyum başlıklara bağlar. Seramik diskler özellikle solmaz yapıda, son derece dirençli, güçlü ve dayanıklıdır. Ayrıca, toplam dört kilogramlık (8.82 lb) ağırlık ile,çelik disklerden daha büyük olmalarına rağmen bu disklerden daha hafiftirler.

Audi RS 5 Coupe’nin fren sistemi sadece muazzam duruş gücünü iletmekle kalmaz, ayrıca özellikle derlenen tandem güç fren sistemi sayesinde ince bir şekilde ayrıştırılmış geri bildirim sağlar. Özel olarak düzenlenmiş stabilizasyon sistemi viraj alma sınırlarını gözler. Bir butona dokunuşla birlikte, sürücü spor modunu devre dışı bırakabilir ve motor müdahalelerini de devreden çıkarabilir, böylece hızlanma esnasında dikkat çekici fakat güvenli hareketlere olanak tanır.

Kayma karşıtı kontrolü ile birlikte ESP, sürücü eğitimi veya bir yarış pistine seyahat gibi özel dinamik sürüş koşulları için de tamamen devre dışı bırakılabilir. Sistemin bir alt fonksiyonu olan opsiyonel yokuş kalkış desteği, fren pedalı serbest bırakıldıktan sonra sistemdeki basıncı koruyarak kalkışı kolay hale getirir.

İÇ YERLEŞİM DÜZENİ

Aracın seçkin ve dinamik zarif tasarımı iç tasarımda da kendini açıkça göstermektedir. Belirgin yan destekelere sahip olan spor koltuklar, baş dayanaklarıyla birleştirilmiştir ve arkalıklarda ise kabartılı RS 5 logoları göze çarpmaktadır. Spor koltuklar elektrikli sistem ile ayarlanabilir ve dört-yollu bir bel ve kalça desteği sağlar.
Spor koltuklar, merkez bantlarda Alcantara, yan elementlerde ise deriden yapılmıştır. Gri şeritlerle birlikte siyah veya gümüş renkli İpek Nappa derisi alternatif olarak mevcuttur. Audi daha da belirgin hatlı, manuel olarak ayarlanabilir öne yatar koltukları da spor meraklıları için önermektedir. Bu koltukların katlanan baş destekleri de bulunmaktadır ve siyah Fine Nappa derisiyle kaplanmıştır. Konfora önem veren müşteriler lüks bir şekilde döşenmiş olan, iklim kontrollü konfor koltuklarını seçebilirler. Bu havalandırılmış koltuklar delikli siyah Milano deri ile kaplanmıştır.

RS 5 Coupe’deki üç çubuklu, çoklu fonksiyonlu direksiyonun kalın bir kenarı vardır ve kontrast gri dikişlere sahip delikli deri ile kaplanmıştır. Göstergelerin siyah yüzeyleri vardır ve işaretler ise beyaz renktedir. Hız göstergesinin işaretleri 320 km/saate (198.84 mph) kadar gider. Renkli göstergeye sahip olan sürücü bilgi sistemi, bir tur zamanlayıcısı ve de yağ sıcaklık ölçüsü içerir. Otomobil çalıştırıldığında, RS hoş geldiniz ekranını gösterir.

Seçkin ve özel renkler ve materyaller: Siyah, gümüş ve karbon
Dört kişilik otomobilin iç yerleşim düzeni siyah, tavan döşemesi siyah veya gümüş, döşemeler ise karbon elyaf yapıdadır. Gösterge paneli şeritleri gösterge grubunu çerçeveler. Pedallar, ayak dayama yeri, hava kanalları, direksiyon üzerindeki değiştirme pedalları, opsiyonel MMI navigasyon sisteminin butonları ve diğer kontrol cilaları alüminyum görünümündedir.
Tüm RS araçlarında tipik olduğu gibi, kapı açacakları iki dar çubuktan oluşur. Alüminyum eklemeler kapı eşiği trimlerini süsler. Burada, direksiyonda, hız göstergesinde ve vites seçici kolda RS 5 logosu görülebilir. Yedi hızlı S tronik için seçici kol, delikli deriden bir topuza ve gri dikişlere shiptir.

Çeşitli sayıda seçkin özellikler Audi’den opsiyon olarak temin edilebilir. Mat alüminyumdan döşemeler, siyah veya koyu renk paslanmaz çelik ızgaralar da bedelsiz olarak sunulmaktadır. Metalik yapı sayısız çelik fiber içerir ve dokunma hissini yumuşak bir şekilde sağlar. Ek olarak, Audi seçkin programı pek çok özel opsiyon teklif edebilir: RS 5 logoları içeren yer paspasları, siyah süetle kaplanmış kontrol elementleri veya Valcona derisinden yapılma renkli koltuk kaplamaları.

DONANIM & TRIM
Audi RS 5 Coupe, standart olarak oldukça bol olan özelliklerle gelir. Dış ve iç yelerşimdeki, güç aktarımındaki, şasideki özel değişikliklere ek olarak optik görüntüleme ile park sistemi ve iklimlendirme sistemi de mevcuttur.

CD ve radyo çalar AUX-IN portlu özel bir kart okuyucu, 6.5 inç renkli monitör ve sekiz hoparlör içerir. Arka koltukların sırt destekleri katlanabilir. Düzgeçiş imkânı ise 455 litre (16.07 cu ft) bagaj bölümüne başka bir bağlantı sağlar.

Ayrıca kısıtlayıcı sistemlerin de geniş bir paketi vardır. Gergi mekanizmaları ile üç noktalı kemerlerle başlar ve kısıtlayıcıları ön üste doğru zorlar, integral koltuk başlığı sistemi ve ISOFIX arkada çocuk koltukları için monte edilir. İki ön, yan ve kafa hava yastıkları herhangi bir çarpma esnasında iyi bir koruma sağlar. Yan hava yastıkları opsiyonel koltuklara dâhil değildir.

Çekici opsiyonlar, RS 5 Coupe’ye yönetici sınıfına ait olan lüksü sağlar. Uyarlamalı ışık teknolojisi ksenon plus farlar ve dinamik sinyal lambalarını kombine eder; uzak far asistanı kısa veya uzun huzme arasında otomatik olarak değişiklik yapar. Uygunluk anahtarı, otomobilin kilidini açmaya gerek kalmadan anahtarsız erişime olanak tanır ve başlama düğmesi kullanılabilir. Panaromik sunroof, üç bölgeli otomatik iklimlendirme sistemi, hafifçe renklendirilmiş arka camlar ve elektrikli arka cam gölgeliği, yoldayken havanın her zaman istediğiniz gibi olmasını garanti eder.

Çok yönlü – Destek ve multimedya sistemleri
Yenilikçi destek sistemleri RS 5 Coupe ’de sürüşü daha da rahatlatıcı hale getirmektedir. Uyarlamalı hız kontrol düzenini ve Audi yardım sistemini örnek olarak ele alalım. Bu sistemler aracınızı öndeki araçtan istenen mesafede uzak tutar ve şerit değiştirirken de sürücüye yardımcı olur. Ters dönebilen kamera ile Audi park destek sistemi plus, otomobilin arkasındaki yolu dikkat çekmeyen bir şekilde monte edilen bir kamera yardımıyla monitörde gösterir.
Audi ayrıca satış esnasında geniş yelpazede multimedya bileşenleri sunar. Senfoni radyonun altı diskli CD değiştiricisi bulunmaktadır. MMI navigasyon sistemi, verilerini DVD’den okur. Bu yelpaze bir dijital radyo alıcısı, CD değiştiricisi, Bluetooth araç telefonu ve tam iPod entegrasyonu için de bir arayüzey – Audi müzik arayüzü – ile daha da genişletilebilir.
Üstün kaliteli MMI navigasyon plus’ın yerleşik seçkin teknolojileri bulunmaktadır. Yedi inç, yüksek çözünürlüklü renkli monitör navigasyon haritalarını 2D veya 3D grafikler olarak gösterir. Sistem, yön girişinde tüm kelimeleri anlar. Harita verileri 40 GB hard diskte depolanır; ilgilenilen alanlar ve şehir görüşleri üç boyutlu bir biçimde sergilenir. Müzik dosyaları ve kullanıcı irtibatları da hard diskte korunur. Radyo modülünün üç yönlü ayarlayıcısı vardır. Ayrıca audio ve video DVD’ler için bir oynatıcı vardır. Bu oynatıcı, MMI kontrol birimi için özel bir joystick fonksiyonu yoluyla kolayca kontrol edilebilir.

Opsiyonel özellikler sisteminin en son versiyonu, otomobilinizi bir medya merkezine dönüştürür. Audi analog/dijital TV ayarlayıcısı ve 10 kanallı ve 14 hoparlörlü lüks bir Bang & Olufsen ses sistemi gibi çözümleri de önermektedir. 505 watt gücü ve yüksek çözünürlüklü dinamik hi-fi sesi ile bir övünç kaynağıdır.

Audi RS 5 Coupe ’nin teslimatlarının yılın ortasında başlaması planlanmaktadır. Almanya fiyatları ise 77,700 Euro’dan başlayacaktır.