Önceki versiyonlarında eskiyen yüzü ve çokça eleştirilen iç mekanından sonar Audi Q3 tamamiyle yenilendi, Audinin yeni tasarım anlayışının etkisinde olan model eskisden çok daha sofistike ve rakipleriyle rahataça rekabet edebilcek ve bunun yanında bu sınıfta liderliğe oynayabilecek hale gelmiş


Yeni tasarım, Q3’ün tekerlek yuvalarının üzerindeki kıvrımlı bölümler araca estetik bir görünüm kazandırıyor. Otomobilin profili ise Q8’i andırıyor. Aracın ızgarasında dikey şeritler yer alıyor ve ön farlar da yeni A3 Sportback’ten izler taşıyor. Yeni Q3 17, 18 ve 20 inçlik jantlarla tercih edilebiliyor.

Yeni Q3, selefine göre 9.65 santimetre daha uzun ve aks mesafesi de 7.6 santimetre daha geniş. Bu durum kabindeki alanın da ferahlamasını sağlıyor. Aracın bagaj hacmi ise 530 litre.

Audi, yeni Q3’ü küresel ölçekte dört farklı motor seçeneği ile sunacak. Henüz bu konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da yelpazede Audi’nin turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli motorunun olacağından eminiz. Motorun, yedi ileri S Tronic çift kavramalı şanzıman ve Quattro dört tekerlekten sürüş sistemi ile işbirliği içinde olması beklenebilir. Ayrıca yeni Q3’ün altı farklı “dinamik yol tutuş sistemi” olacak. Bunlar Auto, Comfort, Dynamic, Off-Road, Efficiency ve Individual modları olarak karşımıza çıkacak.


Aracın içerisinde Q8’in etkilerini görmek mümkün. Q3’ün orta konsolunda çift ekranlı dokunmatik panel yer almıyor fakat bunun dışında birçok noktada benzerlik var. 8.8 inçlik bilgi eÄŸlence ekranı, fiziksel klima tuÅŸlarının hemen üzerinde konumlanıyor. Apple CarPlay ve Android Auto’nun yanı sıra dört USB giriÅŸi ve arka bölümdeki 12 voltluk çıkış standart olarak geliyor. Audi’nin 12.3 inçlik Virtual Cockpit dijital gösterge panelinin yanı sıra daha büyük bir 10 inçlik gösterge paneli mevcut.

 

Audi Q3 aynı zamanda bir dizi güvenlik teknolojisiyle geliyor. İleri acil durum frenleme, arka çapraz trafik uyarısı, adaptif hız sabitleyici, aktif şerit yardımı ve şerit kalkış uyarısı öne çıkan güvenlik sistemlerinden.

2019 Audi Q3’ün Kasım ayında bayilerde olması planlanıyor.