Audi 2009 DTM Sezonu

Württemberg’de Dünya’nın en popüler uluslararası touring otomobil serisinin -2009 DTM sezonu- başlamasına dört haftadan az bir süre kala Düsseldorf’da fanlarının da katılımıyla lansmanı gerçekleştirildi. 19 yarışmacının tümü DTM şampiyonu Timo Scheider önderliğinde(Audi) “Meilenwerk”’de bu yılın resmen başlangıcını yapacaklar. Scheider:”Bu yıl gerçekten çok heyecanlıyım. Çünkü ilk kez benim yerime diğerleri beni yakalamaya çalışacaklar. Tabii ki ünvanımı korumaya çalışacağım ve Audi’yi 3. Kez üst üste şampiyon yapmaya çalışacağım.” Sheider ayrıca serinin bu yıl 10. Sunun yapıldığına dikkat çekti. Sheider demecine “bu yıl Audi’ye bir şampiyonluk daha kazandırırsa DTM tarihinde yeni bir başarıya imza atacağız” şeklinde sözleriyle devam etti. Sheider’ın yanında 2 kez DTM şampiyonu Mattias Ekström (S), Le Mans rekor galibi Tom Kristensen(DK) ve Martin Tomczyk(D)’da aynı zamanda yeni Audi A4 DTM ile yarışacaklar.

Ralf Schumacher halen fanlar arasındaki popülerliğini koruyor. Eski Formula 1 pilotu şimdi Mercedes-Benz için yarışıyor ve bu 2. Sezonunda DTM’de büyük hedefleri var:”Tabii ki bir gecede mükemmel bir DTM sürücüsü olunmaz fakat bir çok puan alabilirim. Eğer podyuma çıkarak bitirebilirsem bu benim için harika olacak.” Schumacher ile birlikte eski DTM şampiyonu Gary Paffett(GB), Bruno Spengler(CDN) ve Scotsman Paul di Resta da bu senenin 2009 model yılında C-Class otomobilleriyle yarışıyor olacaklar.

Audi 2009 DTM Sezonu

Sürücülere baktığımızda 11 Audi ve 8 Mercedes-Benz pilotunu görüyoruz. 7 yarışmacı ile Almanya ve İngiltere’den de 6 yarışmacı bulunuyor. Bu yılın DTM çaylakları ise Dane Christian Bakkerud ve Alman Johannes Seidlitz. Her ikisi de Audi için yarışacaklar. Organizasyonda ayrıca Susie Stoddart(Mercedes-Benz) ve Katherine Legge(Audi) olmak üzere 2 de bayan yarışmacı bulunuyor. Audi motor sporları direktörü Dr. Wolfgang Ullrich önümüzdeki sezon hakkında “Tabii ki ünvanımızı korumak öncelikli amacımız. 3. Kez üst üste kazanmak da hayalimiz” şeklinde demeç verdi. Mercedes-Benz motor sporları direktörü Norbert Haug ise bu sezon için çok iyi hazırlandıklarını belirtirken “C-Sınıfımız bu sene şampiyonluk için tamamen hazır durumda. Hockenheim’daki açılışı dört gözle bekliyorum. Harika bir sezon olacak.” Şekinde konuştu.

Audi 2009 DTM Sezonu

2009 DTM sezonu 10 rounddan oluşuyor. Geleneksel olarak Hockenheimring Baden-Württemberg sezon açılışı ve final yarışlarına sahne oluyor. İlk yarıştan sonraki organizasyonlar Motorsport Arena Oschersleben, EuroSpeedway Lausitz, Nürburgring ve Nuremberg’de Norisring’de gerçekleştiriliyor. Böylece tüm yarışlar Almanya’da yapılmış oluyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de motorsporları fanları bu spekteküler touring otomobil aksiyonunu izleyebiliyorlar. Bu yıl Hollanda’da Zandvoort, İngiltere’de Brands Hatch, Barcelona’da Circuit de Catalunya ve ilk kez Fransa’da Dijon-Prenois’da yarışlar planlandı.

Organizasyonun yayın faaliyetlerini üstüne alan TV partneri ARD’de tüm yarışları ve sıralama turlarını canlı olarak yayınlayacak. Yayın saati Cumartesi günü yarım saat uzatılarak 90 dakikaya tamamlanacak. Yayın süresince ayrıca Formula 3 Euro serisi yarışı da yayınlanacak.

ITR başkanı Hans Werner Aufrecht bu yıl kendilerini çok heyecanlı bir DTM sezonunun beklediğini belirtirken hiçbir partnerlerinin bu sene sözleşmelerini feshetmediklerine ve organizasyonlarına devam ettiklerine dikkat çekti. ARAL ile kontrat da zaten uzatılabilirdi. Aufrecht:”Kaliteden ödün vermeden giderleri olabildiğince azalttık. İzleyiciler bu konuda hiçbir şey hissetmeyecek.” Şeklinde demeç verdi. Organizasyonun en yaşlı pilotu Tom Kristensen ise önümüzdeki sezon ile ilgili sezgi ve düşüncelerini kendi tarzıyla dile getirdi:”Motorsporları aynen geçmişteki kadar heyecanlı ve çekişmeli”

DTM kurallarında da bir takım değişiklikler mevcut. 30 dakikalık roll-out zamanı artık Cuma öğleden sonra kullanılacak. Sıralama turları ise sabahtan 2,5 saat serbest antremandan sonra 13.35’te Cumartesi öğleden sonra başlayacak.

Bu sezon, sıralama turlarında grip pozisyonlarını belirlemek için 2 yerine 4 eleme yarışı kullanılacak. İlk 14 dakikadan sonra en hızlı 14 pilot 2. Eleme yarışına geçecek. 2. Bölümde kalan pilotların 9 dakikalık 3. Eleme yarışına geçebilmeleri için 10 dakikaları olacak. Bu eleme yarışından sonra 4 en hızlı sürücü ilk 2 grid çizgilerindeki yerlerine karar verecekler. 4. Eleme yarışından sonra her pilot sadece bir zamanlanmış turu tamamlayacak. Parc Ferme kuralları 3. Ve 4. Eleme yarışında geçerli olacak: yakıt ikmali ve lastik değiştirme yasak.

2009 sezonunda DTM komisyonu minimum ağırlıklara karar verdi: 2009 jenerasyonu otomobiller en az 1,050 kg, 2008 özellikli otomobiller 1,030 kilogram ve 2007 esaslı otomobiller de 1,010 kg. olacaklar.