Yeni nesli olmayacak.

Yeni emisyon standartları sevdiğimiz modelleri elimizden alacak gibi görünüyor. Daha önce 108 ve C1 gibi mini modellerin aramızdan ayrılmasına sebep olan kurallar, bu kez de A1in fişinin çekilmesine neden olacak.

Automotive News Europe’a konuÅŸan Audi CEO’su Markus Duesmann, modelin geleceÄŸi hakkında ÅŸu kritik açıklamaları yaptı: “A1’in halefini düşünmediÄŸimizi söylemem gerek. Özellikle A1’in bulunduÄŸu küçük segmentlerde içten yanmalı motorlar bizler için ciddi masraf anlamına geliyor. Bu sebeple bu segmentten tamamen çekiliyoruz.”

Avrupa BirliÄŸi’nin ani 2035 kararı, ÅŸimdiden pek çok üreticinin sert manevralar yapmasına sebep oldu. Audi’nin süpermini segmentinden çekiliyor olması, özellikle A1 tutkunlarının moralini bir hayli bozacaktır. A1’in ikinci nesli, 2018 yılında tanıtılmıştı.

JATO Dynamics’in verilerine göre bu yıl üreticilerin CO2 salınım ortalamalarını ciddi anlamda düşürmesi gerekecek. GeçtiÄŸimiz yıl bu ortalamanın 106.7 g/km olduÄŸunu ifade eden analiz ÅŸirketi, bu yıl sayının 95 g/km’ye kadar düşmesi gerektiÄŸinin altını çiziyor.