EA’lar (elektrikli araçlar) ile ilgili farklı fikirler var. Geleceğin tamamen EA’larda olduğunu düşünenler, sadece elektriğe dayalı ulaşımın bazı teknik zorlukları olduğu için (şarj süresi, şarj yeri gibi) hem elektrikli hemde yakıtlı; hibrit otomobillerde olduğunu düşünenler, diğer yandan EA teknolojisi pahalı olduğu için, ucuz otomobillere uygulanamayacağını, bu yüzden, hafif ve ufak hacimli motorlu otomobillerin, geleceğin araçları olduğunu düşünenler de var. Hatta araçlardaki bataryaların ömürlerini doldurduğunda EA’ların hurda fiyatına satılacağını iddia edenler bile var.

Dün Volkwagen tamamen elektrikli otomobilini tanıttıktan sonra bugün Audi, A1 e-tron EA’sının şehir içinde gezdiği bir videoyu yayınladı.

A1 e-tron neredeyse tamamen elektrikli. Neredeyse çünkü “pili bitti” dediğinizde, 15 kW gücündeki minik içten yanmalı, jeneratör gibi çalışan rotary motoru, bataryaları şarj etmek için devreye giriyor.

Teknik olarak aracın menzili sadece elektrik ile 50 km. İçten yanmalı motoru ile bu mesafe 250 km’ye yükselebiliyor. İçten yanmalı motorun yakıt sarfiyatı inanılmaz düşük: 1.9 L / 100km.

Maksimum gücü 102 beygir olan aracın normal şartlarda çalışma gücü 61 beygir. Torku da aynı şekilde 240 Nm ve 150 Nm. 0-100 km/s hızlanması 10.2 saniye olan aracın azami hızı 130 klm/s.

Audi aracın üretimi ve tanıtımı ile ilgili daha fazla bilgi vermedi.