Yeni nesli olmayacak.

Yeni emisyon standartları sevdiğimiz modelleri elimizden alacak gibi görünüyor. Daha önce 108 ve C1 gibi mini modellerin aramızdan ayrılmasına sebep olan kurallar, bu kez de A1in fişinin çekilmesine neden olacak.

Automotive News Europe’a konuşan Audi CEO’su Markus Duesmann, modelin geleceği hakkında şu kritik açıklamaları yaptı: “A1’in halefini düşünmediğimizi söylemem gerek. Özellikle A1’in bulunduğu küçük segmentlerde içten yanmalı motorlar bizler için ciddi masraf anlamına geliyor. Bu sebeple bu segmentten tamamen çekiliyoruz.”

Avrupa Birliği’nin ani 2035 kararı, şimdiden pek çok üreticinin sert manevralar yapmasına sebep oldu. Audi’nin süpermini segmentinden çekiliyor olması, özellikle A1 tutkunlarının moralini bir hayli bozacaktır. A1’in ikinci nesli, 2018 yılında tanıtılmıştı.

JATO Dynamics’in verilerine göre bu yıl üreticilerin CO2 salınım ortalamalarını ciddi anlamda düşürmesi gerekecek. Geçtiğimiz yıl bu ortalamanın 106.7 g/km olduğunu ifade eden analiz şirketi, bu yıl sayının 95 g/km’ye kadar düşmesi gerektiğinin altını çiziyor.