Audi’nin küçük sınıfta iddialı modeli Audi A1, pop yıldızı Elton John’un her yıl düzenlediği ‘White Tie&Tiara-Beyaz Kravat ve Taç’ Balosu’nda sanat otomobili olarak yer aldı.

Damien Hirst’ün, bağış amaçlı olarak tasarladığı ve Sir Elton John’un “White Tie’daki en heyecan verici sanat objelerinden biri” olarak nitelendirdiği A1, Elton John AIDS Vakfı için 420.000.-Euro bağış topladı.

İngiliz pop yıldızı Elton John’un her yıl Old Windsor malikânesinde düzenlediği Beyaz Kravat ve Taç Balosu’nun bu yılki konukları arasında özel bir Audi A1 de vardı.

İngiltere’nin en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve eserleri Sotheby’s’da rekor rakamlar kazanan Damien Hirst tarafından tasarlanan A1, düzenlenen müzayedeyle 420.000.-Euro’ya satıldı.

Hirst’ün Gloucestershire-İngiltere’deki stüdyosunda Beyaz Kravat ve Taç müzayedesi için özel olarak boyadığı A1, Hirst’in 1,80 metre çapında tuval üzerine yaptığı döner tablo ile birlikte açık artırmaya çıkarıldı.

Tüm gelirleri Elton John’un AIDS Vakfı’na bağışlanan organizasyonda Elton John, A1 için Beyaz Kravat Balosu’nda müzayedeye çıkarılan en heyecan verici obje ifadesini kullandı.

Bu güne kadar 48 milyon Euro yardım toplandı
Elton John AIDS Vakfı (EJAF) için en önemli yardım organizasyonu olan Beyaz Kravat ve Taç Balosu, 1993 yılından bu yana düzenleniyor. Bugüne kadar düzenlenen balolarla toplanan 48 milyon euro bağışın tamamı, dünyanın en büyük AIDS vakıflarından biri olan Elton John AIDS Vakfı’na devrediliyor. Hâlen 16 milyon euronun üzerinde bir para kaynağını idare eden Vakıf, bu bağışları, 15 ülkede binlerce erkek, kadın ve çocuğun yaşamını kurtaran ilaçların yanı sıra bilgilendirme çalışmaları, gıda, eğitim, barındırma ve diğer desteklerin temin edilmesinde kullanıyor.