BMW 1 Serisi ve Mercedes-Benz A-Serisi’yle rekabet eden Ingolstadtlı hatchback, dördüncü neslinde bolca yeniliÄŸe kavuÅŸtu.
Lüks kompakt sınıfta yer alan 2020 Audi A3 Sportback, dışarıdan bakıldığında bir önceki nesilden çok farklı görünmüyor fakat minik dokunuÅŸlar aracı modern göstermeyi baÅŸarmış. Öte yandan yeniliklerin büyük çoÄŸunluÄŸu kabinde ve kaput altında yapılmış. Mart ayında ön satışları baÅŸlayacak ve 2020’nin ikinci yarısı itibarıyla piyasaya adım atacak olan yeni Audi A3 Sportback’in detaylarına gelin beraber bakalım.
2020 A3 Sportback, tasarım anlamında aÄŸabeyleri A6 ile A7 Sportback’ten izler taşıyor ancak genel form, B segmenti temsilcisi A1 Sportback’i daha çok andırıyor. Audi’nin “Singleframe” olarak geçen ızgara düzeninin domine ettiÄŸi ön yüzde en üst pakette 15 diyottan oluÅŸan matrix LED gelen farlar ve onları birleÅŸtiren, orijinal quattro modeline selam veren çizgi dikkat çekiyor. GeniÅŸ ızgaranın altında ise iÅŸlevsel, gri renge boyanmış bir ön spoyler göze çarpıyor.
Yan tarafa geçtiÄŸimizde daha önce Audi’lerde pek de görmediÄŸimiz çıkıntılı çamurluklar dikkat çekerken burada farlardan baÅŸlayan omuz çizgisinin LED stoplara kadar kesintisiz uzandığını belirtelim. Tavan raylarını yeni nesline de taşıyan A3 Sportback’in arka kısmı ise yerini aldığı modelden çok farklı deÄŸil ancak göze daha rafine geliyor.
Kabin tamamen yeni
Yeni A3 Sportback’in kapılarını açıp içeri geçtiÄŸinizde gözünüze çarpacak ilk deÄŸiÅŸiklik, konsol düzeni olacak. Dijital gösterge paneli ile onu çevreleyen havalandırma çıkışlarını yükseÄŸe konumlayan ve konsolun geri kalanından ayıran Audi tasarım ekibi, dokunmatik multimedya ekranını dördüncü jenerasyon ile birlikte konsola entegre etmiÅŸ.
Konsolda gözlenen parlak siyah detaylar elektronik kumandaya geçiÅŸ yapan 7 ileri S-tronic ÅŸanzımanın konumlandığı bölgeye de uygulanırken havalandırma kumandalarının bulunduÄŸu yerde daha lüks Audi’lerde gördüğümüz çift ekran düzeni yok. Genel olarak kabine baktığımızda A3 Sportback’in özellikle Volkswagen Golf 8’e göre daha fazla fiziksel düğme taşıdığını söylemek lazım.
Audi, lansman ile birlikte sipariÅŸe açılacak A3 Sportback versiyon sayısının 3 olduÄŸunu duyurdu. Dördüncü nesil kompakt hatchback ilk aÅŸamada 150 bg’lik 1.5 TSI motordan beslenen 35 TFSI ve 2.0 TDI Evo motorun 116 ve 150 bg’lik 30 TDI ve 35 TDI S-tronic versiyonlarıyla satılacak
Ä°lerleyen aylarda A3 Sportback yelpazesi 110 bg’lik 1.0 turbo benzinli motora sahip 30 TFSI’ın hem manuel, hem otomatik vitesli versiyonları; hafif hibrit 150 bg’lik 1.5 TFSI üniteden beslenen 35 TFSI ve doÄŸal gaz ile çalışan 131 bg’lik 30 g-tron ile geniÅŸleyecek.
Golf 8 GTE, Octavia RS iV ve Cupra Leon PHEV’de gördüğümüz 245 bg’lik 1.4 TFSI + elektrik motoru düzenini sunacak olan A3 Sportback’te, yalnızca Golf’te karşımıza çıkan 204 bg’lik giriÅŸ seviyesi plug-in hibrit de sunulabilir. Öte yandan 2.5 TFSI motorundan 400 bg’den fazla güç alması beklenen RS 3 Sportback gelene kadar ailenin en güçlüsü konumunda olacak S3 Sportback’in teknik verilerini zaten lansman öncesinde öğrenmiÅŸtik. 310 bg gücündeki makine, yalnızca 7 ileri S-tronic ÅŸanzıman ve quattro dört çeker sistemiyle geliyor.
WLAN internet baÄŸlantısı, LTE telefon eriÅŸimi, navigasyon ve sesli komut gibi özellikleri olan MIB 3 adlı bilgi eÄŸlence sistemi, yeni A3 Sportback’in en güçlü silahlarından birisi olacak. MMI Plus versiyonunda navigasyon, sürücünün tercihlerini kaydederek rota oluÅŸturabilecek.
Apple CarPlay ve Android Auto baÄŸlantısı sunan sistem, 2020’nin ortalarından itibaren Amazon Alexa sesli komut asistanına da
UzunluÄŸu 4.34; geniÅŸliÄŸi 1.82 metreye ulaÅŸan yeni Audi A3 Sportback, bu ölçülerde selefinden biraz daha iyi fakat aks mesafesi eskiyle aynı kalmış – 2640 mm. Buna raÄŸmen MQB platformuna ilk geçen otomobil olan A3 Sportback, yeni neslinde bu altyapı mimarisinin güncel versiyonunun nimetlerinden faydalanarak iç yaÅŸam alanını geniÅŸletmiÅŸ.
Bagaj hacmi hâlâ 380 litre olan yeni A3 Sportback, yine de rakipleri BMW 1 Serisi (380 litre) ve Mercedes A-Serisi (370 litre) karşısında rekabetçi kalmayı başarıyor. Koltuklar yatırıldığında sunulan depolama hacmi ise 1200 litre.
BoÅŸ ağırlığı 1.5 TFSI motorlu versiyon için 1280 kg olarak açıklanan yeni A3 Sportback’in hava sürtünme katsayısı Cx deÄŸeri 0.28’e çekilmiÅŸ. Bunun baÅŸarılmasında yeni adaptif hava giriÅŸ sistemleri, tasarımı güncellenen yan aynalar ve çamurluk içine yerleÅŸtirilen fren soÄŸutma kanallarının etkisi büyük.
Bu arada süspansiyon konusunda ilginç bir detay var çünkü Audi, tüm modellerde ön süspansiyonu MacPherson düzeninde tasarlarken arka aksta 150 bg’den güçsüz modellerde torsiyon çubuÄŸuna yer vermiÅŸ. 150 bg ve üstünde ise multi-link bağımsız sistem kullanılıyor.
Audi, yeni A3 Sportback’te bir dizi sürüş asistan sistemine yer vermiÅŸ. DiÄŸer araçlarla, bisikletlilerle veya yayalarla çarpışmayı önleyen ön çarpışma asistanı hem fren, hem de hafif direksiyon müdahaleleri yapabiliyor. Åžerit takip asistanı, adaptif hız sabitleyici gibi sistemleri de barındıran A3 Sportback’te Çıkış Asistanı adı verilen bir sistem de mevcut. Bu teknoloji, araç durur hâldeyken sürücü ve yolcuları kapıları açmadan önce çevreden gelen trafiÄŸe karşı uyarıyor.