Image

2019 Audi’nin yeni Coupe-SUV modeli Q8 Tanıtıldı Tüm özellikler

07

Haz
2018


 
 Coupe-SUV segmentini ilk olarak Alman üretici BMW ortaya çıkardı diyebiliriz. X6 modeli ile yaklaşık 10 yıl önce oluşan bu segmentin en yeni üyesi ise bugün resmi duyurusu gerçekleşen Audi Q8 oluyor. Audinin Q serisi SUVlerinin en üst modeli olan Q8, hem 5 kapılı bir coupe’nin hem de geniş bir SUVnin avantajlarını bir araya getirecek.
 
 Q7 ile hemen hemen aynı boyutlarda olan Q8in yüksekliği ise alçalan tavan tasarımı sayesinde Q7den daha az oluyor. 3 metre civarında aks mesafesi bulunan aracın iç hacmi de gayet yeterli seviyede olacak gibi görünüyor. Hatta Audi, Q8in bu segmentteki rakiplerinden daha iyi bir iç hacim sunduğunu iddia ediyor. İşaret edilen rakipler ise BMW X6 ile Mercedes-Benz GLE-Coupe oluyor.
 
 
 
 
 
 
 Q8in aynı zamanda bagaj hacmi de 605 litre ile gayet iyi bir seviyede. Koltuklar yatırıldığında da 1.755 litreye kadar yükseliyor. Bu geniş bagajda elektrikli bagaj kapağı standart olarak sunulurken, elektrikli bagaj perdesi de bir opsiyon olarak sunulacak. Q8, tasarım anlamında da diğer Q serisi SUVlerden ayrılmayı başarıyor. Çünkü yeni A8de gördüğümüze benzer şekilde Audinin yeni tasarım anlayışına sahip olarak geliştirilmiş.
 
 Bu yeni tasarım anlayışında büyük ve tek parçalı ön ızgara dikkat çekiyor. Bu ızgarada 6 adet dikey krom çizgi yer alıyor. Bu ön ızgara, yanındaki matrix LED ön farlar ile bütünleşmiş bir halde. Aracın geri kalanına bakıldığında büyük bir C sütunu ve alçalan tavan gibi detaylar spor bir profil görüntüsü yaratıyor. LEDli arka farların bir uzun şerit ile birbirine bağlanmış olması da yine A8de gördüğümüze benzer bir tasarım olmuş ve Q8de de gayet iyi durmuş diyebiliriz.

 
 
 
 
 Dış tasarımı konusunda A8 ile büyük benzerlikler taşıyan Q8, iç mekanda da aynı şekilde A8den tanıdığımız bir kabin tasarımına sahip. Konsolda yer alan çift dokunmatik ekranlı tasarımı Q8de de görüyoruz. Birinci ekran bilgi eğlence ekranı iken, ikincisi de klima vb. araç ayarları için kullanılıyor.
 
 Audi, Q8n çok iyi bir sürüş karakterine sahip olacağını da belirtiyor. Çünkü Q8, Audinin yeni ve alüminyum temelli bir platformu üzerine geliştirilmiş. Bu da Q8in hem dayanıklı hem de hafif olabilmesini sağlamış. Hafif dememize çok da aldanmamak gerek çünkü Q8 bu haliyle bile 2.145 kg ağırlığa sahip. Aracın rüzgar direnç katsayısını merak eden okuyucularımız da varsa bu değerin 0.34 olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
 
 
 
 
 
 Q8de bulunacak motor seçeneklerinden biri olan 3.0 TDI V6 motor, hafif bir hibrit teknolojisine de sahip. Hafif hibrit sisteminden kastettiğimiz, 40-voltluk bir elektrik motoru, bir lityum-iyon batarya ve alternatörden oluşan bir sistem. Bu sistem, aracın yakıt tüketimini düşürmeye ve performansı da bir miktar artırmaya yarıyor. Yakıt tüketimine etkisinin 100 kilometrede 0.7 litre tasarruf şeklinde olduğu belirtiliyor.
 
 3.0 litrelik V6 TDI motora sahip olacak olan Q8, 50 TDI adlı bir versiyon olacak. Bu motor Q8de 290 beygir güç ve 600 Nm tork üretecek. Tüm bu yüksek güç değeri Audinin Quattro adlı 4 tekerden çekiş sistemi ve 8 ileri tiptronic otomatik şanzıman kombinasyonu ile yola aktarılacak. Bu sayede Q8, 0dan 100 km/s hıza sadece 6.3 saniyede çıkabilecek. 2019un başlarında Q8e bir de 340 beygir gücündeki 3.0 TFSI motor seçeneğinin ekleneceği de açıklandı.
 
 
 
 
 Audinin bu yeni Coupe-SUV modeli Q8, Slovakyanın Bratislava kentinde üretilerek dünyanın dört bir yanına gönderilecek. İlk olarak Almanyada satışa sunulacak olan araç ardından Avrupadaki birçok ülkede de satılacak. Satışların 2019un başlarında başlaması bekleniyor.
 
 Kaynak: Audi
 
 
	
	
	
	
Yukarı