audi tt rs

Avrupa ve Almanya’nın en çok okunan otomobil dergilerinden Auto Bild’in okur anketi neticesinde Audi TT RS ve Audi R8 5.2 FSI “2009 Yılının Spor Otomobilleri” seçildi. Okurlar, oylarıyla, dört Audi modelini daha kendi kategorilerinde ilk beşe taşıdı.

Alman otomobil sanayisinin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen ‘Yılın Spor Otomobili’ sonuçları açıklandı. İki modeli kendi sınıflarında birincilik alan Audi, 4 modeliyle de ilk beş sıra içerisinde yer alarak en başarılı marka oldu.

Audi TT RS, ‘Seri Üretilen Coupeler’ kategorisinde ‘2009 Yılının Spor Otomobili’ seçilirken, Audi R8 5.2 FSI ise ‘Seri Üretilen Süper Otomobiller’ kategorisinde birincilik unvanının sahibi oldu. S5 Cabriolet, RS6, S4 Avant ve Q7 V12 TDI’ın da her biri kendi sınıflarında ilk beş içinde yer aldı.

R8080055

Kendini kanıtlayan otomobiller katılabildi
Almanya’nın ve Avrupa’nın en çok okunan aylık otomobil dergilerinden olan Auto Bild tarafından düzenlenen oylamaya, bu yıl 51.637 okur katıldı. Yarışmada, daha önce 300’den fazla test ve yol raporuyla başarısını kanıtlamış spor otomobiller sekiz sınıfta aday gösterildi. Yarışma jürisi ve TÜV Rheinland yetkilileri, yarışmaya katılan en yeni spor otomobilleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmek amacıyla düzenli olarak yol testleri yaptılar. Daha sonra Tuning ve Seri Üretim kategorilerine ayrılan otomobiller arasında yapılan değerlendirmede iki grup birincisinin yanı sıra dört Audi modeli de kendi sınıflarında ilk beş içinde yer aldı. S5 Cabriolet ‘Seri Üretim, Konvertible / Roadster’; RS 6 ‘Seri Üretim, Sedan’; S4 Avant ‘Seri üretim, Station Wagon’ ve Q7 V12 TDI ‘Seri Üretim SUV’ kategorisinde başarı elde etti.

R8090016

Gücün yol halleri
Yarışmada sınıflarında birinciliği elde eden her iki Audi modeli de etkileyici performanslarıyla ön plana çıkıyor. Audi TT RS Coupe, gücünü, 340 hp güç çıkışı ve 450 Nm tork üreten benzinli doğrudan püskürtmeli 2.5 litrelik turboşarjlı bir motordan alıyor. TT RS’in olağanüstü başarılara imza atmasını sağlayan beş silindirli motor, quattro sistemi ve yüksek performanslı şasiyle birlikte, Audi TT RS ‘i sıra dışı bir spor otomobile dönüştürüyor.

Yarışmada birinci olan bir diğer Audi modeli olan R8 ise, 525 hp güç ve 530 Nm tork üreten 5.2 litre kapasiteli, on silindirli motoruyla nefes kesen bir performans sergiliyor. quattro sistemi ve Audi Uzay Kafesi yapısına eşlik eden hafif alüminyum şasi, yenilikçi, tamamı LED farlar ve tipik tasarım gibi üstün Audi teknolojileri, R8 5.2 FSI’ı rakiplerinin arasında en ön sıraya yerleştiriyor.