Daha önce forumuzda uzun aks mesafeli çin verisonu ile yer alan ve avrupa piyasasına gelmesini beklediğimiz A serisi sedan avrupa versiyorunu tanıtıldı. Çinli kardeşi ile aks mesafesi hariç aynı olan aracın tenkin özelliklerine göz atalım.


Yakışıklı stili oldukça tanıdık olan sedan model, A Serisi hatchback’e bir hayli benziyor. Keskin gözler şık sedanın CLA ile benzer yanları olduğunu da fark edecektir. Mercedes’in portföyündeki en düşük sürtünme katsayısına (0.22) sahip olan model, 4.5 metre uzunluğu ile CLA’dan daha kısa. Öte yandan CLA’dan daha geniş bir aks aralığına sahip olan sedan model, 17 ve 19 inçlik jant seçenekleri ile satışa sunulacak.

A Serisi sedan Kuzey Amerika’da satışa sunulduğunda iki farklı donanım seçeneğine sahip olacak. A220 ve A220 4Matic seçeneklerinin ikisi de benzer 2.0 litrelik turboşarjlı ünite ile beraber gelecek. 190 beygir gücüne ve 300 Nm torka sahip olan bu motor, 7 ileri vitesli DCT şanzıman ile eşleştirilmiş. Avrupa pazarındaysa Ülkemizde de bolca göreceğimizi düşündüğümüz 1.3 litrelik 161 beygirlik motora sahip A200 ve 1.5 litre 115 beygirlik dizel motora sahip olan A180d ile satışa sunulacak olan model, tüm Avrupa’da da aynı seçenekle sunulacak. Manuel vites seçeneğine de sahip olacak olan otomobil ülkemize büyük ihtimalle sadece 7 ileri çift kavramalı otomatik seçeneği ile gelecektir. S3 ve RS3 modellerine rakip olmak için AMG versiyonu da beklenen otomobilin A35 ve A45 AMG olarak 2 seçeneğinin olacağı ve 4Matic sistemine sahip olacağı öngörülüyor.

A Serisi sedan kabininin içinde de bolca teknolojiye kavuşmuş. Firmanın A-Serisi ile beraber tanıttığı MBUX bilgi eğlence sistemi sedan modelin içerisine de taşınmış. Bu sistem dijital gösterge paneli ve “artırılmış gerçekliğe” sahip dokunmatik tuşları içeriyor. Mercedes bu sistemin şimdiye kadar ürettikleri en gelişmiş sistem olduğunu iddia ediyor.

Alıcılar iki farklı ekran genişliği seçeneklerinden birini seçebilecekler. Standart olarak 7 inç boyutlar ile gelen ekranlar, opsiyonel olarak 10.25 inçe yükseltilebiliyor. HUD ve ses kontrol sistemleri için de kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Sesle kontrol sistemini “Hey, Mercedes” komutu ile kullanabilmek mümkün.

Sedan model MBUX bilgi eğlence sisteminin yanında son teknoloji güvenlik donanımlarına da kavuşturulmuş. S Serisinde bulunan Intelligent Drive sistemi direkt olarak taşınırken Mercedes, A-Serisi modelin “belirli koşullar altında yarı otonom çalışabildiğini” ifade ediyor.

Güncellenmiş kamera ve radar sistemleri aracın görüşünü 500 metreye kadar çıkarıyor. Acil durum freni ve şerit takip sistemi gibi donanımlar da opsiyonel olarak sunuluyor.

A-Serisi sedan sene sonunda Mercedes bayilerinde olacak. Test edilirken görüntülediğimiz performanslı AMG A35 modeli ise daha sonra ortaya çıkacak. A45 için ise bir süre daha beklememiz gerek.

Aracın en büyük rakibi ise A3 ve yakın gelecekte Avrupaya gelmesini beklediğimiz 1 serisi sedan olacak