Abt Sportsline’ın ürettiği modifiyeli Audi Q7’nin çıkış tarihi Q7’nin Ingolstadt fabrikasından çıkış tarihiyle kesişiyor. 25 yıldır Audi’nin ürettiği 4 çeker Quattro otomobilleri modifiye eden Abt Sportsline firması, modifiye ettikleri yeni Q7 ile en yüksek düzeydeki talepleri bile karşılıyorlar.

Q7, Quattro tarihin normal bir varisi sayılmaz. Audi Q7, her türli ortam için mükemmel bir araba. Bütün yol koşullarına karşı hazırlıklı olan Q7, uzun yolculuklar içinde inanılmaz derecede komforlu. Günümüzdeki diğer jiplerin aksine, Q7’nin her türlü kullanış için hazırlanması, onu modifiye için iyi bir aday haline getirdi. Abt Sportsline’ın yaptığı değişiklikler, Q7’i hem görsel hemde teknik açıdan çok değiştirmiş.

Abt Sportsline Q7

İlk bakışta, ABT Q7 fabrika çıkışlı standart modele göre çok daha kaslı gözüküyor. Bunun en büyük nedeni, ön ve arka tamponlara yapılan dizayn değişimleri. Arka cam üzerinde olan spoiler, Q7 nin tavan akıcılığını sağlayarak, asfalta daha iyi tutunmasını sağlıyor. Çift renkli (beyaz aliminyum ve siyah) tamponlar ve yanlardaki eşikler, ABT firmasının yarattığı Q7’nin ne kadar özel olduğunu gösteriyor. 84 milimetrelik 4 çıkışlı egzos sistemi, arabanın spor görüntüsünü tamamlamış. 20” ve 22” inch boyutlarında elmas kesim olan jant opsiyonları sunan Abt firması, 275/45 R20 ve 295/30 R22 Conti CrossContact lastikleri kullanmış.

Q7’yi gerek bir kral dairesi, gerek de bir dağ aracı olarak da görseniz, onun sportif yönünü egale edemezsiniz. Abt Sportsline mühendisleri standart olarak gelen 233 beygirlik 3.0 TDI motoru, 272 beygire çıkartırken; torku ise 500Nm ‘den patlamaya hazır 580 Nm’ye çıkartmışlar.

Abt Sportsline Q7