Audi S3

Leon CUPRA, S3 çok pahalı diyenlerin çok rahatlıkla alabilecekleri ve keyifle kullanabilecekleri bir araç. …

İspanyol Seat ‘ın motor sporlarındaki rekabetçi ruhunu verdiği Leon Cupra, Audi ‘nin 40 milyar daha pahalı ve 255 beygirlik S3 ‘ünü zorlayabilecek mi? Seat ‘ın bugüne kadar ürettiği en güçlü modeli olan Leon Cupra ve karizmatik Audi S3 hatchback görünümlerinin altındaki güçle zorlayamayacakları araç yok. Peki iki araç kıyaslandığında ne gibi bir durum söz konusu?

Görünüm

Üst sınıfın gözde modellerinden S3 görünüm açısından klasik Audi çizgisinden çıkmamış. Hızlı bir hatchback olmasına rağmen baktığınızda şık ve karizmatik duran araç sportifliği arka plana atmış. Çift egzoz çıkışı, ince bir spoiler, 18 inç alüminyum jantlar dışında sportif kimliğe vurgu yapan bir şey pek yok. Dört halkalı logonun ağırlığı hissedilirken daha sade tasarım tercih edilmiş. Ama buna aldanıp gözünüze kestiriseniz yollarda cevabı biraz sert olabilir. Leon Cupra ise lüks bir markanın modeli karşısında gayet iyi duruyor. Arkaya doğru uzanan bombeli yapısı, siyah renkli parlak yan aynalar, 18 inçlik jantlar iyi görünüyor. Arka tampondaki tasarım çift egzoz ile daha güzel olurdu.

Audi S3

Donanım

Audi S3 baz donanımda ABS, acil fren destek sitemi için ESP, dört çeker Quattro, yol bilgisayarı, Xenon plus, otomatik klima, r-CD ve diğer spor aksesuarları sunarken Leon Cupra ABS, EBA, ESP, TCS, DSR, MP3 ‘lü r-CD, otomatik klima, yol bilgisayarı, Xenon, Bluetooth ve daha fazlası ile daha zengin donanım sunuyor. Zaten yüksek fiyatı bir olan S3 ‘te daha iyi bir baz donanım olabilirdi. Aradaki fiyat farkı Leon Cupra ‘ya yapılabilecek motor ve görünüm modifikasyonu için bile fazla. Ama Leon Cupra ‘ya ne yaparsanız yapın bir quattro sisteminin kusursuz dört çeker sistemine sahip olamazsınız.

Konfor

Aracın içerisinde deri direksiyon, damalı bayrak logolu vites topuzu, vücudu saran spor koltukları gibi detaylara yer veren Leon Cupra bir yere kadar konfor sunabiliyor. Çapraz görüş açıları biraz sorunlu olan aracın yan aynaları da biraz ufak. Audi S3 ise “Bir hatchback araca mı yoksa A serisine mi biniyorum ?” diye sorduracak konfor ve kaliteye sahip. Standart olmayan altı düz direksiyon içerdeki sportif havayı daha da arttırıyor. Önceliği performans olan bir aracın ses yalıtımı, sarsıntıları hissettirmemesi, konfor konusundaki başarısı sertleştirilmiş süspansiyona rağmen üst düzeyde.

Seat Leon CUPRA

En Önemlisi Performans

İki araçta da Volkswagen Grubu ‘nun motorları kullanılıyor. Motor sesi ile dikkat çeken Leon Cupra ‘nın kaputunun altında 2.0 litrelik FSI motor yer alırken S3 ‘te geliştirilmiş 2.0 litrelik TFSI motor görev yapıyor. 240 beygirlik Cupra 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlarken; 2500 ile 5500 d/d arasında tam 350 nm tork üreten Audi S3 fabrika verilerinden biraz fazla olsada 6.1 sn ile hızlanmasını Cupra ‘nın önünde tamamlıyor. Ama S3′ ün 250 km/s ‘de sınırlandırılmış hızı uzun mesafede bu ufak farkın daha açılması için bile yeterli gösterge. Daha fazlasına Cupra şimdilik hazır değil. Cupra alt devirlerden itibaren iyi bir ivmelenmeye sahip. Virajlarda arka aksı biraz savursa bile yol tutuşu sayesinde bu sorun olmaktan çıkıyor. Seat Leon Cupra bunların yanında ön tarafta birde kilitli difransiyel bulundursaydı aracın sürüşü daha da zevkli hale gelirdi. S3 ise kontağı çevirdiğinizde devir ve hız ibreleri sona dayanarak sürücüye adeta mesaj veriyor. Alt devirlerdeki durumunu fırtına öncesi sessizlik olarak algılıyoruz. Çünkü 2000 d/d sınırını aştığızda S3 gerçek kimliğini sergiliyor. Algılarınızın ötesinde bir hızda 200 km/s ‘yi görüverirsiniz. 255 beygir gücündeki Audi S3 quattro ile yol tutuşu da mükemmel sağlıyor. S3 ‘ün büyük kozu Quattro birde sertleştirilmiş süspansiyon, hassas pedallar, 25 mm alçaltılmış şasi ve çok net bir direksiyon sistemi ile desteklenince bu “halkalı” arabaya saygı duymamak elde değil. Yakıt tüketiminde ise Leon Cupra fabrika verisinden 2 litre fazla yakarak 100 km ‘de 10.3 lt tüketirken , S3 aynı mesafeyi 9.6 litre yakıtla alıyor.

Seat Leon CUPRA

Cupra aşındırsada S3 !

Sonuçta hep alternatif olarak sunulan Leon CUPRA Alman Aslanı karşısında dengesini kaybetmiyor. Leon CUPRA, S3 çok pahalı diyenlerin çok rahatlıkla alabilecekleri ve keyifle kullanabilecekleri bir araç. Zengin donanımı, çok iyi performansı, motor sesi ile üst sınıf bir aracı yer yer zorlasada daha fazlasına nefesi yetmiyor. Konfor, teknoloji ve performansını kalite ile noktalayan Audi S3 sundukları ile fiyatının sebebini açıklamış olsada bizce fiyatı yinede fazla. Ve buda hızlı hatchback isteyenleri alternatif araçlara yöneltebilir.

Audi S3

Motor: 1984cc
Maksimum güç: 225 HP 6000d/d
Maksimum tork: 350 Nm 2500 -5000 d/d
Son hız: 250 km/s (sınırlandırılmıştır)
0-100 km/s hızlanma: 6.1
Fren Mesafesi: 100-0 km/s 36 m
Yakıt tüketimi: 100 km’de 9.6 lt
Fiyat: 56.296 € ( Yaklaşık 105.000 YTL )

Seat Leon CUPRA

Motor:1984cc
Maksimum güç: 240 HP 5700-6300 d/d
Maksimum tork:300 Nm 2200 -5500 d/d
Son hız: 247 km/s
0-100 km/s hızlanma: 6.3
Fren Mesafesi: 100-0 km/s 36 m
Yakıt tüketimi: 100 km’de 10.3 lt
Fiyat: 65.990 YTL