Audi’nin orta sınıf SUV’u Q5 modeli, ikinci nesline kavuÅŸtu. Yenilenmesi onun damarlarındaki kanın akışını tamamıyla deÄŸiÅŸtirdi. Yeni nesil öncüsünden çok daha konforlu ve donanımlı bir araç haline geldi. Onu bu haliyle beÄŸenmemek pek mümkün deÄŸil.

Tasarım

Yeni Audi Q5’in tasarımı kesinlikle çok yenilikçi.  Son model Audi Q5 yeni neslinde ilk neslin tasarım detaylarından kopmadan yeni bir yüze kavuÅŸmuÅŸ. Araçta bu anlamda aÄŸabey Audi Q7 modeli ile benzer bir yol izlemiÅŸ. Ön kısımda yapısı incelen ve krom miktarı ciddi oranda artan ön panjur en dikkat çekici detay olarak öne çıkıyor. Ayrıca farların yapısı da tamamen farklı; daha ince ve LED’li gündüz farları da çok daha şık ve çarpıcı bir görünüme sahip. Tampon ise daha iri ve heybetli yapısı ile dikkat çekiyor. Ön camın daha büyük olması sonucu aracın ön kısmı sanki yere biraz yakınlaÅŸmış gibi görünüyor.

2018 model Audi Q5’in arka tasarımına baktığımızda ise aynen ön kısımda olduÄŸu gibi basık bir yapı mevcut ancak bu durum oldukça sportif bir görünüm saÄŸlamış.

Özellikle tasarımı çok fazla değişmeyen stopların arasındaki ütü izi oldukça şık ve belirgin bir sportif detay olarak öne çıkıyor. Bu çizgi stoplardan başlayıp aracın yanında devam ediyor ve farları geçerek krom ön panjurdan devam ederek aracı çevreliyor.

 

Tampon tasarımı genel anlamda korunsa da egzoz çıkışlarının ince ve uzun yapısı arka tasarımın sportif görüntüsüne destek oluyor.

İç Mekan

Audi Q5’in yeni neslinin iç mekanı adeta baÅŸtan yaratılmış. 2018 Q5 iç mekanda da çok yenilikçi bir havaya sahip. Ortak parçaların yoÄŸunlukta olduÄŸu kokpitte ergonomi yüksek, kalite ise premium sınıf ortalamalarını yakalıyor.

Ãœst donanım paketine sahip olan test aracında yer alan Q5’Ä°n dijital gösterge paneli ise Volkswagen Grubu’nun birçok modelinde olduÄŸu gibi çok kullanışlı. Navigasyon sistemi ve geniÅŸ bilgi ekranıyla birlikte alınabilen bu donanımla beraber yine diÄŸer Audi modellerinden tanıdığımız MMI kumandaları vites konsolunda yer bulmuÅŸ.

 

 

Yine A4’te olduÄŸu gibi kabin içerisinde bol bol deri döşeme ve yumuÅŸak plastik yüzeyler göze çarpıyor. GeniÅŸ ve düz MMI kumanda ünitesine ulaÅŸmak kolay ve bu donanımı, gözleri yoldan ayırmadan kumanda edebilmek mümkün. Havalandırma düğmeleri basit görünümlü ancak yerleri ergonomik.

Yeni Q5’in yaÅŸam alanı ön tarafta oldukça gayet geniÅŸ, ferah ve kullanışlı. EÅŸya gözlerinde ise kapı içi cepler, gözler, bardaklıklar ve torpido yeterli büyüklükte. Arka koltuklarda iki yetiÅŸkin için yeterli diz ve baÅŸ mesafesi sunuluyor.

 

Audi Q, 4663 mm uzunluğa, 1893 mm genişliğe, 1695 mm yüksekliğe ve 2819 mm dingil mesafesine sahip. Aracın arkasındaki bagaj kapasitesi ise 420 litre.

Motor

Yeni Audi Q5 motor seçenekleri ise şöyle:

Audi Q5 bir dizel bir de benzinli motor seçeneÄŸi ile alınabiliyor. Benzinli Q5 motoru 2.0 litrelik hacimden 252 HP güç üretirken, dizel motor ise 2.0 litrelik hacimden 190 HP güç üretiyor. Bizim test konuÄŸumuz ise dizel Audi Q5 modeli idi. Bu motor 3800 d/d’de 190 HP güç, 1750 d/d’de ise 400 Nm tork üretiyor. Gücünü yere 7 ileri S-Tronic ÅŸanzıman ve dört tekerlekten çekiÅŸ sistemiyle aktaran bu model alt devirlerden itibaren homojen güç ve tork bandıyla göz dolduruyor. Audi Q5, 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlarken maksimum 218 km/s hıza ulaÅŸabiliyor.

Yeni Audi Q5 Ne Kadar Yakıyor?

Fabrika verilerine göre bu bir liktelik 100 km’de ortalama 5.2 litre dizel yakıta ihtiyaç duyarken bizim karma parkurdaki ortalama yakıt tüketimimiz 7.2 litrelik bir deÄŸer gösterdi.

Q5 motorun şanzımanla uyumunun yüksek olması sayesinde sürücü ilk hareket anından itibaren daha çok konfor odaklı bir model içinde seyahat ettiğini anlıyor. Aracın vites geçişlerinin son derece yumuşak gerçekleşmesi ve motorda alışılmış dizel sarsıntısının olmaması da konforu olumlu yönde etkiliyor.

Güvenlik

Audi Q5 Euro NCAP çarpışma testine 2 nesliyle de girdi. Ä°lk testine 2009 yılında giren Q5, çarpışma testinden 5 yıldız almayı baÅŸarmış. 2017 yılında girdiÄŸi testten de 5 yıldız alan Q5, yetiÅŸkin yolcu güvenliÄŸi disiplininden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliÄŸinden yüzde 86, yaya güvenliÄŸinden yüzde 73 ve güvenlik yardımcılarından ise yüzde %58’lik baÅŸarı elde etti.

Audi Q5 modeli, güvenlik elemanları konusunda çok uzun bir listeye sahip. Temel olarak model, sürücü ve yolcu ön-yan-perde havayastıkları, ABS, ESP, EBD, ISOFIX bağlantıları, eğim iniş kontrolü gibi pek çok aktif ve pasif güvenlik elemanını standart olarak sunuyor.

Konfor & Yol TutuÅŸ

DiÄŸer Audi modellerinde olduÄŸu gibi Q5’te de sürüş modları seçilebiliyor. Bu sayede direksiyon sistemi ve gaz pedalı davranışları sürücünün isteÄŸine uygun ÅŸekilde düzenlenebiliyor. Gaz pedalı direkt yapıya sahip ve direksiyon sistemi sürücüden gelen istekleri yola aktarırken kayıplara uÄŸramıyor. Audi Q5 konfor özellikleri nasıl diyorsanız özellikle 2018 Q5 odaklı bir model. Aracın yolda ilerlerken adeta süzülen yapısı size bunu ilk anda hissettiriyor. Bu konuda Q5 çok baÅŸarılı.

Performans isteklerine de cevap verebilen model, seçilebilen sürüş modları ile daha direkt bir direksiyona ve daha hızlı gaz tepkilerine kavuşsa da aradaki farkı anlamak normal bir sürücü için kolay değil. Zaten bu aracı satın alanların çok da performans istemeyeceği bir gerçek. Audi bu gibi istekler için tüketicilere 2.0 litrelik benzinli motoru sunuyor.

Audi Q5 Bu sınıfta BMW X3 ve Mercedes GLC ile rekabet edecek

Gathered in Manchester: 2018's best premium SUVs

içerik ve haber alıntıdır.