Önümüzdeki hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda boy gösterecek olan sekizinci nesil A6, dün akşam tanıtıldı

Yeni A6, yerini aldığı modelden çok az da olsa daha büyük. “Çok az” tabirinin altını çiziyoruz çünkü araç artık 12.7 mm daha geniş, 7.6 mm daha uzun ve 2.5 mm daha yüksek. Geniş Singleframe ön ızgaranın yer aldığı yeni yüz A7’yi andırsa da keskin çizgiler ve sedan formu onu ağabeyinden ayırıyor. A6’nın en çok değiştiği kısım ise arkası. Formu değiştirilen bagaj kapağı ve elden geçirilen arka farlar arasında uzanan krom çıta, yeni modelin en belirgin dizayn detayı. Bu arada A6, 2018/2019 model yılında gelen 7 yeni renk seçeneğiyle paletindeki ton sayısını 14’e çıkaracak.

Kabinde ise tamamen yeni bir yaklaşım söz konusu. Dijitalleşen kabinin yıldızı A7’den alınan 10.1″ boyutlu MMI bilgi eğlence sistemi ekranı. Onun hemen altında yer alan 8.6″ boyutlu ikinci ekranda ise klima ve diğer konfor elemanlarının idaresi yapılabiliyor. Yenilenen direksiyon simidinin ardında ise Audi’nin 12.3 inçlik ekrana yansıttığı Virtual Cockpit adlı dijital gösterge paneli yatıyor. Bu arada iç mekân hacmi özellikle omuz ve baş mesafesinde iyileşmiş. Bagaj kapasitesi hâlâ 530 litre olsa da Ingolstadtlı üretici, genişleyen açıklık sayesinde yeni A6’nın bu alanda daha iyi bir kullanım sunduğunun altını çiziyor.

MMI navigasyon artık sürülen rotayı öğrenerek tavsiye verebilecek. Audi’nin çevrim içi hizmet sistemi ise araç ile altyapı arasında bağlantı kurarak trafik durumunu bildiriyor; bu da rota oluşturulmasında etkili oluyor. Sürüş destek sistemlerine baktığımız zaman yeni A6’da 5 radar sensörü, 5 kamera, 12 ultrasonik sensör ve Park Assist paketiyle birlikte gelen lazer tarayıcı gibi ekipmanlar görüyoruz. Park Assist paketi Parking Pilot ve Garage Pilot özelliklerini kapsıyor ki bu iki sistem de araç içinde birisi olmadan A6’nın kendi kendini park edip, park yerinden çıkmasını sağlamakta.

Audi, yeni A6’nın yol tutuşu konusunda spor otomobil hissi verirken manevra kabiliyetinde kompakt araçları aratmadığını belirtti. Elden geçirilen süspansiyon ve birçok yerde alüminyum kullanılması, 21″ çaplı jantlara ve çok küçük yanaklı lastiklere rağmen sürüş konforunu iyileştirmiş. Daha doğrudan hâle getirildiği ifade edilen yönlendirme ve arka tekerlekleri 5 dereceye kadar döndüren dört tekerlekten yönlendirme sistemi ise manevra kabiliyetini şaşırtıcı şekilde iyi seviyelere çekmiş. Audi’nin açıkladığı rakamlara göre A6’nın dönüş çapı 1.1 metre kısalarak 11.1 metreye inmiş

Yeni A6, Avrupa pazarına iki motor ile giriş yapacak. Turbo beslemeli 3.0 litrelik V6 TFSI 340 bg (250 kW) güç sunarken aynı hacme sahip TDI ünite ise 286 bg üretebiliyor. Dizel motorda 8 ileri tiptronik vites sunulurken TFSI’da 7 ileri S-tronic’e yer verilecek. Tüm modellerde 55 km/s ile 160 km/s süratler arasında salınma özelliği sunan hafif hibrit sistem görev yapacak. 22 km/s hız altında motorun kapatılmasına imkân veren stop/start sistemin yanında Quattro dört çeker sistemi de standart olarak sunulacak.

Yeni A6, haziran ayında Alman pazarına sunulduktan kısa bir süre sonra tüm dünyada satılmaya başlanacak. Güncel A6’nın Türkiye fiyatı 428 ile 688 bin TL arasında değişiyor. Yeni A6’nın fiyatları muhtemelen 500 bin TL dolaylarından başlayacaktır. 1.5 TSI motorun güncel modelde olup olyacağı ise şuan belli değil