Audi’den Yeni Jenerasyon MMI

+ Piyasanın en iyi sisteminin yeni jenerasyon versiyon lansmanı.
+ Her zamankinden daha yüksek performans ve daha kolay kullanım.
+ ABD’de tüm yeni Audi Q5’lerde ilk görünüm.

Audi, her geçen gün multimedya-iletişim teknolojilerini bir adım daha ileri götürüyor. Multimedya, iletişim ve işletim sistemlerinin muazzam çözümü olan MMI’ın yeni jenerasyonunun lansmanı yapıldı. Yüksek kapasiteli harddiski, DVD sürücüsü, otomotiv sınıfı NVIDIA grafik işlemcisi ile MMI her zamankinden daha eşsiz özellikler ve performansıyla meraklılarının gözlerini kamaştırıyor. Yeni MMI’ın ilk görünümü, tamamen yeni Audi Q5’te gözler önüne serildi.

Yeni joystick kontrolü
Temel çalışma prensibi aynen devam ediyor. Fakat yenilikçi anlayış ile dizayn edilen joystick her zamankinden daha kullanışlı. Joystick merkez kontrol düğmesine yerleştirilmiş ve harita navigasyon ekranında yüksek hassasiyetle ve sürücünün istediği duyarlılıkta 8 yönde hareket ettirilebiliyor. Örneğin, artık ekranda bir yere kolayca ulaşabiliyor ve bir dokunuşla her zamankinden daha pratik olarak yönleri seçebiliyorsunuz.

Audi’den Yeni Jenerasyon MMI

Yeni Görünüm
Yeni MMI için Audi 7 inç boyutunda geniş bir TFT ekran kullanmış. Bu ekran, merkez konsolda yüksek bir pozisyonda en iyi şekilde ergonomi prensiplerine uygun biçimde konumlandırılmış.

Oldukça yüksek olan 800 x 480 piksel çözünürlüğü ile ve LED arka ışıklandırması ile bu ekran geniş bir kontrast aralığında oldukça net imgeler görünmesini sağlıyor. Kötü ışık koşullarında bile renkler oldukça belirgin ve yazılar da çok rahat okunabilecek şekilde bulunuyor.

3D harita görünümleri
Sürücü, isteğine göre geleneksel iki boyutlu görüntülerin yanında üç boyutlu görünümü de seçebiliyor. Bu modda kuş bakışı olarak olabildiğince detaylandırılmış ve gerçek zamanlı trafik koşullarını yansıtan bir görünüm elde edebiliyorsunuz. ABD sınırları içinde de üç boyutlu modu kullanmanız sırasında topoğrafik görünümleri de elde edebiliyorsunuz. Diğer bir yenilik de bir çok şehirde binaların ekranda artık gösterilebilmesi ve bunun sonucunda navigasyon verilerini daha efektif kullanabiliyor olmanız. Ek olarak, şehirdeki en önemli binalarda olabildiğince özel detaylarına kadar farklı ikonlarla gösterilebiliyor.

Ses Girişi
Eğer sürücü navigasyon işlemi sırasında bir yere odaklı ses girişini seçecek olursa bu olay artık belirli harfleri hecelemenize gerek kalmadan gerçekleştirilebiliyor. Artık yeni MMI, birkaç dilde tamamen kelimeleri anlayabilecek şekilde programlanmış.

Audi’den Yeni Jenerasyon MMI

Aynı özellik telefon rehberi için de düşünülmüş. Artık her kişi için 5 ayrı numara ve toplamda 2,000 kayıt depolama şansına sahipsiniz. Telefonunuz artık yeni MMI ile daha efektif ve pratik şekilde birlikte çalışabiliyor. Ek olarak, bir konuşma-yazı programlaması&motoru geliştirilmiş ve böylece rehberinizdeki her isim için ayrı ses etiketi kullanmak ve yaratmak zorunda değilsiniz. Dijital bir ses işlemcisi, hads-free kalitesini en iyi şekilde sağlıyor ve ses çıkışları otomobilin ses sistemi ile uyumlu olarak çalışıyor.

Müzik ve Eğlence: DVD sürücüsü
Yeni MMI, artık video DVD’lerinin bir dahili sürücüsü haline getirilmiş. Kontrol düğmesindeki yeni joystick fonksiyonu özellikle bu işlem için oldukça pratiklik sağlıyor. Filmde kolayca menülerde gezinebiliyor ve sahne seçimleri yapabiliyorsunuz. Opsiyonel ses sistemleri kullanıldığı zaman ise DVD film müzikleri Dolby Digital 5.1 kanal ses ve farklı formatlarla dinlenebiliyor.

Güvenlik sebepleri gerekçesiyle, görüntü sadece otomobil dururken gösterilebiliyor. Sistem aynı zamanda SD kartlardan ve CD’lerden MP3, AAC ve WMA formatlarında verileri kullanabiliyor.
Ek teknik modüller, MMI’ı her zamankinden daha çekici kılıyor. Opsiyonel Audi Müzik Arayüzü ile bir mp3 çalıcı ile kusursuz bir bağlantı yapılabiliyor. Örneğin bir iPod, muazzam bir şekilde MMI ile uyumlu çalışıyor. Tüm menü yapısı ve içerik, MMI ekranında görüntülenebiliyor ve kontrolü de MMI çıkışı ya da çok fonksiyonlu direksiyon ile sağlanıyor.

Sirius Radyo görünümü de MMI’da güncellenen bir diğer bileşen. Artık, müzik kesilmeden ya da kanal değişmeden diğer kanallardaki şarkı ve şarkıcılarını da görmeniz mümkün.

Audi’den Yeni Jenerasyon MMI

MMI Tech
Harddiskin önemli özelliklerinden birisi de 40 GB kapasitenin 10 GB’ını bir jukebox olarak kullanabilmenizden ileri geliyor. 2,000 şarkıyı olabildiğince pratik olarak depolayabiliyor ve erişebiliyorsunuz. Harddisk aynı zamanda navigasyon verilerini depolayabiliyor ve otomobilin elektronik seyir defteri yani logbook olarak kullanılabiliyor.

800 MHz çipinde ve 500MHz dijital sinyal işlemcisi ile bu iki işlemci, navigasyon, ses çıkışı, telefon ve ses fonksiyonları gibi tüm fonksiyonları kesinti olmadan yerine getiriyor. Kaliforniya menşeli 3D çip üreticisi NVIDIA sayesinde MMI ile üçüncü boyutta görünümlere de artık erişebiliyoruz. Audi, bu çipin muazzam performansını ilk kez 3D harita gösteriminde dijital topoğrafya modelleri ile birleştirmek için kullandı ve gayet de başarılı sonuç aldı. Bu işlemci ile, ekran görünümü oldukça yüksek çözünürlüklü görüntüsü, hızlı ve net animasyonları ve muazzam sönümlü geçişim değerleri ile dikkat çekiyor.