Audi, 11 yıllık sessizliğini bozdu. Alman üretici, Audi A5 ile sadece yeni bir orta sınıf coupe üretmiş olmakla kalmıyor, aynı zamanda bugüne kadar olduğundan çok daha iyi viraj yeteneğiyle dikkat çekiyor.

Keskin virajlar. Sadece bu tanım bile sportif Audi sürücülerinin tüylerinin diken diken olmasına yetiyor. Otomobilin ağır ön bölümünü taşımak zorunda kalan ön lastikler özellikle hızlı girilen virajlarda bu ağırlıgı taşımakta ve zemine tutunmakta zorlanıyor ve kaymaya başlıyor. Doğal olarak sürücü için hiçde kolay bir durum değil.

Audi A5

Ancak var olan bu tabloya karşın Audi 4,63 metre uzunluğa sahip yeni Audi A5 ’in tanıtım organizasyonu için 180 derecelik keskin virajlardan oluşan son derece iddialı ve eğlenceli bir parkur hazırlamış durumda. Yoksa, Audi otomobiline ve sürüşe katılacak misafirlerine eziyet etmekten mi keyif alıyor? Aslında pek sayılmaz, çünkü Audi bu noktada yeni sürüş özelliklerine güvenmekten başka bir şey yapmıyor. Alman üreticinin yeni coupesi, bugüne kadar hiçbir Audi’de görülmeyen bir dengeyle virajları adeta süzülerek geçiyor. Peki, bu değişikliğin kaynağı ne?

Audi sonunda ağırlık dağılımını dengeledi ve en önemli sorununa böylece çözüm üretmiş oldu. Audi A5 3.2 FSI’da 55:45 oranında olan ön-arka aks dağılımı, S5’te 58:42 olarak gerçekleşiyor. Üstelik yeni Audi A5 Coupe ’yi dengeli kılan bu yeni yapı gelecekteki Audi modellerinde de karşımıza çıkacak. Audi, dengeli ağırlık dağılımını elde etmek için, öncelikle ön bölümde ciddi yapısal değişiklikler ele almış. Ön diferansiyel geriye alınarak aktarma organları ve ön tekerlekler daha önde konumlandırılmış. Ayrıca 4 kollu ön aks emekli edilerek yerine 5 kollu bağımısız süspansiyona geçilmiş. Çok daha tepkili ve hassas çalışması için yeni hidrolik destekli direksiyon doğrudan tekerlek merkezine gelecek şekilde konumlandırılmış. Trapez formlu arka aks revize edilirken, ön aks kullanılan alüminyumla bir hayli hafifletilmiş durumda. Yeni 3,2 litrelik FSI motoruyla 1495 kg boş ağırlığa sahip olan Audi A5 böylece, yakın rakibi BMW 330İ’den yaklaşık 50 kg daha hafif bir yapı ortaya koyabiliyor.

Audi A5

Yeni 2 kapılı coupe ilk etapta her biri direkt enjeksiyonlu 4 motor seçeneğiyle üretiliyor. Ailenin top versiyonu olan S5’in kaputunun altında ise 4,2 litrelik FSI görev yapıyor. Homurdanan motorun 354 HP’lik gücü alt devirlerden itibaren kendini hissettiriyor ve 7000 d/d’ye kadar homojen bir şekilde görev yapıyor. İşin en eglenceli yanı, sadece manuel şanzımanla kombine edilen 354 HP’lik gücün kontrolünün tamamen sürücünün elinde olması. Bu vahşi yapının dış görünüme yansıması ise tamamı krom kaplı devasa radyatör ızgarası ve dört çıkışlı egzoz. Egzoz cıkışlarından çevreye yayılan heavy metal konserini, gücü 7 HP arttırılan ve 240 HP’ye kadar ulaşan 3,0 litrelik dizel motor sunamıyor, ancak yakın bir performansı yaklaşık 5,0 lt/100 km daha düşük bir tüketimle sunmasını da çok iyi biliyor. Söz konusu V6 dizel gibi yüksek devirli V8 benzinli de patenti Audi’ye ait dört tekerlekten çekiş sistemi quattro ile donatılmış durumda. Torsen tipi orta diferansiyelle gücü ön ve arka aks arasında dağıtan sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi normal şartlarda motor gücünün yüzde 40’ını ön ve yüzde 60’ını arka aksa aktarıyor.

Audi A5 ‘te her biri uç noktada söz konusu iki motor seçeneÄŸi arasında bir orta yol arayanlar için 265 HP gücünde 3.2 FSI iyi bir alternatif olabilir. Esnek yapısıyla dikkat çeken ve 330 Nm gibi oldukça iddialı bir tork deÄŸerine sahip motor yeni supap lift ayar sistemi sayesinde sadece daha tutumlu olmakla kalmıyor, aynı zamanda alt devirlerde çok daha verimli çalışıyor. Elektromekanik sistem sayesinde supap zamanlaması optimum verim elde edilecek ÅŸekilde gerçekleÅŸtiriliyor. Yine de vaat edilen 8,7 lt/100 km’lik yakıt tüketim deÄŸeri cazip olduÄŸu kadar, aynı zamanda son derece iddialı.

Verimlilği optimum kılan bir diğer önemli teknoloji ise devamlı değişken oranlı Multitronic. Daha önce 7 orana sahip olan şanzıman yapılan iyileştirmelerle birlikte 8 orana kavuşmuş. Öte yandan sarsıntısız ve sessiz çalışan bu sistemin oran kavramı zaten rakam oyunundan başka bir şey değil, çünkü oran olarak tabir edilen vitesler tamamen sanal. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek var, o da dünyada başka hiçbir şanzıman 0’dan 250km/s’ye bu denli sarsıntısız ve konforlu hızlandırmaz.

Audi A5

Peki, ya markanın iç mekan kalitesinden bahsetmeye gerek var mı? Aslında evet, çünkü etkileyici bir çalışmanın ürünü olan mükemmel spor koltuklar, enfes göstergeler ve bildiğimiz MMI sisteminin yanında ucuz gibi duran çevirme tipi düğmeler biraz şaşırtabiliyor. Ayrıca arka koltukların tavanı da dalgalı yollarda 1.80 metreden uzun olan yolcuların başını çarpmasına neden olacak kadar alçak ve arka yan camlar BMW’nin coupesinde olduğu gibi açılmıyor. Dikkatli bakıldığında birkaç özelliğin yine Bavyeralı komşudan alındığı fark edilebilir. Örneğin sürücü odaklı kokpit, kumandasında sürücü sayacı ve arıza kaydedici bulunan yeni anahtarsız giriş sistemi ve opsiyonel olarak sunulan start-stop düğmesi.

Donanım konusunda şikayete yer vermeyen ve kapsamlı bir isteğe bağlı ekipman listesine de sahip olan Audi A5 ve ailenin top versiyonu S5, eylül ayından itibaren üretilen 3 motor seçeneğiyle Türk tüketicisiyle buluşacak. Audi A5, 85 bin Euro’dan ve S5 ise 115 bin Euro’dan başlayan etiket fiyatlarına sahip olacak. Bunlardan 3.2 FSI ve 3.0 TDI önceliğe sahipken, S5’te yer alacak olan 4.2 FSI için biraz daha beklemek gerekecek. Ancak kesin olan bir şey var, o da hangi motor seçeneği olursa olsun bu yeni coupe, Walter de Silva’nın da belirttiği gibi gerçekten de dünyanın en güzel otomobillerinden biri.