e-Tron Quattro SUV’nin 2019 ve 2020 modelleri için menzili 20 km’ye kadar veya yaklaşık %5 artırabilen yeni, ücretsiz bir yazılım güncellemesini getirdiÄŸini duyurdu. Bu güncelleme ile 2018 yılının Eylül ayı ile 2019 yılının Kasım ayı arasında üretilen yaklaşık 34.000 Audi e-tron 55 quattro aracı, menzil artışı saÄŸlanacak.

Üretici, verimlilik artışlarını yeni modellerle sınırlamadığını, ancak halihazırda yolda olan araçların verimliliğini artırdığını söylüyor. Ne yazık ki, kablosuz yazılım güncelleme seçeneği bulunmuyor ve müşterilerin kurulum için Audi servis merkezlerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

2019 Kasım ayından sonra üretilen tüm Aud araçları, halihazırda geliÅŸtirilmiÅŸ donanım ve yazılımla üretildi. Optimize edilmiÅŸ yazılım, Audi’ye göre menzil artışına en büyük katkıyı saÄŸlıyor. Donanım geliÅŸtirmelerinin eklenmesiyle, mevcut Audi e-tron 55 quattro, 441 km menzile sahip. 

Normalde Audi, 95 kWh’den sadece 83 kWh’lık kısmını kullandırıyordu. Güncelleme sonrasında kapasite 86 kWh (%3.6 daha fazla) olacak. Konuyla ilgili ÅŸu açıklama yapıldı:

DiÄŸer iyileÅŸtirmelerin yanı sıra güncelleme, yüksek voltajlı bataryanın kullanılabilir kapasitesini geniÅŸletiyor. Sonuç olarak, Audi e-tron 55 quattro’daki 95 kWh pil daha fazla net kullanılabilir güç saÄŸlıyor – bu nedenle 86 kWh kapasitesi daha yüksek menzil anlamına geliyor.” 

Yeni yazılım, batarya kapasitesine ek olarak, ön elektrik motorunun kontrolünü de optimize ediyor. Normal sürüş modunda, arka aksa baÄŸlı motor çalışmaya devam eder. VerimliliÄŸi artırmak için, ön elektrik motoru artık neredeyse tamamen baÄŸlantısı kesilir ve kapatılır. Yalnızca daha fazla güce ihtiyaç duyulduÄŸunda her iki motor da devreye girer. Bu durum, motor konseptinin ana avantajından, yani elektriksel sürüklenme kayıpları olmadan akımsız çalışmadan daha da etkili bir ÅŸekilde yararlanmayı mümkün kılar.”

“Ayrıca güncelleme, soÄŸutmayı da iyileÅŸtiriyor. Dört ayrı devreden oluÅŸan oldukça esnek termal yönetim sistemi, yüksek voltajlı bileÅŸenlerin sıcaklığını daha da verimli bir ÅŸekilde düzenliyor. Kontrol sisteminin deÄŸiÅŸtirilmesi, hava akış hızlarının düşürülmesini mümkün kılıyor. SoÄŸutma sıvısı devresi, böylece enerji tüketimini azaltır. SoÄŸutma sistemi, hızlı DC ÅŸarj, uzun pil ömrü ve yüksek yükler altında bile tutarlı sürüş performansı için temel oluÅŸturuyor.”