Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Bugün’ün tüm otomobil endüstrisini düşündüğümüz de sanıyoruz ki lüks sınıf segmenti kadar daha heyecanlı ve çekişmeli bir segment yoktur. Yüksek yakıt fiyatlarına rağmen SUV’lar halen piyasada en çok konuşulan ve takip edilen modellerdendir.

Ortalama bir tüketicinin genelde minivan yada wagon tercih etmesine karşın muhakkak Dünya devi otomobil üreticileri tüm seçenekleri gözden geçirler ve Branco II yada Explorer gibi araçların üretimi ile de ilgilenirler.

Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Aslına bakarsanız SUV kategorisinde Audi’nin rakiplerine nazaran bu denki gecikmesi oldukça şaşırtıcı. 4 çeker otomobilleriyle anılan bir otomobil üreticisinin ilk Q7 modelleri 2 yıl öncesine kadar –Eddie Bauer sanatı ilk Explorerlardan tam 15 yıl sonra-satıcılara ulaşamamıştı. Audi, otomobile yakın tasarımı Audi Q5 ile bir süredir pazarda serbestçe at koşturan BMW X3 ve Lexus RX350’i yakalamak konusunda kararlıydı. Bunun yanında Q5 dışında Mercedes, Volvo, Saab gibi üreticilerinde benzer modellerle sahneye çıkması ile rekabet iyice kızıştı. Biz ise Audi’nin en son “soft-roader” tarzı otomobilini test ettik ve pazarda gerçek anlamda diğer rakipleriyle baş edip edemeyeceğini tespit etmeye çalıştık.

Audi Q5 rozeti Audi’nin bu segmentteki tamamen yeni olan ilk tasarımı. Bu tasarımda Audi bir çok modelinde kullandığı MLB yani “modüler boylamasına platform” mimarisini(paylaşılan motorlar, drivetrainler ve diğer önemli parçalar) yeni jenerasyon A4 Sedan ve A5 Coupe’de olduğu gibi otomobilde kullanmış.

Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Tasarımın yeni şase bileşen seri modülerliğini ortaya koyarken Q5’in A4 veya A5’deki gibi yeni birkaç boyut değişikliğine gittiğini ifade edebiliriz. “Baby Q”, A4’ün 110.6” dingil açıklığı mesafesi uzunluğu değerine karşın Q5 önden arkaya 3” daha kısa(182.2 “ toplamda) ve bunun yanında kaslı A5 Coupe’ye göre 2” daha geniş.(74,8”) Ayrıca Q5, 7.8 “ yerden yüksekliğe sahip. Bu özellikleriyle otomobil BMW X3’e, Mercedes Benz GLK ve Volvo XC60’a göre Coupe özellikleri daha baskın.

Audi Q5 tasarımında coupe teması dizayn dilinde de devam ediyor. Bu yeni crossover, neredeyse markanın geleneksel tüm özelliklerini taşıyor. Tavan hattının kemerleşen yapısı ve Reagan-era rally otomobillerinden esinlenerek dizayn edilen çamurluklar da dikkat çekiyor.

Özel testimiz Audi’nin opsiyonel S-line paketi üzerine uygulandı. S-line paketinde seri üretime göre daha agresif bir tampon, daha büyük tekerlekler ve süspansiyon gelişimleri bulunuyor. Tüm Q5 alıcılarının bu S-line paketine ilgi göstereceğini tabii ki düşünmüyoruz fakat yinede 5-kapılı dizaynın kendine has bir çekiciliği olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Avrupa’da Q5, 2.0 TDI dizel ve 2.0 TFSI benzinden 3.0 V6 TDI dizel ve 3.2 V6 benzin seçenekleri arasında bulunabiliyor. Amerika’da ise daha çok güç bağımlısı müşterilerin varlığı sebebiyle sadece 3.2 V6 – 6 vitesli Tiptronik şanzımanlı versiyon bulunuyor.

Avrupa’da motorlarda olduğu gibi şanzıman konusunda da seçenekler bol. Yeni boylamasına 7 vitesli S tronik şanzıman yada manuel şanzıman tercih edilebiliyor. Bununla beraber Amerika’da alıcıların manuel şanzımana karşı antipatileri olması sebebiyle Amerika’da sadece otomatik temelli şanzımanlar ile otomobiller satışa sunulacak.

Başlangıçta Q5 sadece 3.2 Tiptronik quattro olacak. Audi’nin son teknoloji ürünü 6 silindirli direkt enjeksiyonlu tasarımı, firmanın yeni Valvelift sistemi ile birlikte geliyor bu sistem sayesinde giriş kısmında valfin değişkenlere bağlı olarak açılıp kapanması sağlanarak daha iyileştirilmiş tork ve yakıt tüketimi değerleri elde edilebiliyor. Bu ünite 270 BG ve 243 lb-ft tork üretebiliyor ve böylece otomobil 0-100 km/saat hızlanma değerini 6.8 saniyeye düşürüyor. Yakıt tüketimi bilgileri tam olarak verilmemesine karşın aynı drivetrain ve daha aerodinamiği olan Audi A5 Coupe’nin değerleri 80 MPH+ üzerinde standart bir yol testinde 29 MPG olarak karşımıza çıkıyor.

Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Özel test otomobilimiz Amerika’da satışa sunulan V6 benzin yakıtlı motor ve firmanının yeni 7 vitesli DSG sistemi ile gelen tasarımdı. Başlangıçta 6 hızlı tiptronikte olduğu gibi yumuşak bir ivme gözleyemedik. Teknik olarak muazzam olan vites kutusuna rağmen yaşadığımız hafif bir sarsıntı canımızı sıktı ve bunu J.D. Power’ın araştırmalarında da görülebileceği gibi Audi’nin çift kavramalı mucizesine bağladık. Fakat otomobili ilk harekete geçirdikten sonra işler değişti. Vites değiştirme zamanı çok hızlıydı ve dişli çarklar arası geçişte şanzımanda herhangi bir problem yada gecikme belirtisi göremedik.

Audi yetkilileri bu yeni 7 vitesli Amerikan versiyonlarını daha spor Audi yetkilileri bu yeni 7 vitesli Amerikan versiyonlarını S4,RS 4 ve RS 5 gibi daha spor modeller için de kullanabileceklerini belirttiler. Bize göre bu şanzıman sistemi Q5 hedef kitlesine ve otomobil dizaynına çok uygun.

Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Valencia çevresinde yol dışı testlerimizde Q5 takdire şayan bir şekilde iyi performans verdi. Daha önceki MLB Audi’lerde olduğu gibi Q5’te de kavramaların ve kavramaların merkez diferansiyel arkasına akıllıca pozisyonlandırılmaları sayesinde, motorun da şasede bir Daha önceki MLB Audi’lerde olduğu gibi Q5’te de kavramaların ve kavramaların merkez diferansiyel arkasına akıllıca pozisyonlandırılmaları sayesinde, motorun da şasede biraz daha geriye yerleştirilmesi ile harika bir armoni yakalanmış gibi gözüküyor.

Yeni mimari sayesinde hızlanma değerlerinde Q7 ve diğer önceli Audi’lere göre daha başarılı sonuçlar elde ettik. Her türlü yolda direksiyon hakimiyetinin de çok iyi olduğunu gözlemledik. Değişken ağırlıklarda Servotronik hızlanma asistanı ile hızlanma değerlerinde çok iyi değerler elde ettik.
Test koşullarımızda ne yazık ki rota gereği Audi’nin Q5’te sahneye koyduğu yeni dinamik ESP sistemini test edemedik. Fakat bu elektronik güvenliğin her türlü yolda otomobile ekstra güvenlik sağlayacağı da yadsınamaz.

Audi Q5 3.2 Quattro S-tronic Test Sürüşü

Gri S-Line numunemiz aynı zamanda Audi’nin yeni Audi Sürücü Sistemi(ADS) donanımı ile geldi. Özet olarak bu sistem ile Konfor, Otomatik ve Dinamik opsiyonlarını seçerek süspansiyon, hızlanma ve değeri, vites değiştirme noktaları ve gaz cevabı sürelerini ayarlayabiliyorsunuz. Audi’nin daha önceden hazırlanmış programlarını seçebiliyorsunuz yada bu 3 seçeneğin değiştirilebilir ayarlarını ayarlayarak kendinize uygun değerleri yakalayabiliyorsunuz. Özellikle Dinamik modu seçtiğinizde normal sürüşe göre çok daha agresif şanzıman ayarları ile bir X3 sürücüsüne çok rahatlıkla göz dağı vermeniz olası.
Audi ADS sisteminin her ne kadar 2300 dolar gibi bir fiyatla da olsa ABD’ye geleceğini duyduk. Fakat donanımın etkileyiciliğine bakarsak bu fiyatı çok da abartı bulmuyoruz. Çarpma kontrollü ayarlanabilir valfli balyalar, ayarlanabilir hızlanma değeri ve daha bir çok özelliklik emin olun alışkanlık yaratıyor. Navigasyon gibi yakında ADS’nin ciddi sürücüler tarafından vazgeçilemeyecek bir donanım olacağını tahmin ediyoruz.

Navigasyon sistemlerine gelince; Audi Q5’te en son Navigasyon sistemini ve MMI çoklu ortam arayüzünü kullanıyor. Yeni 3G MMI ismindeki donanım ve yazılım güncellemeleri makineye parmağınızı dokunmanızla başlıyor. MMI ana kadranının ortası artık bir Mouse olarak da sistemin daha ileri kontrollerinin yapılabilmesi için kullanılabiliyor. Ayrıca yeni bir grafik çipi ile meydanlar ve binalar hızlı bir şekilde 3 boyutlu modellenebiliyor ve Navteq’ten veriler kullanılarak topoğrafik modelleme de yaplabiliyor. Hızlı bilgi iletimi için Sirius kaynaklı gerçek zamanlı trafik bilgisi ve harita bilgileri kullanılıyor. Sistem aynı zamanda 2 ekrana bölünebiliyor ve müteakip 3 dönüş gösterilebiliyor. Ayrıca bizim de şikayetimiz olan HVAC sistem ayarları sırasında artık haritasız kalmıyorsunuz.

Ses ve iletişim sistemlerine integrasyon da aynı zamanda gelişmiş. iPod ve MP3 aygıtları ile Audi Müzik Arayüzü artık daha uyumlu. Basitçe bir jak ile sorunu çözebiliyorsunuz. Ayrıca artık bir hard disk var ve siz bu hard diske kendi telefonunuzun kontak listesini yada müziklerinizi USB’den, SD karttan yada CD’den kopyalayabiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki diğer otomobillerde gördüğümüz gibi müzik CD’leri rip edilemiyor. Trafikte takıldığınızda yada çocuğunuzun bale dersinin bitmesini beklerken rahatlıkla DVD izleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Audi’nin Bang&Olufsen 14-hoparlörlü ses sistemi ile tüm ses paketi, diğer crossover segmentini dikkate aldığımızda çok amaçlılığı ve kalitesi ile dikkat çekiyor.

İç ortama baktığımızda kabinin Audi standartlarından beklediğimiz gibi olduğunu görebiliyoruz. Kullanılan materyaller birinci sınıf ve ahşaptan alüminyuma, piyano siyahı plastik materyallere kadar geniş bir yelpazede kullanılmış. Koltuklar sportif tasarımlandırılmış, rahatsız değiller ve 60:40 oranında arkadan öne koltukların ayarlanma oranı gayet iyi gözüküyor.

Audi aynı zamanda yeni kompakt trapezoit bağlı arka süspansiyonu ile bagaj bölümünün yüksekliğini indiriyor ve böylece bagaj kapasitesini arttırıyor.

Sürpriz olarak Avrupa piyasasının Audi’nin ilk hedef piyasası olduğunu işittik. ABD’ye nazaran Avrupa pazarı için %10 daha çok üretimin olacağı konuşuluyor. Fakat Q5’in geliştirilmesinde Amerika şartlarının daha etkili olduğunu da göz ardı etmeyelim.

Audi’nin Ingolstadt tesislerinde üretilen Q5’lerin 2009’un ilk çeyreği ile birlikte Amerika pazarına sürüleceği öngörülüyor. Bu yeni Q5’in yeni drivetrain formları ile yeni Q5 modelleri getireceğini öngrüyoruz. Duyumlarımıza göre 2.0T dört silindir, yeni süperşarj 3.0 TFSI ve hatta bir hibrit yakıtlı modelde Amerika’da düşünülüyor.

Şimdilik Q5 3.2 quattro fiyatlarının BMW X3 ve Lexus RX350 çizgisinde olacağı düşünülüyor. Henüz tam kestirilemese de 38,00 dolar, Amerika pazarı için iyi bir fiyat olarak görülüyor. Bu fiyat Q7’ye yakın olması ile beraber iki modelin de farklı kullanıcılara ve amaçlara hizmet edeceğini unutmayalım.

Amerika piyasasında bir crossover modeli olmayan marka, marka gözüyle değerlendirilmez. Örnek olarak Lexus RX350, BMW X3, Infiniti EX35, Land Rover LR2 ve Lincoln MKX’i verebiliriz. Hatta Volvo XC60, Mercedes-Benz GLK ve Saab 9-4X ile de bu listeyi genişletebiliriz. Sonuç olarak Audi Q5 ile bu segmentte çok zorlu bir yarışa girecek ve bu karışık ligde şampiyonluğa ulaşmak oldukça zor olacak.