BMW 1 Serisi ve Mercedes-Benz A-Serisi’yle rekabet eden Ingolstadtlı hatchback, dördüncü neslinde bolca yeniliğe kavuştu.
Lüks kompakt sınıfta yer alan 2020 Audi A3 Sportback, dışarıdan bakıldığında bir önceki nesilden çok farklı görünmüyor fakat minik dokunuşlar aracı modern göstermeyi başarmış. Öte yandan yeniliklerin büyük çoğunluğu kabinde ve kaput altında yapılmış. Mart ayında ön satışları başlayacak ve 2020’nin ikinci yarısı itibarıyla piyasaya adım atacak olan yeni Audi A3 Sportback’in detaylarına gelin beraber bakalım.
2020 A3 Sportback, tasarım anlamında ağabeyleri A6 ile A7 Sportback’ten izler taşıyor ancak genel form, B segmenti temsilcisi A1 Sportback’i daha çok andırıyor. Audi’nin “Singleframe” olarak geçen ızgara düzeninin domine ettiği ön yüzde en üst pakette 15 diyottan oluşan matrix LED gelen farlar ve onları birleştiren, orijinal quattro modeline selam veren çizgi dikkat çekiyor. Geniş ızgaranın altında ise işlevsel, gri renge boyanmış bir ön spoyler göze çarpıyor.
Yan tarafa geçtiğimizde daha önce Audi’lerde pek de görmediğimiz çıkıntılı çamurluklar dikkat çekerken burada farlardan başlayan omuz çizgisinin LED stoplara kadar kesintisiz uzandığını belirtelim. Tavan raylarını yeni nesline de taşıyan A3 Sportback’in arka kısmı ise yerini aldığı modelden çok farklı değil ancak göze daha rafine geliyor.
Kabin tamamen yeni
Yeni A3 Sportback’in kapılarını açıp içeri geçtiğinizde gözünüze çarpacak ilk değişiklik, konsol düzeni olacak. Dijital gösterge paneli ile onu çevreleyen havalandırma çıkışlarını yükseğe konumlayan ve konsolun geri kalanından ayıran Audi tasarım ekibi, dokunmatik multimedya ekranını dördüncü jenerasyon ile birlikte konsola entegre etmiş.
Konsolda gözlenen parlak siyah detaylar elektronik kumandaya geçiş yapan 7 ileri S-tronic şanzımanın konumlandığı bölgeye de uygulanırken havalandırma kumandalarının bulunduğu yerde daha lüks Audi’lerde gördüğümüz çift ekran düzeni yok. Genel olarak kabine baktığımızda A3 Sportback’in özellikle Volkswagen Golf 8’e göre daha fazla fiziksel düğme taşıdığını söylemek lazım.
Audi, lansman ile birlikte siparişe açılacak A3 Sportback versiyon sayısının 3 olduğunu duyurdu. Dördüncü nesil kompakt hatchback ilk aşamada 150 bg’lik 1.5 TSI motordan beslenen 35 TFSI ve 2.0 TDI Evo motorun 116 ve 150 bg’lik 30 TDI ve 35 TDI S-tronic versiyonlarıyla satılacak
İlerleyen aylarda A3 Sportback yelpazesi 110 bg’lik 1.0 turbo benzinli motora sahip 30 TFSI’ın hem manuel, hem otomatik vitesli versiyonları; hafif hibrit 150 bg’lik 1.5 TFSI üniteden beslenen 35 TFSI ve doğal gaz ile çalışan 131 bg’lik 30 g-tron ile genişleyecek.
Golf 8 GTE, Octavia RS iV ve Cupra Leon PHEV’de gördüğümüz 245 bg’lik 1.4 TFSI + elektrik motoru düzenini sunacak olan A3 Sportback’te, yalnızca Golf’te karşımıza çıkan 204 bg’lik giriş seviyesi plug-in hibrit de sunulabilir. Öte yandan 2.5 TFSI motorundan 400 bg’den fazla güç alması beklenen RS 3 Sportback gelene kadar ailenin en güçlüsü konumunda olacak S3 Sportback’in teknik verilerini zaten lansman öncesinde öğrenmiştik. 310 bg gücündeki makine, yalnızca 7 ileri S-tronic şanzıman ve quattro dört çeker sistemiyle geliyor.
WLAN internet bağlantısı, LTE telefon erişimi, navigasyon ve sesli komut gibi özellikleri olan MIB 3 adlı bilgi eğlence sistemi, yeni A3 Sportback’in en güçlü silahlarından birisi olacak. MMI Plus versiyonunda navigasyon, sürücünün tercihlerini kaydederek rota oluşturabilecek.
Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı sunan sistem, 2020’nin ortalarından itibaren Amazon Alexa sesli komut asistanına da
Uzunluğu 4.34; genişliği 1.82 metreye ulaşan yeni Audi A3 Sportback, bu ölçülerde selefinden biraz daha iyi fakat aks mesafesi eskiyle aynı kalmış – 2640 mm. Buna rağmen MQB platformuna ilk geçen otomobil olan A3 Sportback, yeni neslinde bu altyapı mimarisinin güncel versiyonunun nimetlerinden faydalanarak iç yaşam alanını genişletmiş.
Bagaj hacmi hâlâ 380 litre olan yeni A3 Sportback, yine de rakipleri BMW 1 Serisi (380 litre) ve Mercedes A-Serisi (370 litre) karşısında rekabetçi kalmayı başarıyor. Koltuklar yatırıldığında sunulan depolama hacmi ise 1200 litre.
Boş ağırlığı 1.5 TFSI motorlu versiyon için 1280 kg olarak açıklanan yeni A3 Sportback’in hava sürtünme katsayısı Cx değeri 0.28’e çekilmiş. Bunun başarılmasında yeni adaptif hava giriş sistemleri, tasarımı güncellenen yan aynalar ve çamurluk içine yerleştirilen fren soğutma kanallarının etkisi büyük.
Bu arada süspansiyon konusunda ilginç bir detay var çünkü Audi, tüm modellerde ön süspansiyonu MacPherson düzeninde tasarlarken arka aksta 150 bg’den güçsüz modellerde torsiyon çubuğuna yer vermiş. 150 bg ve üstünde ise multi-link bağımsız sistem kullanılıyor.
Audi, yeni A3 Sportback’te bir dizi sürüş asistan sistemine yer vermiş. Diğer araçlarla, bisikletlilerle veya yayalarla çarpışmayı önleyen ön çarpışma asistanı hem fren, hem de hafif direksiyon müdahaleleri yapabiliyor. Şerit takip asistanı, adaptif hız sabitleyici gibi sistemleri de barındıran A3 Sportback’te Çıkış Asistanı adı verilen bir sistem de mevcut. Bu teknoloji, araç durur hâldeyken sürücü ve yolcuları kapıları açmadan önce çevreden gelen trafiğe karşı uyarıyor.