Audi Q7 V12 TDI

“Dünyanın En Güçlü Dizel Motoruna Sahip Seri Üretim Binek Aracı” unvanına sahip Audi Q7 V12 TDI Türkiye’de satışa sunuldu. 500 hp gibi etkileyici bir güce sahip Q7 V12, 243 bin 728 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Dünyanın en güçlü seri üretim dizel motorlu otomobili” ünvanını kazanan 500 HP’lik Audi Q7 V12 TDI, Türkiye’de satışa sunuldu. Pazara sunulduğu 2006 yılından bu yana 1200 adetten daha fazla satılma başarısı yakalayan Q7 ailesinin V12 TDI versiyonu aynı zamanda “Dünyanın ilk V12 dizel motorlu seri üretim binek otomobili” unvanına da sahip. Q7 V12 TDI, 243.728 – Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bir yarış aracı; Audi R10 motorundan adapte edilen güç; 500 hp ve 1000 Nm tork!
Audi’nin mevcut motor yelpazesinde yer alan sportif karakterli dizel motorların en üstüne konumlandırılan Q7 V12 TDI’daki 6.0 lt turbo dizel motor, 5.5 lt 650 HP güç üreten Audi R10 yarış aracının motorunun “herkesin kullanımına sunulmuş uygulaması” olarak nitelendirilebilir. Yeni motorda sunulan ve Bosch tarafından geliştirilen yüksek basınçlı pompalar, 2000 bar’lık püskürtme yapabilen ilk common rail enjeksiyon sistemine sahip motor unvanını da Audi’ye kazandırıyor. Her silindir bankosuna birer adet gelecek şekilde yerleştirilen turbo besleme sistemlerinin de yardımıyla, V12 TDI motorun ürettiği 1000 Nm’lik torkun 1750 d/d ile 3250 d/d arasında sürekli elde edilebilmesi sağlanabiliyor. Litre başına 84.3 HP güç üreten 500 HP’lik motor, aynı zamanda 2010 yılında devreye girecek Euro V emisyon normlarını şimdiden karşılamasıyla çevreye olan duyarlılığını da ortaya koyuyor.

6 ileri vitesli tiptronic şanzımanla donatılan Audi Q7 V12 TDI, 0–100 km/s hızlanmasını 5.5 saniyede tamamlarken, elektronik olarak sınırlandırıldığı için R10 gibi 330 km/s’lik son hıza çıkamasa da 250 km/s’lik hıza rahatlıkla erişebiliyor. 100 km/s’de 11.3 litrelik ortalama yakıt tüketimine sahip Audi Q7 V12 TDI’da quattro teknolojisi yani sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi tabii ki standart olarak sunuluyor. quattro’nun yanında güvenliği arttıran diğer bir donanım da yine stadart olarak sunulan seramik fren sistemi.

Sistemin temelinde bulunan asimetrik/ dinamik tork dağılımına sahip merkezi diferansiyeli, 40:60 oranında (ön/arka) standart tork dağılımını gerçekleştiriyor. Böylece dengelenmiş aks yükü dağılımı sayesinde tork yönetiminden bağımsız bir şekilde, sürücünün daha seri ve hassas bir sürüş keyfi yaşaması amaçlanıyor.

Audi Q7 V12 TDI

Spor otomobil ayarında şasi dengesi!
Audi Q7 V12 TDI quattro, ileri teknoloji harikası bir şasiye sahip. Çift bağlantı çubuğunun ön ve arka tekerlekleri yönettiği aks bileşenleri esasen alüminyumdan yapılmış. Servotronic direksiyonun hassasiyeti sürücünün yolla yakın temasta kalmasını sağlıyor. Bu özellikleriyle Q7 V12 TDI quattro’nun yol tutuş özellikleri, sürüş güvenliği ve konforu bir referans noktası teşkil ediyor. Engebeli arazide dahi Audi Q7 V12 TDI quattro, azami 240 mm’lik yerden yüksekliğiyle kolaylıkla zor koşullarla başa çıkabiliyor. ESP sistemi, yokuş iniş desteği ve çekişi en uygun seviyeye çıkaran özel arazi modunu içeriyor.

Standart uyarlanabilir havalı süspansiyonun sportif bir ayarla çalıştığı Q7 V12 TDI quattro’da dinamik savrulma dengeleyiciyi de içeren, elektronik olarak kumanda edilen havalı süspansiyon, konfor, dinamik ve sportif olarak değişen üç kademe dahilinde ayarlanabiliyor. Sürücünün yerden yüksekliğinin beş modda ayarlayabilmesine olanak tanıyan sistem, en alçak modda 71 mm. kadar alçalarak rahat bir yükleme yapılmasını sağlıyor. Audi’nin mükemmel performans SUV’si, on kol tasarımlı sportif 20 inç alüminyum döküm jantlarla donatılmış. Alternatif olarak 20 kol tasarımlı jantların yanında, üç farklı tasarıma sahip, etkileyici 21 inç jantlar da hazırlanmış.

Audi Q7 V12 TDI

Hızlı, güçlü, dinamik tasarım!
Audi Q7 V12 TDI quattro’nun görsel tasarımı, araca, onun kolay tanınmasını sağlayan bir görünüm sağlıyor. LED’den meydana gelen gündüz farları uzaktan bile aracın kimliğini ortaya çıkarıyor. Aracın profilini daha da geliştiren bir başka unsur da tek çerçeveli radyatör ızgarasının parmaklığında bulunan dikey, krom çubuklar ve paslanmaz çelikten yapılan gövde altı koruması. Yeni tasarlanan tampon, parlak yan hava girişi yuvalarını büyük birimler halinde gruplandırıyor.

Yandan bakıldığında hem 20 inç jantlar hem de dış aynaların mat alüminyum kapakları ön plana çıkıyor. Tekerlek boşluk kemerleri önde toplam 26 mm ve arkada ise 30 mm genişletilmiş; kapıların alt kenarlarında ise yeni çamurluklar yer alıyor. Camlar mat alüminyum çıtalarla çerçevelenmiş olup, tavan raylarında ise aynı görünüm korunuyor. Arka stop lambaları koyu renkli bir fon dâhilinde düzenlenirken, tasarımı yenilenen tampon, iki geniş, oval egzoz borusunu kapsıyor. Arkada gövde altı koruması da paslanmaz çelikten yapılmış. Metalik veya sedefli boya standart olarak sunuluyor.

Şık ve dinamik tarzıyla etkileyici Q7 V12 TDI quattro, güçlü ve uzatılmış bir görüntüye sahip; 5,063 mm uzunluğu, 2000 mm genişliği ve 1,737 mm yüksekliğiyle sınıfının en sportif ölçülerini sergiliyor. Yüksek yan paneller aracın gövdesine bilhassa düz, sportif cam alanıyla tezat oluşturacak şekilde, kaslı bir görünüş katıyor. Tekerlek boşluk kemerlerinin üzerindeki dinamik çizgi, güçlü omuz bölümü, akıcı tavan çizgisi ve standart olarak sunulan tavan rayları aracın atletik görünümünün altını çiziyor. Belirgin şekilde sivrilen ön kısım ve keskin bir biçimde eğimlenen D-sütunlarıyla arka kısım coupe benzeri bir siluet kazanıyor.

Audi Q7 V12 TDI

Aydınlık, havadar ve ferah bir duygu yaratan iç mekân ve kokpit alanı, mükemmel ergonomik özellikleriyle kusursuz bir kalite sergiliyor. Audi, müşterilere dört, beş, altı veya yedi adet çok yönlü kullanılabilen koltuk seçeneği sunuyor. Oturma kapasitesine göre bagaj alanı 2,035 litreye kadar çıkarılabiliyor. Karbon fiber muhafazalar ve alüminyum görünümlü vites kolu orta tünele yüksek teknoloji ürünü bir ambiyans katarken, özel ahşap dekor opsiyonel ekstra aksesuar olarak alınabiliyor. Çeşitli bağımsız testlerde üstün bir konsept olduğunu kanıtlamış olan MMI işletim sisteminin düğmeleri gümüş rengiyle parlarken, hava menfezleri alüminyumdan, pedallar ve ayak dayama ise paslanmaz çelikten yapılmış. Elektrikli ayarlanabilir spor koltukları Verano deriyle kaplıyken, delüks orta kol dayama ve kapılardaki kol dayamalar da deri kaplı olarak tasarlanmış. Ön ve arka koltuklar ısıtılabiliyor ve özel bir aydınlatma paketi iç mekânı hoş bir şekilde aydınlatıyor.