Audi A5 Cabriolet

Ingolstadt – Dinamik ve harika görünümü ile yeni A5 Cabriolet kesinlikle gerçek bir Audi, hatta en heyecan veren Audi’lerden biri. Kumaş 4 koltuğu, üstü açılır sistemi ve tüm özelliklerin kombinasyonu ile ortaya birinci sınıf bir sportif karakter çıkıyor. Geliştirilmiş konfor öğeleri ile de günlük kullanıma tamamen uygun hale getirilmiş. 7 güçlü motoru, çevik süspansiyonu ve son teknoloji opsiyonel bileşenleri ile Audi ortaya orta sınıf convertible ürün gamında çok çekici bir model çıkartmış. Audi’nin yeni convertible ailesindeki serinin en üst modeli ise S5 Cabriolet. S5 Cabriolet’in motoru yeni geliştirilmiş ve süperşarjlı 3-litre V6 benzin yakıtlı direk enjeksiyon ibareleriyle anılıyor. Fiyatları 1.8 TFSI – 160 BG – 6 manüel vites iletimi için 37,000 Euro’dan başlıyor. İlk A5 Cabriolet ’lerin dağıtımı 2009’un ikinci çeyreğinde başlayacak.

Audi A5 Cabriolet

Tüm üstü açık Audi modellerinde olduğu gibi yeni A5 Cabriolette’de klasik kumaş tavan tasarımı kullanılmış ve bu da dinamik bir zerafetin silüyeti olarak gözler önüne serilmiş. Çok hafif olan softtop(tavan) 15 saniyede açılıyor ve 17 saniyede de kapanabiliyor. Tamamen otomatik açık/kapalı sürüş sistemi de standart olarak geliyor. Ayrıca, akustik tavan da opsiyonel olarak sunulmuş, böylece rüzgar sesi neredeyse hardtop’un geçirdiği sese yaklaştırılmış.

Audi Cabriolet tavanı oldukça efektif bir şekilde kullanılabiliyor ve açılmamış hali de çok az yer kaplıyor. 320 litrelik bir kullanılmayan depolama hacmi de buna bir örnek olmasının yanı sıra kıyas edilen otomobiller arasında da en iyi değerler olarak göze çarpıyor.

Audi A5 Cabriolet

Bir diğer kullanışlı özellikte arka koltuk dirsek dayama yerlerinin katlanabilir olması. Bagaj yeri ve iç kısım arasındaki ergonomi ayarlamaları ile de 750 litrelik bir depolama hacmi elde edilmiş.

Otomatik emniyet kemeri uzatıcıları da iç kısımdaki konfor öğelerinden sadece biri. Ön koltuklarda boyun düzeyinde ısıtma da opsiyonel olarak sunulmuş. Opsiyonel deri koltuklarda güneş ışınlarının olumsuz etkilerini azaltmak adına özel bir katmanla kaplanmış. 4 kişi için oldukça konforlu bir iç tasarım elde edilmiş.

Geliştirilmiş ambiansın ergonomi ile birleşimi ile sportif zerafette harika bir atmosfer yaratılmış. Ultra yüksek dayanımlı çelikler ve güçlendirmelerde gövdeye maksimum rijitlik ve kaza güvenliği getiriyor.
A5 Cabriolet, 3 benzin ve 2 dizel motoru ve 180 BG’den 265 BG güç seçeneklerine kadar sunulmuş. 4’ü turboşarj kullanırken 5 motor da direk enjeksiyon sistemini kullanıyor. Sunulan güç nakil organları 6 vitesli manüel şanzıman, sürekli değişken multitronic ve ışık hızında 7 vitesli S tronic’ten oluşuyor.
Yüksek güçlü motorlar için Audi, 4 çeker sisteminin yanında quattro sürekli 4 çeker sürüş sistemini de sunuyor. Arka tekerlekler arası değişken güç dağılımını sağlayan yenilikçi tasarım spor diferansiyel de opsiyonel olarak quattro’yu daha güvenli ve daha dinamik yapmak için düşünülmüş.

Audi A5 Cabriolet

Büyüleyici dinamikler: Audi drive select
Bu teknoloji paketinin en iyi eklentisi kesinlikle otomobil dinamikleri sistemi Audi drive select’tir ve bu sistem sayesinde kullanıcı 3 farklı motor kontrol fonksiyonunu yönetebiliyor: Yakıt besleme karakteristikleri, multitronic ve 7 viteski S tronic vites değiştirme noktaları ve servotronic yönlendirme sistemi operasyonu modu. Eğer MMI işletim sistemi kurulu ise dördüncü olarak özgürce programlama düzeyi de aynı zamanda sunulmuş.

Audi drive select, bir veya daha fazla 3 ek teknoloji kombinasyonu içinde sadece sunulmuş. Bunlar; spor diferansiyel, amortisörler için adaptif kontrol ve dinamik yönlendirme. Bu bir ek ileri teknoloji çözüm: Süperpozisyon vites değişkenleri vites oranları ile birlikte sürüş hızının %100 verimlilik ile kullanılmasını sağlıyor.

Audi A5 Cabriolet

Yeni Audi A5 Cabriolet; 17 inç alaşım tekerlekler, otomatik havalandırma, CD sürücüsü ile ses sistemi gibi bileşenleri içeren geniş yelpazede bir teçhizat serisi ile karşımıza çıkıyor. Bu bileşenlerin en gözde olanı ise üçüncü jenerasyon MMI işletim sistemi. Bu sistem sayesinde bir çok ilgi çekici navigasyon ve eğlence fonksiyonlarını kullanabiliyorsunuz.

Yeni üretim serilerinin en üst dinamik modeli olarak S5 Cabrioelt çok özel bir pozisyona sahip. 3 Litre TFSI ve V6 turboşarjlı motor 333 beygir gücü üretebiliyorken 440 Nm’de tork üretme kapasitesine sahip. Ve tüm bu bileşenlerin hassaslığını ve ileri teknoloji özelliklerini gaz pedalına basar basmaz hissedebiliyorsunuz.. Audi S5 Cabriolet’in atletik gücünün altında 18” tekerlekler, spor süspansiyon ve quattro sürücüsü yatıyor.

Audi A5 Cabriolet

AUDI A5 CABRIOLET

Dış tasarım
Audi A5 Cabriolet, Audi’nin her geçen gün geliştirdiği tasarım ilkelerindeki mükemmelliğin bir üstü açık tasarıma izdüşümü olarak tasvir edilebilir. Uzun motor kaputu, keskin hatlar, sırt kontür hatlarının kıvrımları, zarifçe eğimlendirilen yüzeyler, geniş tekerlekler, kendine özgü ön uç tasarımı ve etkileyici arka tasarımı ile birlikte Audi A5 Cabriolet bir sanat eseri gibi karşımızda duruyor. Uzunluğu ise sadece 1.38 metre: Bu sınıfın belki de en sportif niceliklerinden.

Ön tasarıma baktığımızda tek çerçeveli ızgara tarafından domine edildiğini ve hemen yanında da geniş hava girişleri ile sarıldığını görüyoruz. Farların kibar tasarımı da hemen dikkatimizi çekmekle birlikte teknik olarak mücevherlerle donatılmış hissi veriyor. Gündüz farları ise opsiyonel zenon farları ve LED’leri ile oldukça etkileyici. Ön cam çevresindeki alüminyum öğeler de dikkat çekici.

Arka ucun görünümü ve yatay hatlarla keskinleştirilmesi, geniş arka farlar, düz egzoz borusu ve karışık renkli difüzör girişi ile oldukça hoş bir görüntü sizi karşılayacak. Zenonlu farlar da LED teknolojisi ile birlikte gözlerinizi kamaştıracak.

Audi A5 Cabriolet

AUDI S5 CABRİOLET

Üstü açılabilir tavan
Kumaş tavan ve geniş arka cam tasarımları kesinlikle otomobilin dizayn profiline çok iyi uyum sağlamış. İşte Audi’nin neden çelik bir katlanan tavan yerine kumaşı tercih ettiğini bu gözlem sonrasında anlayabiliyoruz. Dahası, ağırlık olarak da konstrüksiyon bakımından oldukça hafif, böylece cabriolet’in toplam ağırlığının düşmesinin yanı sıra otomobilin ağırlık merkezini de düşürüyor. Tavanın dış renkleri 4 farklı renkte sunulurken iç kısımda 3 renk seçeneği verilmiş.

Softtop 3 katmandan oluşıyor. Ara katman bir tampon pedi olarak düşünülmüş. Opsiyonel akustik katman sayesinde rüzgar sesleri hardtop düzeyine indirilebiliyor ve 15 milimetre kalınlığına kadar bir sünger katman ile de değiştirilebiliyor.

Tüm versiyonlarda da bir hidrolik pompa ve dört silindir, siz düğmeye basar basmaz en hızlı ve güvenli şekilde çalışmaya başlıyor. Tavanın açılması 15 saniye sürerken 17 saniyede de kapatabiliyorsunuz. Her iki aksiyon da 50 kilometre saat hızında giderken gerçekleşebiliyor.

Audi A5 Cabriolet

Açıldığı zaman, tavan bir sabit örtünün altından içeri çekiliyor ve tamamen kompakt bir şekle bürünüyor. Depolama yeri de 60 litrelik hacmiyle toplam bagaj hacmi 380 litrenin az bir kısmını kaplıyor ve sadece birkaç santimetre uzunluğunda.

Daha da ötesinde, yükleme ağzınının düşük pozisyonlandırılması yüklemeyi ve boşaltmayı kolaylaştırıyor. Standart olarak verilen rüzgar deflektörü de çok iyi konumlandırılmış.

Audi A5 Cabriolet’in kullanışlı bir diğer özelliği de katlanabilir arka koltuk dirsek dayama yerleri. Diresek koyma yerleri kolayca kilidi açılmasıyla beraber kapanıp koltuklarda ekstra yer elde edilebiliyor. Standart genişlik 70 santimetre uzunluğunda. Toplam hacim ise 750 litre.

AUDI A5 CABRIOLET

Gövde
Diğer Audi modellerinde olduğu gibi A5 Cabriolet’te de oldukça rijit bir tasarım sizi karşılayacak. Bu rijit tasarım aynı zamanda eşsiz sürüş performansı, yüksek konfor düzeyi ve maksimize edilmiş kaza güvenliği özelliklerinin de habercisi.

Beyaz gövde konstrüksiyonunda bir çok yenilikçi teknoloji kullanılmış. Bunlardan bir örnek olarak ultra yüksek dayanılmda çeliklerin yüksek gerilme direncine sahip olmasını verebiliriz. A5 Cabriolet ön tamponları, ağırlığı düşürmek ve akslarda yük dağılımını optimize etmek amacıyla alüminyumdan yapılmış. Gövde de hava akışı da çok iyi sağlanmış ve böylece yakıt ekonomisinde de gelişmeler kaydedilmiş.

Bir çok ileri teknoloji bileşen sayesinde bir katı – sert tavanın olmayışı telafi edilmiş. Ön bölümde, yanlarda, ön cam çevresinde ve arka bölümde bu tip özel materyaller kullanılmış. İç tasarım ve bagaj bölümü arasında rollover(yuvarlanma) koruması kullanılmış. Rollover durumunda yaylı alüminyum destekler arka koltuk kafalıkları arkasında yükselecek şekilde tasarımlandırılmış.

İç tasarım
2.75 metrelik geniş dingil açıklığı ve uzun yapısı ile Audi A5 aynı zamanda uzun yolculuklar için de hazır durumda. Arka koltuk yolcuları için de oldukça tatminkar bir arka yolcu kısmı tasarımı düşünülmüş.

Akan hatlardaki zerafet, fonksiyonel ergonomik öğeler, yüksek kalite işçilik iç tasarımda tüm Audi’lerde olduğu gibi oldukça dikkat çekiyor. Gösterge paneli de son derece modern şekilde tasarlanmış. Merkezi olarak monte edilmiş onboard monitörde standart bir ekipman olarak sunulmuş. Plastik formlu konsol da sürücü odaklı hazırlanmış. İç mekandaki hava akışı da kapı hatlarından olsun orta açıklıktan olsun çok iyi düşünülmüş ve uygulanmış. Müşterinin 2 navigasyon sisteminden birini sipariş etmesi durumunda çok kullanışlı MMI işletim sistemi de beraberinde geliyor.

Alçak konumlandırılmış koltuklar mükemmel kontrol ve destek sağlıyor. Emniyet kemerleri ise otomatik emniyet kemerleri uzatıcıları ile donatılmış. Alternatifler şeklinde özel çözümlerde mevcut: dayanıklı spor koltuklar, elektrikli koltuk ayarlaması ve ısıtma ve ayrı bir opsiyon olarak arka koltuklar için de düşünülmüş.

Audi A5 Cabriolet

Klima kontrollü konforlu koltuklar, otomatik destek ısıtıcı da lüks ve konfor öğelerini destekliyor. Bu opsiyon boyun düzeyinde ısıtmayı içerirken küçük fanlarında yardımıyla böylece kafanın ve boyun kısmının da ısısının korunması sağlanıyor.3 düzeyde kontrol sayesinde de kafa ısıtıcı aynı zamanda spor koltuklarda da sunulmuş.

Diğer bir özel yenilik de opsiyonel deri döşemede mevcut: Artık Cabrioletinizi güneşin altında park ettiyseniz dönüşte koltukları eskisi gibi sıcak bulmayacaksınız. Bu döşeme kızılötesi radyasyonu yansıtıyor ve böylce 20 derece santigrata kadar yüzey sıcaklığı elde edebiliyorsunuz. Audi, Fine Nappa derisi gibi bu konuda da bir çok seçenek ile koltuk kaplamalarında müşterilerine bir çok opsiyon sunuyor. Dolgular standart olarak mikrometalik platinyum olarak, alüminyum ve 3 farklı ahşap şeklinde seçeneklerde geliyor.

Motorlar
A5 Cabriolet ve benzerlerinde olduğu gibi Audi bu modelde de tahrik sisteminde yenilikçi bir anlayışla ileri teknoloji sistemler kullanmış: 2 TDI’nın tüm 5 motoru ve 3 benzin yakıtlı motorlar direk enjeksiyon kullanıyor. Bundan anlayabileceğimiz üzere Audi; verimlilik ve dinamikleri birbirinden bağımsız düşünmemekle birlikte bu iki kavramı birbirine entegre etmekle şüphe götürmeksizin çok iyi bir iş yapıyor.

Audi A5 Cabriolet

Audi A5 Cabriolet’in en güçlü benzin yakıtlı motoru 3.2 litre FSI. Bu motor yenilikçi Audi valvelift sistemi ile çalışıyor ve bu sistem sayesinde giriş valflerinin 2 aşamalı olarak kullanılması sağlanıyor. Sonuç olarak, gaz geğişimi gelişiyor ve gaz pedalı da daha efektif kullanılabiliyor. Tork ve güç çıkışları son derece verimli kullanılırken yakıt sarfiyatında da gözle görülür gelişmeler yaşanıyor. V6 motor 265 BG güç üretirken 330 Nm tork değerine 3,000 ve 5,000 devir dakika arasında ulaşabiliyor. Ön teker çekiş ve multitronic sayesinde A5 Cabriolet 100 kilometre/saate 6.9 saniyede çıkabilirken 246 kilometre/saat maksimum hıza ulaşabiliyor. Ortalama yakıt verimliliği ise etkileyici olarak 100 kilometrede 8.6 litre değerinde. Diğer bir etkileyici opsiyonel alternatif ise yeni 7 vitesli S tronic ile quattro dört çeker sistemi.

2.0 litre TFSI’de aynı şekilde Audi’nin motor tasarımı konusundaki liderliğini kanıtlıyor. Bu dört silindirli motor aynı zamanda Audi valvelift sistemini de kullanıyor fakat burada egzoz valflerinde V6’daki avantajlara benzer şekilde çalışmasını sürdürüyor. Audi 2-litrelik turboyu 2 versiyonda satıyor. Giriş düzeyi versiyonunda Audi’yi ön tekerlerden çekişli ve multitronic sistem ile 132 BG güç üretirken ve 320 Nm tork değerinde 1,500 – 3,900 devir/dak aralığında görüyoruz.

Bu versiyon 0-100 kilometre/saat hızına duruştan itibaren 8.9 saniyede çıkabiliyor ve 219 kilometre/saat maksimum hız değerine sahip. Ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 7.4 litre düzeyinde.

Daha güçlü versiyon olarak 2.0 TFSI ise 211 BG güç üretmesinin yanında 1,500 ve 4,200 devir aralığında 350 Nm güç üretebiliyor. Bu versiyon üç güç tahrik sistemi opsiyonlarıyla sunulmuş: quattro drive paketi ve 7 vitesli S tronic, ön tekerlerden çekiş sistemi ve multitronic veya manüel iletim. Bunların yanında A5 Cabriolet 100 km/sa hızına duruştan 7.5 saniye sonra ulaşabilmesiyle birlikte 241 km/sa maksimum hız değerine sahip. Ortalama yakıt tüketimi ise etkileyici olarak 100 kilometrede 6.8 litre.

2 V6 TDI’de aynı zamanda sınıflarında standartları belirleyecek kadar kaliteliler. Yüksek torkları ve sürekli stabil performansları ile Audi TDI teknolojinin tüm sportmenliğini ortaya koyuyorlar. 3-litre motorları 240 BG güç üretirken 1,500 ve 3,000 devirler arasında 500 Nm tork üretebiliyor. Duruştan 100 kilometre/saat hızına ise bu otomobiller sade 6.4 saniyede çıkabiliyorlar. Maksimum hızları ise 247 km/sa. Serinin en güçlü halkası sayılacak bu dizelde 4 çeker sistemi ile birlikte 7 vitesli S tronic şanzıman kullanılmış ve etkileyici olarak 100 kilometrede 6.8 litre yakıt tüketimi değeri sağlanmış.

Programdaki ikinci TDI ise daha tutumlu olarak öne çıkıyor. 2.7 litrelik motor 190 BG güç üretirken 1,400 ve 3,500 devir/dakika arasında 400 Nm tork üretebiliyorlar. Daha küçük olan V6 dizel önden çeker sistemi ve manüel iletim ile geliyor. Duruştan 100 kilometre/saate 8.6 saniyede çıkabilen bu otomobilin maksimum hız değeri ise 230 km/sa(başlangıç değerleri).

Audi A5 Cabriolet

Aktarma
Audi A5 Cabriolet için 3 farklı aktarma seçeneği sunuyor. 2.0 TFSI, 211 BG ile 6 vitesli manüel aktarmada standart olarak geliyor ve kısa vites değiştirme süreleri ve yüksek işletme hassasiyetiyle dikkat çekiyor. 2 litre motor ve 3.2 litre FSI motorun her ikisi de multitronic sürekli değişken otomatik transmisyon ile opsiyon olarak gelirken sessiz çalışmayı yüksek verimlilik ve yakıt tüketiminde tutumlu bir iletim değeri sağlıyorlar. Dinamik sürüş tarzı için multitronic bir spor programı ile ve manüel modda 8 vitesli olarak sunuluyor.

2.0 TFSI ve 3.2 FSI’nin daha güçlü versiyonları için 7 vitesli S tronic opsiyonel olarak verimiş. 3.0 TDI’de ise standart bir ekipman olarak düşünülmüş. Bu yeni ileri teknoloji çift kavrama iletim sayesinde vitesler sayenin yüzlerce birinde değiştirilebiliyor ve yolcuların bu değişikliği hissetmemeleri sağlanıyor. Dahası da bu sistem oldukça verimli ve de yakıt tüketiminde çok avantajlı.

7 vitesli S tronic, quattro sürekli dört çeker sistemi ile birlikte çalışılması için tasarımlandırıldı. Opsiyonel olarak ise yüksek versiyonlu dizel serilerinde ve iki güçlü benzin yakıtlı motorlarda sunuluyor. Quattro drive sistemi, dinamik olarak normal kullanım şartları için dizayn edildi ve (ön – arka) 40:60 güç dağılımı prensibine göre çalışıyor. Eğer bir tekerlek savrulursa, daha iyi yol tutuş için hemen bir merkez diferansiyel devreye girerek mekanik olaak gücün büyük kısmını aksa iletiyor.

Yeni spor diferansiyel quattro sürüş dinamiklerini her zamankinden daha etkileyici yapıyor. Yenilikçi kontrol sistemi sürüş durumlarıa göre durmadan itici torku arka tekerlekler arasında dağıtıyor.

Tork kontrolünün bu şeki A5 Cabriolet’in yönlendirme hassasiyetine de her zamankinden daha iyi etki yapıyor ve de otomobilin stabilizasyonunu geliştiriyor. Yavaşlama sırasında da ters ivme veya hızlanma durumları da geliştirilmiş.

Şasi
Audi A5 Cabriolet, sınıfındaki liderliğini yönlendirme cevabı, stabilizasyon ve çeviklik gibi sportif karakteristiklerdeki üstünlüğü ile sağlıyor. Bu üstünlüklerin altında yatan sebeplerden en güçlüsü ise tabii ki aks yüklemelerinin mükemmel dağılımıdır. Ön aks ön bölümden uzağa yerleştirilmiş ve bir alışılmadık çözümüde beraberinde getirmiş: diferansiyel kavramanın veya tork çeviricisinin önüne monte edilmiş.

Şasi dizaynı teknolojik olarak oldukça ileri durumda: Ön tekerlekler 5 bağlantılı bir aksa bağlanıyor. Ön aks desteği, maksimum rijitlik sağlamak için sıkıca gövdeye sabitlenmiş. Yönlendirme kuvvetleri tekerleklere direksiyon kutusu aracılığıyla gönderiliyor ve de bu oldukça alçak konumlandırılmış. Hidrolik kremayerli direksiyon yol tutuşunda oldukça hatasız ve hızlı cevap verebilen bir sistem sağlıyor. Opsiyonel olarak sunulan servotronic de sürüş hızını destekliyor.

Audi A5 Cabriolet

Arka tekerlek süspansiyon ise Audi A5’te bir trapezoidel bağlantılı aksla sağlanıyor ve böylece akıcı bir sürüş ve maksimum sürüş stabilizasyonu sağlanıyor. Ön ve arka süspansiyonun başlıca parçaları ise alüminyumdan yapılmış. Büyük frenler ise güçlü yavaşlamayı ve pedal basıncına en uygun zamanda cevabı sağlıyorlar. Quattro GmbH ve Audi tarafından 18”,19” ve 20” tekerlekler opsiyonel olarak sunuluyor.

Yeni A5 Cabriolet’in diğer bir ileri teknoloji özelliği ise Audi drive seleckt otomobil dinamikleri sistemi. Bu sistem, yakıt beslemesi, 7-vitesli S tronic iletimde vites değişim noktaları ve servotronic yönlendirme sisteminde çalışma modu gibi durumlara etki ediyor. Bu alt sistemler için sürücü konforlu, orta ve dinamik çalışma modlarından birini çalıştırmak üzere bir butona basıyor. Eğer otomobil MMI işletim sistemi ve navigasyon sistemi ile donatılmış ise dördüncü bir özellik sisteme ekleniyor.

Audi drive select, bir yada daha fazla ek teknolojilerin olduğu durumda ancak sunuluyor: diferansiyel, adaptif amortisör kontrol ve dinamik yönlendirme. Sürüş hızının bir fonksiyonu olarak %100’e yakın şekilde vites oranı değiştirilebiliyor. Dinamik yönlendirme direk olarak şehir trafiğinde çalışıyor. Otoyol kullanımında ise daha endirekt değerler kullanılıyor. Sürüş güvenliğini maksimize etmek için sistem ESP stabilizasyon programı ile birlikte çalışıyor .

Ekipmanlar
Audi A5, geniş yelpazede ekiplanlar ile standart olarak sunuluyor. Bu ekipmanlar arasında tamamen otomatik üstü açılabilir tavan, 16” veya 17” alaşım tekerlekler, katlanabilir arka dirsek dayama yerleri, otomatik klima, CD oynatıcı entegre chorus ses sistemi yer alıyor. Elektrikli emniyet kemeri uzatıcılaarı ve elektromanyetik park freni de aynı zamanda standart olarak sunulmuş.

Daha çok lüks bileşenleri ise opsiyonlarda mevcut: adaptif far opsiyonu zonon farlar ve dinamik köşe lambaları içeriyor; yüksek hüzme asistanı yüksek ve alçak ışınları otomatik olarak ayarlayabiliyor. İleri anahtar(advanced key) ise anahtarsız erişimi ve otomobili çalıştırmanın yanında tavanı açıp kapatmayı da sağlıyor. Delüks otomatik klima ise sıcaklığı otomobilin 3 farklı zonunda algılıyor ve ona göre cevap veriyor. Akustik tavan ise gürültü düzeyini en aza indiriyor. Klima kontrollü konfor koltuklar ise boyun ısıtma sistemi ile birlikte Audi kullanıcılarına mükemmel bir iç ortam bahşediyor.

Şasiye gelince, program Audi drive select sistemi, spor diferansiyel ve iki konvansiyonel spor süspansiyonlar ile tamamlanıyor. S line spor paketi gövde yüksekliğini 10 milimetre azaltıyor, 18” tekerlekler ve 245/40 lastikler ile de göz kamaştırıyor. S line dış ortam paketi ise otomobile özellikle dinamik bir görünüm bahşediyor.

Daha ileri özelliklere baktığımızda ise MMI navigasyon ve MMI navigasyon plus özelliklerinde bir çok gelişme olduğunu görüyoruz. 3D renkli grafiklerde, hafıza kartlarında ve DVD sürücüsünde de gelişmeler olmuş. Opsiyonel olarak ise cep telefonu ve iPod’a tam uyumlu Bluetoth arayüzü oluşturulmuş.

En üst versiyon ise ayrıcalıklı teknolojiler ile geliyor: bir özel HD monitör, müzik dosyaları ve adresler için büyük bir harddisk, MMI kontrol ünitesi için özel bir ek joystick. Bang & Olufsen ses sistemi veya bir dijital TV tuner gibi özellikler ile MMI navigasyon plus, bir ileri teknoloji ürünü medya merkezi haline getirilebiliyor.

A5 Cabriolet’teki yenilikçi anlayış eseri asistan sistemleri de bu lüks sınıf otomobili daha da rahat ve cazip hale getiriyor. Audi opsiyonel olarak bu otomobili, adaptif cruise kontrol, Audi side asist ve Audi lane asist gibi ileri teknoloji çözümlerle daha da çekici hale getiriyor. Bu sistem ile öndeki araç ile mesafe incelenip şeritte kalınıp kalınmaması veya şerit değiştirilmesi gibi önerilerde bulunulabiliyor. Lüks sınıf Audi park sistemi sayesinde de arkadaki kamera yardımıyla çok daha güvenli ve konforlu bir park deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Audi S5 Cabriolet
Audi’nin yeni Cabriolet üretim serilerinin en üstteki yeni modeli kuşkusuz S5 cabriolet. S harfi burada Spor yerine kullanılmış ve dinamikleri, performansı ve gücü simgelemesi yanında şaşırtıcı verimliliğe de dikkat çekiyor.

Audi S5’in motoru yeni geliştirilmiş, süperşarjlı üç litre bir V6. 3.0 TFSI’deki basınç bir mekanik süperşarj ile üretiliyor ve etkileyici sonuçlar ortaya çıkarıyor: Otomobil 333 BG güç üretirken 2,900 – 5,300 devir aralıklarında 440 Nm tork elde edilebiliyor. Güçlü itiş kuvveti ve doğasından ileri gelen gücü ve agresifliği ile mükemmel bir sürüş deneyimi elde ediyorsunuz. S5 Cabriolet duruştan 100 km/sa hıza 5.6 saniyede ulaşabilirken maksimum hız değeri ise 250 km/sa. 100 kilometrede 9.6 litre yakıt tüketimi ile de oldukça etkileyici bir sonuç veriyor.

Audi S5 Cabriolet’in standart ekipmanları arasında servotronic, 7 vitesli S tronic ve quattro drive sistem paketi bulunuyor. Spor diferansiyel ise opsiyonel. Spor süspansiyonu ise gövdeyi yola olabildiğince yakın tutuyor. 18” alüminyum tekerlekler 245/40 lastikler ile geliyor. Siyah fren kaliperleri S5 amblemleri ile dikkat çekiyr. Akustik tavan, zenon plus farlar, elektrikli ayarlanabilir spor koltuklar – alcantara deri döşeme – ve çok fonksiyonlu spor direksiyonda aynı zamanda standart ekipmanlar arasında.
Yukarıda sayılanlar gibi bir çok dizayn özellikleri de sportif stile katkıda bulunuyor. Ön ve arka panellerdeki, hava girişlerindeki ve egzozlardaki modifikasyonlar bunlardan bazıları. İç tasarımda, özel koltuk döşeme, kapı kenarı hatları mat-alüminyum olarak dizayn edilmiş ve yüksek kalite, dinamikve son model bir görüntü veriyorlar. Ayrıca bileşenler arasında beyaz –gri kontrastları da en iyi şekilde ayarlanmış gözüküyor.