Mercedes CLA’yı nihayet yeniledi. 2019 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) kapsamında tanıtılan ikinci nesil sedan, daha modern ve çekici duruşuyla dikkat çekiyor.

Müşteri yaş ortalamasını düşürmeye çalışan Alman marka için CLA’nın önemi büyük. Tıpkı 5 kapılı hatch ve 4 kapılı sedan modelinde olduğu gibi daha aerodinamik bir dizayn felsefesi benimseyen yeni CLA, ciddi bir mühendislik çalışması sonucunda hava sürüklenme katsayısını (Cd) 0.23’e indirmiş.

Yeni CLA’nın tasarımı Mercedes’in kompakt modellerinden ziyade daha üstte yer alan CLS’yi andırıyor. Dinamik ve spor duran ikinci nesil CLA’da da “Avcı” adı verilen ön yüzü, yenilenen LED ön farları ve CLS’dekilere benzer LED stopları görüyoruz.

Hâlihazırda Türkiye piyasasında CLA 180d ve CLA 200 paketleriyle satılan güncel nesil ile karşılaştırıldığında yeni CLA, boyut anlamında selefinin ciddi miktarda önünde. İlk jenerasyon gibi coupe-sedan formülünü sürdüren Mercedes yeni CLA’da uzunluğu (4688 mm) 48 mm, genişliği (1830 mm) 53 mm, aks mesafesini (2729 mm) 30 mm arttırırken yüksekliği (1439 mm) 2 mm kadar azaltmış. Bagaj hacmi ise sadece 10 litre iyileştirilerek 460 litreye çıkarılmış.

İç mekâna geçtiğimizde A-Serisi’yle başlayan rüzgârın burada da estiğini görüyoruz. Ancak teknoloji fuarı CES’de tanıtılmasından anlayacağınız üzere CLA’da bir dizi yeni teknoloji mevcut. 5 kapılı modelle hayatımıza giren MBUX sisteminin güncel versiyonunu taşıyan CLA, artık daha fazla komut ve istek algılayabilecek.

Peki esas soru şu Mercedes A serisi sedanı tanıtmışken claya gerçekten gerek var mıydı?

Siyah araç lasnsmana özel edition 1 donanımlı otomobil, bej araç ise A sedan..

CLA VS A Sedan