720 beygir gücünede

Audi AG Skysphere konsepti, AÄŸustos ayında Pebble Beach’in çimlerine gelerek markanın yeni “küre” adlandırma yapısına sahip ilk aracı göstermiÅŸ oldu. MuhteÅŸem Cabrio, iki koltuklu bir düzen, tamamen elektrikli bir güç aktarma organı ve Seviye 4’e kadar özerkliÄŸe sahipti. Åžimdi ise ÅŸirket önümüzdeki hafta Münih’teki IAA Otomobil Fuarı’na sadece birkaç gün kala, ikinci “küre” konseptini sergiliyor. Yani Audi Grandsphere’i.

Dört kapılı Grandsphere, şüphe yok ki açılır kapanır kardeÅŸine pek de benzemiyor. Ancak Skysphere konsepti gibi, Grandsphere de markanın önerdiÄŸi elektrikli otomobil geleceÄŸini takip ediyor. Tamamen elektrikli bir güç aktarma organı, tamamen modern bir kabin ve üretim versiyonu halka açık yollara çıktığı zaman Seviye 4’e kadar özerklik vaat ediyor.

Audi Grandsphere Konsepti

Audi, stil açısından Grandsphere’i “yol için özel jet” olarak adlandırıyor. Bu konsept, hiç şüphe yok ki kesinlikle yaya üretimi A8’e karşı zafer kazanan, aerodinamik ve ekstra uzun bir dış tasarıma sahip parça ile benzerlik taşıyor. Grandsphere 5.4 metre uzunluÄŸunda, geniÅŸlik olarak 2.0 metre ve 3.2 metre uzun aks aralığına sahip. Audi tasarımcıları, buradaki amacın Grandshphere’i serideki “en deÄŸerli” hissettirmek olduÄŸunu belirtiyorlar.

Ön yüz tasarımı, mevcut Audi ürünleri ile benzerlik taşıyor. Bunun dışında, konseptin tasarımı neredeyse eşsiz duruyor. Oldukça ince farlar ızgaranın her bir köşesine oturuyor. Kaput ve ön çıkıntıların ise kısa olduğunu görüyoruz. Şekillendirilmiş yan profil, ince aydınlatma armatürlerinin yanında kırmızı ışıklı Audi logosu ile benzersiz bir fastback duruşu arka taraf ile uyumlu hale geliyor.

Audi Grandsphere Konsepti
Audi Grandsphere Konsepti

Grandsphere’in kabini, Skysphere konsepti dışında, diÄŸer Audi’lerle pek benzerlik taşımıyor. Geriye doÄŸru açılan kapıları ile Grandsphere, sürücüye özel ortam aydınlatması ekranına sahip ultra lüks kabininde sizi bekliyor. Sürücü ve yolcu koltuÄŸu ayarları da önceden belirlenen moda göre otomatik olarak ayarlanıyor. Buna göre de kabin istenilen sıcaklığa göre ayarlanabiliyor.

AhÅŸap, yün, alüminyum ve cam gibi kaliteli malzemeler kabini süslüyor. Tam geniÅŸlikte MMI bilgi-eÄŸlence ekranı, gösterge panelinin ahÅŸap yüzeyinin üzerine doÄŸru geliyor. Araç 4. Seviye otonomideyken, direksiyon simidi ve pedallar, gerçek bir sürücüsüz deneyim için gövdeye doÄŸru geri çekiliyor. 

Audi Grandsphere Konsepti
Audi Grandsphere Konsepti

Grandsphere konsepti, A6 E-Tron, Q6 ve Porsche EV ile üretime geçecek olan Volkswagen Grubu’nun Premium Platform Electric’inin üzerinde kendisine yer buluyor. Akslar arasındaki akü modülünün 120 kilovat saat kapasiteye sahip olduÄŸunu belirtelim. Her aksta bir tane olmak üzere, iki elektrik motoru ile birleÅŸtirildiÄŸinde Grandsphere konsepti 720 beygir gücü ve 960 Nm tork ile maksimum güce ulaşıyor. Grandsphere’in, 100 km/sa hıza çıkması yaklaşık 4 saniyeden biraz daha fazla sürecektir.

Audi, Grandsphere’in tek bir ÅŸarjla 750 kilometre kadar seyahat edebileceÄŸi öngörülüyor. Pilin ÅŸarj kabiliyeti sayesinde sadece 10 dakikada 300 km telafi etme mükemmelliÄŸine sahip. Yani düz bir hesapla yüzde beÅŸten yüzde 80’e ÅŸarj etmek 25 dakika sürüyor.

Grandsphere’de hem arka tekerlekten yönlendirme hem de uyarlanabilir havalı süspansiyon kurulumu standart olarak karşımıza çıkıyor. Grandsphere ayrıca eÄŸimi ve gövde yuvarlanmasını kontrol etmeye yardımcı olması için bunu milisaniyeler içinde ayarlayabiliyor. Ön tarafa bakan kamera sayesinde, uyarlanabilir süspansiyonun ilerideki koÅŸullara baÄŸlı olarak proaktif olarak ayarlanmasına dahil katkıda bulunuyor.

Audi Grandsphere ÅŸimdilik sadece bir konsept olarak karşımızda. Ancak daha sportif Skysphere’de gördüğümüz üzere ÅŸirket, bu iki aracın Audi serisindeki elektrikli otomobillerin geleceÄŸini önceden gördüğünü belirtiyor. Bir an önce her ikisinin de üretime geçmesini temenni ediyoruz.