Silindir kapama özellikli 1.5 TFSI motor da geldi.

Audi, kompakt crossover modeli q2 yi makyajladı. Avrupa pazarı için duyurulan estetik operasyonu tasarım deÄŸiÅŸikliklerinin yanı sıra yeni bir motor seçeneÄŸini de beraberinde getirdi. Eylül ayı içinde sipariÅŸ alımları baÅŸlayacak olan modelin Almanya’daki baÅŸlangıç fiyatı ise 25.000 € (günümüz kuruyla yaklaşık 220.133 TL) seviyesinde.

Ingolstadtlı marka, makyajlı modelin lansmanıyla birlikte 150 bg güç, 250 Nm tork üretebilen 1.5 TFSI motor seçeneğini de pazara sürecek. Verimliliği arttırmak adına motor yük altında değilken iki silindiri kapatan ünite isteğe göre 6 ileri manuel ya da 7 ileri S-tronic şanzıman ile alınabilecek. Audi, yelpazede iki tanesi benzinli, iki tanesi dizel olmak üzere 4 tane daha motor seçeneğinin sunulacağını paylaştı.

Alman üretici Q2’nin ön ızgarasını biraz daha köşeli tasarlamış. Tamponun alt kısmına daha büyük hava giriÅŸleri yerleÅŸtiren dizayn ekibi crossover modeline daha sinirli bir duruÅŸ katmış. Standart olarak LED farlarla gelen model, ekstra ücret karşılığında Audi’nin Matrix LED teknolojisiyle de donatılabiliyor. Gündüz sürüş farları ise aydınlatma elemanını çevreleyecek ÅŸekilde konumlanmış. Farkları daha iyi anlayabilmeniz adına hemen aÅŸağıda eski ve yeni versiyonu karşılaÅŸtırdık.

2016 Audi Q2
2021 Audi Q2

Q2, makyaj ile birlikte beş yeni gövde rengine kavuştu. Bunlardan Elma Yeşili, Audi paletine de yeni giren bir ton. Diğer seçenekler ise Ok Grisi, Manhattan Grisi, Navarra Mavisi ve Turbo Mavisi. Donanım seviyesine göre C sütunu gövde rengi, siyah, gri ya da gümüş renkte tercih edilebiliyor. Keza tampon ve çamurluk altı korumalar da gövde rengi, siyah ya da Manhattan Grisi olarak alınabiliyor.

Tasarımcılar arka tamponu da elden geçirmeyi ihmal etmemiş. Köşelere sahte egzoz çıkışları yerleştiren ekip, buraya eklenen difüzörün de yardımıyla eskiye oranla daha hırçın ve sağlam bir duruşa kavuşmuş.

2016 Audi Q2
2021 Audi Q2

Kabinde ise büyük deÄŸiÅŸimler yok. Havalandırma çıkışları çok hafif deÄŸiÅŸmiÅŸ, vites kolunun dizaynı da biraz farklı. Artık Alkantara döşeme sunmayan Audi, bunun yerine Dinamica adlı mikrofiber kumaÅŸa yer vermiÅŸ. GiriÅŸ seviyesinde analog gösterge paneliyle gelen makyajlı Q2’lerin üst paketlerinde Audi’nin Virtual Cockpit adlı dijital paneli standart olacak. Konsolun üstünde yer alan multimedya ekranının boyutu ise 8.3″ olarak açıklanmış.

2016 Audi Q2
2021 Audi Q2

Audi, MMI Navigastion Plus, Virtual Cockpit ve otomatik ÅŸanzıman donanımlarını taşıyan Q2’lerde Adaptif Hız Sabitleyici sistemini de sunuyor. Aracın ÅŸerit üzerindeki merkezlenmesini, ivmelenmesini, yavaÅŸlamasını, yönlenmesini saÄŸlayan teknolojinin iÅŸlemesi için sürücünün ellerini direksiyonda tutması yeterli; geri kalan tüm iÅŸi ÅŸartlar saÄŸlandığı takdirde Q2’nin kendisi yapabiliyor.

Güncel Audi Q2 ülkemizde 35 TFSI (384.000 TL) ve 30 TDI (405.000 TL) paketleriyle satılıyor. Makyajlı versiyon 2021 içerisinde Türkiye topraklarına adım atacaktır. Her iki türevin de %80 ÖTV dilimine girdiğini hatırlatalım.